Android ještě pod lupu nepůjde, komisař Almunia nechá vyšetřování Vestagerové

Joaquín Almunia; zdroj: Evropská komise.

Joaquin Almunia, odcházející komisař pro hospodářskou soutěž, se už nebude pouštět do vyšetřování týkající se mobilního operačního systému Google Android nebo bank, které jsou podezřelé z devizových manipulací. Rozhodnutí již nechá na svém nástupci, kterým se pravděpodobně stane Margarethe Vestagerová.

Evropský komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia už nebude do uplynutí svého mandátu na konci října otevírat další vyšetřování porušení hospodářské soutěže. Několikrát předtím přitom naznačil, že podá návrh na zahájení řízení proti společnosti Google kvůli zneužití dominantního postavení jejího operačního systému Android na poli mobilních zařízení.

„Není čas začínat nové případy, už je přenechám svému zástupci,“ řekl Almunia novinářům.

Šestašedesátiletý Španěl čelil minulý měsíc zvýšenému nátlaku z mnoha stran – od kritiků společnosti Google, od konkurenční společnosti Microsoft či od evropských vydavatelů a politiků.  Předpokládá se, že Almunia nakonec odstoupí od dohody s Googlem ve sporu kolem samotného vyhledávače.

V něm má americká společnost podle evropských internetových firem zvýhodňovat svoje produkty a služby. Navržené řešení od Googlu podle nich není dostatečné. Jako poslední tak Almunia před několika týdny zahájil vyšetřování proti Irsku a Lucembursku kvůli jejich daňovým dohodám se společnostmi Apple, Amazon a Fiat.

Bývalá dánská ministryně pro hospodářství Margrethe Vestagerová, která převezme v listopadu agendu po Almuniovi, se v rámci slyšení v Evropském parlamentu vyslovila pro to, aby už vyšetřování společnosti Googlu nebylo nadále prodlužováno.

Almunia své pravděpodobné nástupkyni (pokud Junckerovu Komisi schválí Evropský parlament) přenechá i případ údajné manipulace na trhu s devizovými rezervami. To můževést k tomu, že Komise bude zaostávat za ostatními světovými regulačními orgány v rámci přijímání opatření proti podezření z manipulací na devizovém trhu.

Britský kontrolní úřad už nyní zahájil mimosoudní řízení s bankami UBC, Barclays, HSBC, SNB, JPMorgan a Citi.