Američané odposlouchávají Evropu, řešit to mají během summitu i lídři členských zemí

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: stockimages

Francie a Polsko se budou na dnešním (24. října) summitu snažit upřednostňovat projednávání nové legislativy pro ochranu osobních dat. Z velké části jde o reakci na poslední zprávy o aktivitách amerických tajných služeb. Česko je mezi zeměmi, které mají k připravované reformě chladnější postoj. Celkově se má summit zaměřit na otázky digitální ekonomiky.

Osobní údaje, soukromí, ochrana a důvěra. To jsou slova, která dnes budou pravděpodobně často zaznívat na summitu evropských lídrů v Bruselu.

Nejenže výbor pro vnitřní věci v Evropském parlamentu na začátku týdne schválil dlouho projednávaný návrh nařízení, které má přinést reformu ochrany osobních dat (více informací viz EurActiv 21.10.2013). Velkou pozornost navíc budí poslední vývoj ve vztazích se Spojenými státy, který je poznamenán špionážní aférou.

Podle plánu se mají lídři členských zemí sejít dnes odpoledne a začít pracovní schůzkou zaměřenou na rozvoj digitální ekonomiky a inovací, což je hlavní téma summitu (EurActiv 23.10.2013). U večeře se pak mají zabývat sociálními otázkami v rámci ekonomické a měnové unie, řešit nezaměstnanost mládeže a jednat také o bankovní unii (EurActiv 2.10.2013). Zítra mají na programu přípravu na listopadový summit Východního partnerství (EurActiv 11.10.2013), zabývat se mají také ochranou hranic EU a imigrační politikou.

Velkou pozornost ale budí hlavně to, zda budou politici reagovat na další zprávy o amerických odposleších Evropanů. Včera se totiž objevily informace o tom, že americké tajné služby pravděpodobně odposlouchávaly mobilní telefon německé kancléřky Angely Merkelové.

Již v pondělí se přitom objevily zprávy, že Američané během jednoho měsíce zaznamenali asi 70 milionů telefonních hovorů Francouzů, včetně politiků a podnikatelů.

Francie versus Británie

Právě Francie chce na dnešním summitu prosadit otázku ochranu osobních dat jako hlavní téma, informovala francouzská redakce EurActivu. Podle původních závěrů summitu by měla být zmíněná evropská reforma přijata „příští rok“. Podle zdroje blízkého Komisi však nyní exekutiva doufá, že státy budou usilovat o rychlejší přijetí a legislativa by tak mohla být přijata „na jaře příštího roku“.

Podle zdrojů EurActivu bude reformu společně s Francií akcentovat také Polsko. Velká Británie na druhé straně stojí v čele skupiny, která usiluje spíše o pozdější přijetí nové legislativy. Namísto nařízení by prý také měla mít podobu směrnice, jejíž implementace v členských zemích je flexibilnější (EurActiv 8.7.2013). Tuto pozici podporuje i Česká republika, společně s Maďarskem a Švédskem.    

Reforma by měla mimo jiné zajistit, že s osobními údaji obyvatel EU se bude zacházet podle evropských pravidel. Unie se tak do určité míry snaží reagovat i na vývoj ve vztazích s USA. Osobní data v nich představují problematickou oblast poté, co bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden zveřejnil informace o operacích těchto organizací v Evropě i jiných částech světa (EurActiv 12.6.2013).

Kvůli skandálu navrhli již v létě poslanci Evropského parlamentu, aby EU pozastavila spolupráci v rámci dohody o výměně citlivých bankovních údajů nazývané SWIFT (EurActiv 25.9.2013). Včera k tomu europoslanci Komisi přímo vyzvali, když o této problematice hlasovali během plenárního zasedání ve Štrasburku.


Průběh summitu EU můžete online sledovat v anglickém jazyce na stránkách bruselské redakce EurActivu pod tímto odkazem.