Agentura pro kontrolu vnějších hranic EU bude v Polsku

Nová agentura pro spolupráci na vnějších hranicích bude sídlit v Polsku. Rozhodli o tom včera v Lucemburku ministři spravedlnosti a vnitra členských zemí Unie. Konkurenty Polska bylo především Maďarsko, ale také Estonsko, Slovinsko a Malta.

Nakonec to bylo Polsko, které získalo po tříhodinovém jednání za zavřenými dveřmi největší podporu. Roli jistě hrála i délka východní hranice Polska. Hranice Polska s Ruskem, Běloruskem a Ukrajinou je dlouhá 1.200 km.

Agentura by měla začít fungovat již v květnu. Náplní její práce má být pomoc členským státům s jejich vlastními hraničními problémy a implementovat celní a imigrační legislativu EU. V budoucnosti by také mohla školit zaměstnance a koordinovat práci národních hraničních úřadů.

Na zasedání se také vedl spor o to, nakolik by se EU měla finančně podílet na ostraze vnějších hranic za rámec zmíněné agentury a společných programů. Německý ministr Otto Schily se vyslovil proti jakékoli dodatečné solidaritě a připomněl, že v době, kdy Německo bylo hraničním státem EU, mu také nikdo nepomáhal.

Agentura pro vnější hranice je první z tuctu agentur EU, které budou sídlit v některém z nových členských států; Polsko oznámilo, že pro ni vytvořilo podmínky ve Varšavě.