5 událostí v EU, které byste neměli tento týden přehlédnout

zdroj: Evropský parlament.

Fiskální pakt EU, ke kterému se chce připojit česká vláda, změna lídra parlamentní strany Úsvit do eurovoleb, velká debata pětice kandidátů na předsedu Komise či dopady krize na Ukrajině na dodávky ruského plynu do EU. EurActiv přináší výběr zpráv, které by jeho čtenáři neměli přehlédnout.

Vláda chce přijmout fiskální pakt EU s výjimkami, opoziční TOP 09 nabízí podporu

Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) by Česká republika měla přijmout tzv. fiskální pakt EU, který má zlepšit kontrolu nad dluhy členských zemí, avšak s výjimkami ze závazků vůči státnímu rozpočtu a státnímu dluhu. Podporu přijetí paktu vládě vyjádřila opoziční TOP 09. Výjimky ale musí být zrušeny k lednu 2015. Návrhem na schválení paktu se zabývala Poslanecká sněmovna, nyní putuje ke druhému čtení. 

Samková už nepovede Úsvit do eurovoleb, nahradila ji „dvojka“ Škrabánek

Klára Samková skončila v čele kandidátky Úsvit pro volby do Evropského parlamentu. Oznámil to předseda hnutí Tomio Okamura v reakci na podezření Samkové z obelhání banky. Advokátka měla údajně oklamat Českou spořitelnu a skrytě pomoct oddlužit jednu z firem. Do čela kandidátky Úsvitu se postaví dvojka Roman Škrabánek. 

Prohra Google: Soud EU rozhodl, že každý má právo „být zapomenut“

Společnost Google musí na požádání občanů EU vymazat jejich osobní údaje ze svých vyhledávačů. Soudní dvůr EU, který sídlí v Lucemburku, tak rozhodl v případu španělského občana, který se domáhal tzv. práva být zapomenut. Pokud se společnost odmítne žádostí občanů zabývat, může se dotyčný obrátit na odpovědné dozorčí či soudní orgány. 

Velká debata pěti kandidátů na předsedu Komise

Ve čtvrtek (15. května) se v předvolební diskuzi vysílané do mnoha zemí Evropy poprvé utkalo pět představitelů hlavních celoevropských politických stran – Jean-Claude Juncker z Evropské lidové strany (EPP), Martin Schulz ze Strany evropských socialistů a demokratů (S&D), Guy Verhofstadt z Aliance liberálů a demokratů (ALDE), Ska Kellerová ze Strany zelených a Alexis Tsipras ze Strany evropské levice (GUE/NGL). V diskusi chyběli zástupci euroskeptických a protievropských stran. Evropské volby proběhnou v České republice 23.-24. května.

Komisař Oettinger odmítl společné nákupy plynu, Putin prý hrozí EU zastavením dodávek plynu

Eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger odmítl plány na vytvoření energetické unie, která by zajistila společný nákup plynu pro všechny státy EU. S návrhem dříve přišel polský premiér Donald Tusk, který věří, že by se tak evropským zemím podařilo snížit jejich závislost na ruském plynu. Podle Oettingera se dá situace vyřešit i jinak – např. vybudováním infrastruktury, která by umožnila tok plynu oběma směry. Ruský prezident na bezpečnostní konferenci v Bratislavě údajně uvedl, že od června zastaví dodávky plynu do Evropy, pokud Ukrajina nesplatí svůj plynový dluh.

Autor: EurActiv.