5 událostí v EU, které byste neměli tento týden přehlédnout

zdroj: Rada EU

Aktuální situace na Ukrajině, blížící se evropské volby spojené s výběrem českého eurokomisaře či úspěšný návrat Portugalska na finanční trhy. EurActiv vybírá pro své čtenáře události, které by je neměly v končícím týdnu minout.

Mezinárodní pomoc dorazila na Ukrajinu, EU zvažuje další sankce

Mezinárodní měnový fond poskytl Ukrajině hospodářskou pomoc ve výši 3,5 miliard dolarů. Během příštích dvou let by na obnovu ekonomiky mělo do země přitéct celkem 17 miliard dolarů (v přepočtu 335 miliard korun). Stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy uvedl, že EU je připravena zesílit hospodářské sankce vůči Rusku. Důvodem je jeho role Moskvy v destabilizaci situace na Ukrajině. Ruský prezident Vladimir Putin vyzval ukrajinské separatisty, aby odložili referenda o samostatnosti Doněcké a Luhanské oblasti. Ta by měla proběhnout tuto neděli. 

ČSSD nominovala Pavla Mertlíka na českého eurokomisaře

Česká republika má prvního oficiálního kandidáta na post evropského komisaře. Grémium ČSSD vybralo bývalého místopředsedu vlády a ministra financí, ekonoma a rektora soukromé vysoké školy Pavla Mertlíka. „Vzhledem k jeho velkým zkušenostem a prokazatelné odbornosti vidím výraznou šanci na to, aby ČR tentokrát získala pozici komisaře s důležitým portfoliem a aby český komisař rovněž úspěšně prošel schvalováním v EU,“  komentoval jeho schválení premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. 

ČNB: Českou ekonomiku čeká rychlejší růst

Česká národní banka zlepšila odhad vývoje české ekonomiky v letošním i příštím roce. Zemi čeká letos růst hrubého domácího produktu o 2,6 % a příští rok o 3,3 %. Rychlejší růst HDP předpovídá ČR i nová dubnová prognóza ministerstvo financí, a to 1,7 %. V lednu se hovořilo o 1,4 %. Pro rok 2015 počítá rezort s růstem 2 %. Podle Evropské komise česká ekonomika letos vzroste o dvě procenta. V roce 2015 by měl růst HDP dosáhnout 2,4 procenta.  

Portugalsko ukončí podpůrný program EU

Portugalsko využilo mezinárodní finanční pomoc a uniklo státnímu bankrotu, uvedli po svém jednání ministři financí unijních zemí platících eurem. O záchranné laso Portugalsko požádalo před třemi lety a získalo jej výměnou za provedení reforem a úspor. Portugalský premiér uvedl, že jeho země podpůrný program ukončí v květnu. Lisabon tak jde ve stopách Irska, které se vrátilo na finanční trhy vloni v prosinci

EU omezí dovoz vepřového. Kvůli prasečímu viru v USA

Evropská komise chce kvůli výskytu viru prasečího epidemického průjmu, který decimuje chov prasat v USA, zavést nová pravidla pro zpracování dovážené vepřové krve určené pro použití v krmivech. Omezení dovozu živých prasat z USA do EU, o jehož jednostranném zavedení v minulosti uvažovala například Francie, podle Komise zatím není na pořadu dne.