Turecko do EU nepatří. Alespoň prozatím, říkají české politické strany

© Shutterstock/Bennian

Tento článek je součástí Special reportu: České politické strany a EU

Přes trest smrti ani přístupová kritéria EU nejede vlak. Turecko je neplní, a proto české strany kandidující do Poslanecké sněmovny odmítají jeho členství v EU. Země je však strategickým partnerem a díky vzájemným jednáním lze ovlivňovat tamní demokracii.

Chcete znát i odpovědi k dalším tématům? Přečtěte si celý předvolební speciál >>>>

Po neúspěšném pokusu o puč z loňského léta a následných personálních čistkách v tureckých státních institucích jsou vztahy mezi EU a Tureckem na bodu mrazu. K tomu nepřispělo ani letošní dubnové referendum, v němž si Turci těsně odhlasovali výrazné posílení role hlavy státu. V reakci na úspěch prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že bude s vládou jednat o obnovení trestu smrti.

Vytvořeno s využitím aplikace bubbl.us.

Vytvořeno s využitím aplikace bubbl.us.

Otázka: Jak by se měla EU zachovat v případě, kdy by Turecko zavedlo trest smrti? Měla by i přesto pokračovat v přístupových rozhovorech, nebo podniknout nějaké kroky pro ochranu lidských práv v zemi?

ČSSD

Přístupové rozhovory jsou užitečným nástrojem, jak můžeme ovlivňovat stav demokracie a vlády práva v Turecku. Nechceme tureckým občanům zavřít dveře, nemůžeme ale na druhou stranu v tuto chvíli očekávat otevření nových kapitol.

Ústavní změny, které si Turci odhlasovali v nedávném referendu, nejsou dobrým signálem.

Zavedení trestu smrti je nepřekročitelnou červenou linií a bylo by velkou chybou především pro samotné Turecko.

ČSSD: Díky přístupovým rozhovorům můžeme ovlivňovat stav demokracie a vlády práva v Turecku.

ODS

Rozhovory by měly pokračovat do té doby, dokud se obě strany neshodnou, že proces ukončí. EU i Turecko se zároveň musí shodnout na novém, vzájemně výhodném úzkém rámci spolupráce.

Závazky se mají dodržovat, a to z obou stran. To, že se Turecko stane členem EU je vzhledem k domácí situaci, ale i současnému vývoji uvnitř EU velmi nepravděpodobné.

V první řadě, je na základě dosavadních zkušeností s unijní evropskou politikou velmi nepravděpodobné, že by se EU-28 shodla na společném postupu vůči Turecku. Míra konsenzu by se odvíjela od charakteru společných opatření.

ODS: Rozhovory by měly pokračovat do té doby, dokud se obě strany neshodnou.

KDU-ČSL

Turecko vnímáme jako strategického partnera, jenž je důležitým článkem při řešení uprchlické krize – například dohoda EU-Turecko z března roku 2016.

Zároveň ovšem odsuzujeme antidemokratické politické tendence na turecké politické scéně a požadujeme, aby turecké vedení respektovalo principy demokracie a dohlíželo na dodržování lidských práv na svém území.

Rozšíření EU za hranice kontinentu a hodnotového společenství křesťanské civilizace nepovažujeme za možné s ohledem na rozdílné pojetí základních principů. Z tohoto důvodu odmítáme plnohodnotné členství Turecka v EU.

Preferujeme spolupráci formou privilegovaného partnerství. Pokračování přístupových rozhovorů se zemí, která zavedla trest smrti a zároveň nerespektuje demokratické principy, je z našeho pohledu nepřípustné.

KDU-ČSL: Turecko nesdílí hodnoty křesťanské civilizace, a proto se nemůže stát plnohodnotným členem EU.

Svobodní

EU by měla ukončit přístupové rozhovory s Tureckem bez ohledu na zavedení trestu smrti.

Namísto toho by měla s Tureckem domluvit dohodu o vzájemném volném obchodu.

Zhoršení politické situace v Turecku musí zastavit sami Turci především tím, že přestanou podporovat Erdogana.

Svobodní: EU by měla s Tureckem domluvit dohodu o vzájemném volném obchodu.

Starostové a nezávislí 

Nejde v tuto chvíli ani tak o zavedení trestu smrti.

Turecko dle našeho názoru jednoznačně nesplňuje tzv. Kodaňská kritéria, jejichž naplňování bylo stanoveno jako základní podmínka vstupu do Evropské unie. Jedná se zejména o principy demokracie, právního státu a dodržování lidských práv.

STAN: Turecko nesplňuje Kodaňská kritéria, jejichž naplnění je základní podmínkou vstupu do EU.

TOP O9

Vzhledem k tomu, že Turecko neplní Kodaňská kritéria v oblasti právního státu, ochrany lidských práv a menšin a demokracie jako takové, nelze pokračovat v přístupových rozhovorech.

O tomto problému musíme s našimi tureckými partnery otevřeně komunikovat, upozorňovat je na naše výhrady a podporovat lidsko-právní organizace a aktivisty v zemi.

TOP 09: Pokud Turecko nebude plnit přístupová kritéria, nelze pokračovat v rozhovorech o vstupu do EU.

ANO

Turecko se po nezdařeném puči posunulo od Atatürkovy laické demokratické republiky k islámské diktatuře jednoho muže.

To, co se nyní v Turecku děje, nemá s evropskými hodnotami vůbec nic společného. A Erdogan se nechal slyšet, že členství v EU už není jeho prioritou.

Navíc, objektivně, Turecko má problémy plnit přístupová kritéria.

Myslíme, že v zájmu EU je rozšíření v Evropě, nikoliv směrem na Blízký východ.

ANO: Události v Turecku nemají s evropskými hodnotami vůbec nic společného. Erdogan navíc prohlásil, že členství v EU už není jeho prioritou.

Zelení

Turecko v současnosti není zemí, která by do EU mohla vstoupit.

Problematická je nedemokratická politika prezidenta Erdoğana a tvrdý postoj vůči Kurdům. Přístupové rozhovory by tedy měly být zastaveny.

Zelení: Kvůli nedemokratické politice prezidenta Erdoğana a tvrdému postoji vůči Kurdů, Turecko není zemí, která by do EU mohla vstoupit.

Piráti

Turecko se proměnilo v diktaturu a chová se vůči EU nepřátelsky.

KSČM

Turecko si počíná nesolidárně. Je třeba zásadním způsobem odmítnout pokus o vydírání EU ze strany Turecka.

Ankara nerespektuje závazky z mezinárodních smluv.

Pokud země myslí vážně svou žádost o rychlejší projednání vstupu do EU, nemůže své povinnosti plnit za peníze cizích daňových poplatníků.

KSČM: Je třeba zásadním způsobem odmítnout pokus o vydírání EU ze strany Turecka.

EurActiv.cz se s otázkami obrátil na strany a hnutí, jejichž podpora podle volebního modelu CVVM ze září 2017 dosáhla alespoň 1,5 %. Kromě výše uvedených stran redakce oslovila také politické hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura. Jako jediné však ve stanoveném termínu neodpovědělo.