Británie sází na tvrdého vyjednavače, který působil v Moskvě

ekonomika brexit

© Pixabay

Britskou vládu v úterý překvapila rezignace velvyslance při Evropské unii sira Ivana Rogerse. Nicméně již dnes byl jmenován jeho nástupce, který je britskými představiteli považován za schopného a tvrdého vyjednavače, jenž má bohaté zkušenosti například s Vladimirem Putinem.

Jen dva dny po nečekané rezignaci britského velvyslance v Evropské unii, sira Ivana Rogerse, jmenovala vláda jeho nástupce. Sir Tim Barrow, který Rogerse ve funkci vystřídá již příští týden, je podle slov Theresy Mayové ostříleným a tvrdým vyjednavačem. Je to dost možné, jelikož působil jako velvyslanec v Moskvě, a to v době, kdy se vztahy s Vladimirem Putinem začaly opět silně ochlazovat. Jeho diplomatické zkušenosti s tvrdými soupeři jsou tedy neoddiskutovatelné.

Barrow do své funkce nastoupí jen dva měsíce před plánovaným spuštěním pověstného čl. 50, který znamená spuštění vyjednávacího procesu. Náročné pro něj nebude jen rychlé stěhování i s celou rodinou do Bruselu, ale zejména fakt, že bude čelit jednomu z nejtěžších úkolů moderní britské historie.

Bude totiž muset rozplést složité právní, ekonomické a finanční vazby, které si Británie za posledních 44 let s Evropskou unií vytvořila. A má na to jen dva roky. Podle zdrojů z diplomatického prostředí se dokonce jedná o největší výzvu, které Británie čelí od druhé světové války.

V Bruselu se vyzná

Barrow však není žádným unijním nováčkem. Během své třicetileté kariéry na ministerstvu zahraničí zakusil kromě prostředí Kremlu i prostředí Bruselu, kde v letech 2008 až 2011 působil jako představitel Británie v Politickém a bezpečnostním výboru EU. Předtím zastával mimo jiné post prvního tajemníka britského velvyslance v Evropské unii.

Ve svém oficiálním komentáři ohledně svého jmenování Barrow minulou noc uvedl, že pokud jde o výsledky jeho působení, je optimistou. Zdůraznil zároveň, že stojí za „silným vedením“ britského vládního odboru odpovědného za odchod Britů z EU. Právě ten jeho předchůdce ve svém rezignačním dopise kritizoval.

Barrow popsal dnešní dobu jako „klíčovou“, nicméně uvedl, že se na svou budoucí práci těší. „Těším se, až se připojím k silnému vedení týmu, který má v rámci britského kabinetu na starosti náš odchod z Unie. Těším se na práci s nimi a s talentovaným týmem britského velvyslanectví v Evropské unii. Společně se ujistíme, že Británie Unii opustí za výhodných podmínek,“ prohlásil.

Johnson jmenování vítá

Když Rogers v úterý rezignoval, žádná oficiální reakce ze strany předsedkyně vlády Mayové či ministra zahraničí Borise Johnsona se neobjevila. Byla to jen Evropská komise, která uvedla, že odchodu Rogerse lituje a pokládá jej za „velmi profesionálního a inteligentního, avšak ne vždy snadného účastníka jednání  a diplomata“.

V souvislosti se jmenováním Barrowa na sebe však reakce britských představitelů nenechala dlouho čekat. „Tim Barrow je od doby, kdy jsem nastoupil na ministerstvo zahraničí, neocenitelný. Osobně mu chci poděkovat za jeho energii, dobré rady a vytrvalost. On je člověkem, který pro Británii vyjedná nejlepší dohody a povede britské zastoupení v EU se stejným nasazením a schopnostmi, jak to dělal během celé své kariéry. Přeji mu jen to nejlepší,“ prohlásil k jeho jmenování Johnson.

„Jeho znalosti bruselského prostředí znamenají, že bude schopen dosáhnout svého cíle a řídit britské zastoupení v Unii během vyjednávání. Jsem přesvědčený, že s jeho pomocí bude Británie schopná vytvořit s EU nový vztah, který bude výhodný pro obě strany,“ uvedl dále britský ministr odpovědný za brexit David Davis.

Poněkud kousavější byl v reakci na jmenování Barrowa jeden z jeho bývalých kolegů, který po jebo boku působil v Moskvě. Podle něj Barrow na svém novém postu „udělá vše, o co jej britská vláda požádá“.

Nepříliš nadšený je novým jmenováním také bývalý předseda euroskeptické strany UKIP Nigel Farage. „Je dobré vidět, že vláda nahradila kariérního diplomata pasovaného na rytíře … kariérním diplomatem pasovaným na rytíře,“ napsal na svůj Twitter.

S využitím EurActiv.com