Juncker nařídil stažení návrhu o ukončení roamingu v EU. Komise se má „víc snažit“

zdroj: Shutterstock.com; autor: Lisa S.

Poté co Komise minulé pondělí představila návrh, podle kterého se mělo řídit ukončení roamingových poplatků v EU, ho předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nařídil po neúprosné kritice stáhnout a přepracovat.

Před týdnem Komise zveřejnila návrh prováděcích pravidel, na základě kterých mělo v polovině června roku 2017 dojít k ukončení roamingových poplatků v EU. Plán počítal s „férovým užíváním“, který měl omezit negativní dopady spojeném s koncem poplatků za volání v zahraničí. Takovým případem mohla být například situace, kdy si spotřebitel pořídí SIM kartu v jiné členské zemi, kde jsou tarify nižší než na domácím trhu, ale chce ji používat doma.

Aby se podobnému „zneužívání“ předešlo, Komise navrhla přístup, podle kterého měli mít zákazníci možnost využívat domácí ceny za volání či psaní zpráv ze zahraničí po dobu 90 dní v roce. Pokud by tuto hranici spotřebitel překročil, musel by si za roaming připlatit, a to ve výši 4 centy za minutu volání, jeden cent za SMS zprávu a 0,85 centů za 1 MB dat.

Návrh se však dostal pod palbu kritiky spotřebitelských organizací, podle kterých má být roaming v EU zrušen bez jakýchkoliv podmínek a výhrad. Trnem v oku pro ně proto byl právě 90denní limit, který podle nich nahrává telekomunikačním společnostem, pro něž jsou poplatky za roaming důležitým zdrojem dodatečných příjmů.

Zajistit rovnováhu

Plán, který Komise představila minulé pondělí, ještě ve středu bránili místopředseda Komise Andrus Ansip a komisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger. Ve společném prohlášení uvedli, že Evropané stráví v zahraničí průměrně 12 dní v roce, Komise přitom navrhla roamingové poplatky zrušit na dobu minimálně 90 dnů.

„Takže v praxi tyto poplatky zmizí pro drtivou většinu z nás,“ tvrdí v prohlášení s tím, že poplatků bude zbaveno 99 % Evropanů cestujících do zahraničí. Mobilní operátoři mají navíc možnost 90denní limit prodloužit nebo ho vůbec neaplikovat, a příplatky za roaming tak zrušit úplně.

Jak ve středečním prohlášení Ansip s Oettingerem vysvětlili, Komise 90 dnů navrhla proto, aby byla zjištěna „správná rovnováha“. Díky tomu mělo být zabráněno situaci, kdy se lidé rozhodnou pro operátora z jiné členské země EU, čímž by byli domácí operátoři nuceni zvýšit ceny, aby ztráty vykompenzovali. A utrpět by tak mohly také investice operátorů potřebné pro zkvalitnění sítí.

Poté, co ještě ve středu komisaři Ansip a Oettinger návrh Komise obhajovali, ho její předseda Jean-Claude Juncker s ohledem na negativní zpětnou vazbu v pátek nařídil stáhnout a přepracovat.

Co má být v novém návrhu, není jisté

„Nebyl prostě dost dobrý pro našeho prezidenta, proto nám dal pokyn, abychom pracovali víc tvrdě, víc se snažili a vrátili se s něčím lepším,“ vysvětlil na páteční tiskové konferenci mluvčí Komise Alexander Winterstein, který však odmítl poskytnout informace o tom, co by mohlo být zahrnuto do nového návrhu. Termín ukončení roamingových poplatků naplánovaný na červen 2017 prý stále platí.

Jak uvedl europoslanec a šéf Evropské lidové strany (EPP) Manfred Weber, k rozhodnutí Junckera stáhnout návrh přispěla také jeho frakce. „Tlak skupiny EPP nese ovoce. Bojujeme za ukončení roamingových poplatků pro spotřebitele v roce 2017, a ne za řešení se zadními vrátky,“ řekl v prohlášení.

„To je to, co jsme slíbili lidem a tohoto slibu se držíme. Očekáváme, že v tomto směru Komise příští týden poskytne silný signál,“ dodal Weber.

S využitím EurActiv.com.