Visegrád a budoucnost Evropské unie

Visegrád a EU

© EurActiv.sk

Jak se státy Visegrádské skupiny dívají na aktuální evropské otázky? Co mají společného a v čem se rozcházejí? Podívejte se na přehledy, které jsme vytvořili ve spolupráci s kolegy z ostatních visegrádských zemí.

Společně s kolegy ze slovenské a polské redakce EurActivu a maďarského think tanku Political Capital jsme od začátku roku sledovali postoje zemí V4 k důležitým evropským tématům.

Souhrn našich společných článků najdete ke stažení pod tímto odkazem. Jejich přehled uvádíme také zde, doplněný o články věnující se českému pohledu na jednotlivé otázky:

Visegrád a migrace

@ Shutterstock / Fishman64

Visegrád a migrace: Malé naděje na změnu
Země Visegrádské skupiny nesouhlasí s povinnými kvótami. Co dalšího je v debatě o migraci spojuje a kde se jejich názory rozcházejí?

Článek najdete pod tímto odkazem.

 

integrace

@ Shutterstock / michaeljung

Syrská rodina je v Praze spokojená. Útoků na muslimy ale v ČR přibývá
Ze Sýrie přes přijímací a integrační střediska až do nového domova v Praze. I tak může vypadat příběh uprchlíků. Život Arabů v Čechách však může mít i své stinné stránky. Stále častěji se setkávají s nenávistí.
Článek najdete pod tímto odkazem.

 

Donald Trump V4

© Shutterstock / Irina Levitskaya

V4 je v pohledu na Trumpa rozdělená. Česko má obavy, Maďarsko se těší na svobodu
Postoj zemí Visegrádské skupiny k nové americké administrativě je dosti rozdílný. Některé státy se obávají, že se Donald Trump od regionu střední a východní Evropy spíše odkloní. Jiní jsou v tomto ohledu optimističtější a v oblasti vzájemných vztahů s Washingtonem vidí světlou budoucnost.
Článek najdete pod tímto odkazem.

czech republic usa

© Shutterstock / FreshStock

Česká republika čelí díky Trumpovi novým výzvám
S nástupem Donalda Trumpa do úřadu amerického prezidenta se České republice vyjevila řada nových otázek a výzev. Ty bychom mohli rozdělit do tří základních kategorií, kterými jsou obrana, obchod a nový rozměr politických vztahů jak se Spojenými státy, tak v rámci Evropské unie.
Článek najdete pod tímto odkazem.

 

budoucnost EU

@ P. Tracz/ KPRM

Budoucnost EU: Má Visegrád plán?
Země Visegrádské skupiny chtějí společně přispět do připravované Římské deklarace o budoucnosti EU. Potřebuje Unie reformu? Pokud ano, jak by se měla EU změnit? Právě to jsou otázky, před kterými stojí předsedové vlád V4.
Článek najdete pod tímto odkazem.

 

brexit

@ Vlada.cz

Čeští politici se v otázkách brexitu shodují, jednat budou i o reformě EU
Brexit by neměl omezit práva českých občanů žijících ve Velké Británii. Shodují se na tom všechny parlamentní strany včetně opozice. Dalším společným tématem pro české politiky bude reforma EU.
Článek najdete pod tímto odkazem.

 

war

© Shutterstock / lux3000

Visegrádskou skupinu nejvíce rozděluje Putin a Ukrajina
Je velmi obtížné nalézt politické téma, které by jednotlivé státy Visegrádské skupiny rozdělovalo více než jejich pohled na Putinův režim. Zatímco Česká republika zvyšuje své úsilí v boji proti dezinformacím, Viktor Orbán oslavuje ruský vzor neliberální demokracie.
Článek najdete pod tímto odkazem.

Média jsou nebezpečná zbraň. Uvědomuje si to Rusko, EU i česká vláda

putin

© Shutterstock / ID1974


V poslední době se čím dál více mluví o tzv. dezinformačních kampaních a lživé propagandě ze strany nejrůznějších internetových serverů i ze strany států, zejména pak Ruska. Není divu, sám ruský ministr obrany totiž prohlásil, že média se již stala novou zbraní. Evropská unie bere tuto hrozbu vážně již dva roky. A první úspěchy má za sebou i česká vláda.
Článek najdete pod tímto odkazem.

výroba elektřiny ČR

© Pixabay

Stabilní dodávky elektřiny: V4 sází na jádro a uhlí
Země Visegrádské skupiny podobně jako zbytek Evropy hledají způsob, jak zajistit bezpečné dodávky elektřiny a zároveň plnit klimatické cíle. Někteří vnímají jako ideální nástroj jadernou energetiku. Na zemní plyn naopak region v elektroenergetice příliš nesází.
Článek najdete pod tímto odkazem.

 

kapacitní mechanismy EU

© Viktor Kiryanov

Na nefunkčním trhu s elektřinou vítězí uhlí. ČR by měla mít jasno, co v energetice chce
Země EU jsou na počátku jednání o zásadní reformě trhu s elektřinou. Dokud se problémy toho současného nepodaří vyřešit, vítězí uhelné elektrárny.
Článek najdete pod tímto odkazem.