SPECIAL REPORT: Evropská energetická unie

Maroš Šefčovič; zdroj: Evropská komise

Tento článek je součástí Special reportu: Energetická unie

Už tento týden se prezidenti a premiéři členských zemí sejdou v Bruselu, aby jednali o vytvoření energetické unie v rámci EU. EurActiv věnuje evropské energetické politice týdenní speciál.

(Publikováno 16. března 2015, průběžně aktualizováno.)

Energetická unie má napříč Evropou vytvořit systém, ve kterém bude energie volně proudit přes hranice národních států, ve kterém bude fungovat hospodářská soutěž a kde se budou využívat ty nejvhodnější energetické zdroje.

V takovém prostředí by neměly trpět ani podniky, ani běžní spotřebitelé. Firmy mají podle představ Komise těžit z nejmodernějších technologií, čistá energie mi jim ale neměla podrážet nohy příliš vysokými cenami. Domácnosti by zase měly mít možnost snižovat své účty za energii a případně vyrábět energii vlastní. 

Celá energetická unie má Evropě zajistit větší energetickou bezpečnost. Nejde ale jen o nové plynovody. V jádru celé myšlenky má pevné místo snižování emisí skleníkových plynů a ambice stát se jedničkou ve využívání obnovitelných zdrojů energie.

Před vším ostatním by navíc měly státy vždycky přemýšlet o tom, jestli nemohou své potíže vyřešit snižováním spotřeby, zdůrazňuje Komise, která dává energetické účinnost prioritu.

Návrh na vytvoření energetické představil místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič na konci února. 19. a 20. března se v Bruselu schází summit EU, na kterém mají o projektu jednat lídři členských zemí. EurActiv přináší sérii článků, které se energetické unii EU dopodrobna věnují:

Historie: Cesta ke vzniku evropské energetické unie
Speciál zahajujeme fact sheetem, který přibližuje historii evropské energetiky. Věnuje se počátkům samotné evropské integrace, v nichž hrál zásadní roli vznik Evropského společenství uhlí a oceli. Nezapomíná ani na osobnosti, které přišly s vlastními návrhy na vytvoření energetické unie. Představuje také důvody, kvůli kterým současný projekt vzniká.

V energetické unii má místo i jádro, trvá na svém Česko
Mají evropské státy z veřejných peněz podporovat výstavbu jaderných elektráren, nebo je výroba energie z jádra technologií, která do 21. století nepatří? Na tom se střetli ministři členských zemí, kteří jednali o projektu energetické unie. Jádro je pro Českou republiku priorita. Prosazovat ji bude i na summitu EU.

Povinné zavádění obnovitelných zdrojů už nikdy, říká Česko k energetické unii
Evropské klimaticko-energetické cíle Česko uznává, nechce se ale zavazovat ke konkrétním číslům pro podíl obnovitelných zdrojů. Také energetickou účinnost si chce zvyšovat po svém. Žádá proto volné nastavení systému pro správu energetické unie, který má sledovat, jak členské státy naplňují evropské strategie.

Petr Holub: Šetrné budovy by mohly dostávat zvýhodněné hypotéky
Než vymýšlet nové zdroje, to radši energie spotřebovávat méně. Kdo ale zaplatí investice do zvyšování energetické účinnosti? Nabízí se finanční nástroje, díky kterým by mohly banky nabízet výhodné úvěry. Pomoci může i Junckerův balíček. Chytré mohou být také hypotéky, říká v rozhovoru Petr Holub, ředitel aliance Šance pro budovy, která prosazuje zájmy šetrného stavebnictví.

ANKETA: Co přinese energetická unie České republice?
Co je v projektu evropské energetické unie přínosné pro Českou republiku? A na čem mohou jednání ztroskotat kvůli neshodě členských zemí? EurActiv se ptal českých poslanců a europoslanců.

Energetické unii jsme se však věnovali už v předchozích týdnech: