Tomáš Prouza: V jednání s Tureckem musí být jasné, co obě strany chtějí

státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza; zdroj: Úřad vlády ČR.

Požadavky Turecka, kterými podmiňuje pomoc s migrační vlnou, jsou jasné, nyní je na EU, aby sladila své noty. „Musíme si také ujasnit, jak dál s přístupovými rozhovory s Tureckem,“ řekl v bleskovém rozhovoru před odletem na nedělní summit EU a Turecka státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Dnes odpoledne proběhne v Bruselu mimořádný summit mezi EU a Tureckem. Co bude hlavním předmětem jednání a jaké závěry očekáváte?
Summit se bude soustředit na oživení spolupráce Evropské unie a Turecka. Projednána by měla být témata jako pomoc uprchlíkům na území Turecka, včetně konkrétních možností podpory v této oblasti ze strany EU, ochrana hranic, návratová politika, spolupráce v oblasti kontroly migračních toků, vízová liberalizace, proces rozšíření či hospodářská spolupráce. Výstupem jednání by mělo být společné prohlášení, které bude pokrývat důležité oblasti spolupráce. Za klíčové považuji, aby bylo jasné, co obě strany získají. Požadavky Turecka jsou jasné, Evropská unie si musí sladit, co bude požadovat. A budeme si muset také ujasnit, jak dál s přístupovými rozhovory s Tureckem. Je nepřijatelné, aby pokrok v tak strategické otázce blokovala jedna země. Což ostatně neplatí jen pro Turecko, ale třeba i pro Makedonii. 

Jak do jednání mezi EU a Ankarou zasáhne aktuální situace mezi Tureckem a Ruskem?
Nepředpokládáme, že by se tato situace měla přímo promítnout do jednání nedělního summitu. Incident, který se odehrál mezi Tureckem a Ruskem, je bilaterální záležitostí. Evropská unie do této situace není přímo zapojena, nehraje roli zprostředkovatelea tak by to mělo zůstat. Zároveň je ale jasné, že bez uklidnění situace a dohodě všech zúčastněných nepůjde vyřešit situaci v Sýrii. A bez řešení pro Sýrii bude uklidnění současné migrační vlny nemožné.

Co v jednání mezi EU a Tureckem považujete za nejdůležitější? Čím chce do jednání přispět ČR?
Důležitých témat je více, nerad bych spolupráci v jedné oblasti nadřazoval nad ostatní. Za klíčové otázky považuji spolupráci v oblasti bezpečnosti, ochranu vnější hranice a spolupráci při zvládání migračních toků. Co se týče českého příspěvku, Česká republika pomáhá v Turecku už nyní. Poskytujeme podporu v rámci Programu na asistenci uprchlíkům v regionech původu a prevenci velkých migračních pohybů. Na podporu azylové a migrační infrastruktury letos do Turecka putovalo 10 milionů korun.  Pomáhat budeme i nadále, a to jak finanční podporou, tak také nabídkou expertní spolupráce. Nechceme se totiž ve spolupráci s Tureckem omezovat pouze na rovinu EU-Turecko, myslím, že se musíme angažovat výrazněji a především v praktických věcech. 

Lucie Bednárová