Prezident HK ČR: Projekty Junckerova balíčku povzbudí náladu spotřebitelů

Vladimír Dlouhý

Investice do infrastruktury s multiplikačním potenciálem, které zároveň zlepšují podnikatelské prostředí, jsou podle prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého tou „nejlepší volbou“. Ekonomika EU potřebuje impuls, který by se vymykal dosavadní rétorice Komise, a zahájil tak novou etapu.

Považujete investiční balíček, s nímž přišel předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, za účelný?
Hospodářství EU, sužované poslední opravdu dlouhou recesí, podle mého názoru nutně potřebuje nějaký pozitivní impuls, nějakou vizi, která by se vymykala dosavadní rétorice Evropské komise a otevřela nástup nové etapy.

Článek o investičním balíčku si můžete přečíst ZDE.

O to více, že oživení je dost křehké a nálada trhu rozkolísaná a závislá nejen na ekonomických, ale i psychologických faktorech. Velmi bych ocenil, že tentokrát nemá jít o podporu akcionářů finanční krizí oslabených bank.

S cíli investičního balíčku tedy souhlasíte?
Podpora infrastrukturním investicím, které obecně vzato mají velký multiplikační potenciál a zároveň zlepšují podmínky pro podnikání, je jednoznačně ta nejlepší volba. Projekty, které by se díky této podpoře mohly rozjet, navíc budou viditelné, a podpoří tak i sentiment ve spotřebitelském sektoru.

Investiční plán pro Evropu je poměrně ambiciózní – slibuje si, že do ekonomiky EU nalije více než 300 miliard eur. Jsou takové ambice reálné?
Pokud jde o nastiňované ambice respektive odhady, tedy jaké peněžní prostředky budou pomocí záručního fondu a dalších navrhovaných nástrojů mobilizovány, jako makroekonom a koneckonců i bývalý prognostik jsem k jakýmkoliv odhadům tohoto druhu trochu skeptický.

Na druhou stranu, Evropská komise jistě pracuje se znalostí infrastrukturního trhu, takže nakonec, proč odhadům nevěřit? Hodně ale bude podle mne záležet na tom, jak rychle se podaří fond konstituovat a jak rychlé a efektivní realizační mechanismy se podaří vytvořit. V tom bych viděl i ona rizika.

Máte ještě nějaké jiné obavy?
České podniky a podnikatelé se jistě budou ptát na to, co přinese zvažovaný fond jim. Na to bych odpověděl, že když už nic jiného, pak určitě potenciálně mohou coby obchodní partneři evropských firem těžit z toho, když se bude hospodářství EU dařit lépe.

Autor: Petra Nichtburgerová