Mikuláš Peksa: Piráti chtějí NATO i jednotnou evropskou armádu

Piráti NATO EU

© archiv MP

Myslím, že vytvoření evropské armády většina států podporuje a také že to má většinovou podporu obyvatelstva i v pseudoneutrálních státech jako je Rakousko či Finsko, říká garant zahraniční politiky Pirátů Mikuláš Peksa.

Rozhovor s garantem zahraniční politiky Pirátů Mikulášem Peksou pro Evropský bezpečnostní žurnál je další ze série předvolebních rozhovorů s představiteli nejvýznamnějších českých stran.

Jakou mají Piráti vizi zajištění bezpečnosti ČR, kromě členství v NATO? Je alternativou společná evropská armáda?

My jsme toto téma v rámci strany diskutovali a nejlepším řešením je společná evropská armáda. Je to zejména z důvodu, že kolem nás je mnoho států podobné velikosti, které řeší úplně stejný problém. ČR nikdy nebude mít takové prostředky, aby si pořídila mezikontinentální střely, letadlové lodě aj. Tyto technologie jsou pro nás nedostupné a nemáme jinou příležitost, než si je pořídit společně s ostatními. Jestliže velmoci jako je Rusko či Čína zmíněnými technologiemi disponují a principálně nás mohou ohrozit, tak nám ani nic jiného, než se spojit a pořídit si je společně, nezbývá.

Jak moc je, podle vás, vytvoření evropské armády reálné?

Po brexitu se tomuto otevřely dveře, jelikož Spojené království bylo již od 70. let hlavní překážkou tohoto projektu. Dříve byly tyto návrhy Brity vetovány. Myslím, že vytvoření evropské armády většina států podporuje a také že to má většinovou podporu obyvatelstva i v pseudoneutrálních státech, jako je Rakousko či Finsko. Ony už totiž stejně neutrální nejsou, jsou součástí společné obranné a bezpečnostní politiky.

Celý rozhovor naleznete na stránkách Evropského bezpečnostního žurnálu.