Jan Zahradil: Barrosův projev o stavu Unie byl dnes velmi slabý

Jan Zahradil; zdroj: Evropský parlament.

„Dnešní debata byla bohužel trochu o vlastních tématech a samotnému projevu se nikdo příliš nevěnoval. Mám pocit, že Barroso s tím tak trochu počítal, a proto ten projev vypadal tak, jak vypadal,“ hodnotí dnešní projev předsedy Evropské komise o stavu Unie český europoslanec Jan Zahradil, předseda poslaneckého klubu ODS v Evropském parlamentu.

  • Během debaty po projevu předsedy Evropské komise o stavu Unie (viz dnešní článek) jste s reakcí vystoupil i Vy. Ve svém vystoupení jste byl poměrně kritický. Můžete čtenářům přiblížit, co se Vám nelíbilo? Chybělo tam něco?

Nic mi tam nechybělo, spíš jsem měl pocit, že jsem od pana Barrosa něco takového slyšel již stokrát. Bylo to takové klasické veslování mezi skalisky – aby si každý něco odnesl a byl spokojen. Což nakonec vede k tomu, že spokojen není nikdo. Barroso se především držel osvědčené mantry zdejšího mainstreamu, že na každý problém existuje jediné řešení, tedy „více Evropy, více Evropy“. To je samozřejmě věc, kterou my jako politická skupina (Evropská konzervativní a reformní skupina – pozn. red.) neakceptujeme, protože naše vidění EU je jiné. Jsme přesvědčeni, že je zapotřebí to panu Barrosovi takto napřímo sdělit.

  • Za pár měsíců Barrosova Komise končí a bude nahrazena exekutivou v novém složení. Máte přesto pocit, že bude mít Vaše sdělení kýžený efekt?

Zprávy o stavu Unie jsme si nevymysleli my, přišla s nimi Komise a pan Barroso. Musím říci, že žádná z těch, které tady pan Barroso v minulosti přednesl, mi nepřipadala ničím zásadní nebo objevná. Některé byly lepší, jiné horší. Je možné, že právě kvůli tomu, že je to jeho poslední přednesená zpráva, mi ta dnešní připadala velmi slabá, možná dokonce úplně nejslabší.

  • Dalo by se přece jen v dnešním Barrosově projevu najít něco, co Vás překvapilo v pozitivním slova smyslu?

Tentokrát jsem tam skutečně nenašel vůbec nic a myslím, že i v následné debatě, během které vystupovaly jednotlivé politické frakce, si každý účastník ohříval svou vlastní polívčičku. Europoslanec Hannes Swoboda (předseda skupiny Progresivní aliance socialistů a demokratů v Evropském parlamentu – pozn. red.) hovořil o sociálním rozměru krize. Europoslanec Guy Verhofstadt (předseda skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu – pozn. red.) mluvil o dokončení vnitřního trhu. Zelení hovořili o tom, že je potřeba podporovat alternativní zdroje energie – a takto bych mohl klidně pokračovat. Některé reakce mi skutečně připadaly jako z jiné planety.

  • Mají podle Vás podobné projevy, jako byl dnes ten Barrosův, vůbec nějaký smysl?

Zopakuji, co jsem už říkal: my jsme si ten projev nevymysleli. Když už ale pan předseda s něčím takovým vystoupí, je potřeba na to reagovat. Dnes to ale bohužel bylo trochu o vlastních tématech a samotnému projevu a jeho obsahu se nikdo příliš nevěnoval. Mám dokonce pocit, že on s tím už tak trochu dopředu počítal, a proto ten projev vypadal tak, jak vypadal.

  • On také o lecčems svědčí fakt, že zasedací sál, kde Barroso vystoupil, byl poloprázdný…

Ano, žádné vzrušení to tentokrát nevyvolalo. Už jsem tady, zejména v dobách největší finanční krize a s tím spojené atmosféry, která se blížila až panice, zažil „nacpanější“ projevy. Poslední dobou, a zejména dnes, ti známí temperamentní řečníci jeli „na půl plynu“.

Rozhovor připravila Lucie Bednárová.


K Barrosově projevu se pro EurActiv vyjádřil také europoslanec za ČSSD Pavel Poc. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.