Ivan Gabal: Bez NATO se EU neobejde, ale potřebuje i vlastní obranné síly

Gabal evropská obrana

© www.gabal.cz

Kvůli Rusku a Číně potřebuje Evropa USA a atlantickou vazbu. Své problémy ale musí umět řešit sama, říká Ivan Gabal (KDU-ČSL).

Člen poslaneckého výboru pro obranu Ivan Gabal z KDU-ČSL hovořil s Evropským bezpečnostním žurnálem o vztazích ČR a USA, obranné politice, V4, integraci EU, migraci, rusko-českých vztazích či přijetí eura.

Jako člen Výboru pro obranu jste, zejména před summitem NATO, několikrát kritizoval, že ČR není schopna definovat své cíle bezpečnostní politiky. Jaké jsou její cíle dle KDU-ČSL?

Jedná se o ty cíle, o kterých jsem mluvil – mít maximální zájem na tom, aby se NATO udrželo na transatlantické linii, zejména vůči hrozbám jako je Rusko nebo také Čína, která bude provádět manévry v Severním a Baltském moři. Toto jsou opravdu velká vojenská a bezpečnostní rizika, u kterých se bez USA a atlantické vazby neobejdeme.

Naopak krize ve Středomoří, syrsko-irácký konflikt, migrace, Libye, severní Afrika jsou témata, kterými se NATO zřejmě nebude zabývat a musí je řešit vlastními silami Evropa. Z tohoto hlediska vývoj jak našeho obranného rozpočtu, tak schopností české armády neodpovídá dnešním požadavkům a to se musí změnit.

Během období, kdy byl Václav Klaus prezidentem, byli čeští diplomati naučeni říkat: „Neposlouchejte, co říkáme, dívejte se, co děláme.“  Nyní, po nástupu Zemana, by to bylo: „Neposlouchejte, co říkáme, nedívejte se, co děláme.“

Celý rozhovor naleznete na stránkách Evropského bezpečnostního žurnálu.