Eurokomisař Lenarčič: Země EU se domnívaly, že jsou na krizi připraveny. Opak však byl pravdou

© European Union, 2020

Evropská komise již v lednu vyzývala členské země k tomu, aby se připravily na hrozbu koronavirové nákazy. V rozhovoru pro EURACTIV.com to uvedl evropský komisař pro řešení krizí Janez Lenarčič.

Některé členské země se podle Lenarčiče domnívaly, že jsou na krizi připraveny. Opak však byl pravdou. „Nikdo nečekal a nemohl čekat, že rozsah nákazy bude v Evropě tak obrovský,“ uvedl v rozhovoru.

Ohniskem nákazy v Evropě byla v prvních týdnech Itálie, která začátkem března požádala ostatní členské země EU o pomoc. „Fakt, že na italskou žádost nikdo neodpověděl, nás všechny zranil. V následujících týdnech se ale situace zlepšila,“ prohlásil eurokomisař, kterého odmítavá reakce členských států nemile překvapila.

Česko čelí kritice. Požaduje spolupráci EU v boji proti koronaviru, pomáhat se však zdráhá

Itálie od minulého týdne žádá ostatní členské státy EU o pomoc s bojem proti koronaviru. Prosí je zejména o roušky a další ochranné pomůcky. Na její žádost podle informací EURACTIV.com odpověděl jeden jediný stát.

Na druhou stranu, jakmile ostatní země viděly, co se v Itálii děje, začaly okamžitě přijímat opatření, která šíření viru zpomalila. „Myslím, že to bylo dobré rozhodnutí,“ dodal Lenarčič s tím, že ty „šťastnější“ země přijaly opatření již v prvních etapách šíření infekce.

Eurokomisař se v rozhovoru vyjádřil také k povinnému nošení roušek na veřejnosti. Roušky podle něj neuškodí a mohou být užitečné, a to zejména v počátečních fázích šíření nákazy. „Ale nejprve jich musíte mít dostatek,“ doplnil eurokomisař. Zdůraznil přitom, že na prvním místě je zajištění ochrany pro zdravotnické pracovníky.

Více nástrojů do rukou Komise

Slovinský diplomat přiznal, že současné unijní struktury nejsou přizpůsobené tomu, aby mohly řešit tak rozsáhlé krize, jako jsou právě pandemie.

„Pokud chceme, aby EU byla schopna čelit tak rozsáhlým krizím, musíme dát Komisi do rukou více adekvátních nástrojů,“ uvedl eurokomisař.

EU jako bezzubý bojovník proti koronaviru? Komise může dělat jen to, co jí státy dovolí

Státy EU hledají odpověď na to, jak co nejlépe zvládnout současnou krizi okolo koronaviru. Evropská komise nedisponuje dostatečnými pravomocemi, aby na sebe mohla převzít kompletní zodpovědnost. Svoji podpůrnou roli však podle odborníka zvládá dobře.

Lenarčič se vyjádřil také k nedávnému rozhodnutí Spojených států zastavit financování Světové zdravotnické organizace. Tento krok je podle něj „velmi nešťastný“, neboť pandemii je potřeba čelit globálně.

„Nikdo nesmí být ponechán stranou. Pokud opomineme jednu část světa, virus se někde opět objeví,“ varoval.