Estonský premiér: Sankce nejvíce zasáhnou ruského zákazníka

Taavi Roivas

Čtyřiatřicetiletý estonský premiér Taavi Rõivas je jedním z největších zastánců tvrdých sankcí vůči Rusku. Sám případný propad vývozů pokládá za nepodstatný a předvídá, že nejvíce budou zákazem dovozu potravin trpět obyčejní Rusové.

Co od sankcí očekáváte?
K sankcím by nedošlo, kdyby neexistovala víra, že povedou k uklidnění konfliktu. Jejich cílem je přimět Rusko, aby se už nepletlo do ukrajinských záležitostí. Doufám, že Putin nechce ekonomicky obětovat vlastní lid.

Největší obětí bude podle mě obyčejný ruský zákazník. Sotva si lze představit ruské obchody bez jídla z Evropské unie, Austrálie a Spojených států. Regály budou prázdné a cena potravin, kterou zvýšila už devalvace rublu, pravděpodobně dále poroste.

Ruský zákazník bude za činy svého prezidenta velmi trpět. Sankce budou mít ale pravděpodobně vliv i na zemědělství v mnoha evropských zemích. Od devadesátých let však tyto země musely vědět, že obchod s Ruskem sice na jedné straně přináší vysoké zisky, ale na druhé straně i rizika. Radost ze sankcí nemáme, ale nemáme jinou možnost. Žádná z vyhlášených podmínek, které měly odvrátit další sankce, nebyly splněny a nepřišlo ani žádné vysvětlení.

Je ještě čas na dialog?
Vést dialog je vždycky pozitivní, musíme ale brát v úvahu, že Rusko intervenuje v jiných zemích. Pozice jsou tedy trochu jiné. Klíč k řešení je v rukou Vladimira Putina.

Jak vysoké jsou estonské exporty do Ruska? Bude Estonsko žádat o finanční pomoc kvůli sankcím?
Vývoz do Ruska tvoří 8,4 procenta estonského exportu, to je třetí největší podíl. V rámci zemědělství se jedná o 19 procent, polovinu ale tvoří reexport. Jde tedy zhruba o jednu desetinu, a to je poměrně nevýznamné.

Máte strach, že se v Estonsku (téměř čtvrtina obyvatel Estonska je ruské národnosti) může opakovat scénář z východní Ukrajiny?
Estonská situace je úplně jiná. Jsme členem NATO, nejsilnější vojenské organizace na světě. Nevidím přímou hrozbu, ale imperiální ambice ano.

Věříte tomu, že by spojenci Estonsku v případě potřeby pomohli?
Pokud by byla jediná vesnice na hranicích Severoatlantické aliance napadena a nepřišla by žádná odpověď, byl by to konec NATO, nikdo by jí nevěřil. Jsem si naprosto jistý, že závazek bránit všechny své členy bere NATO vážně.

Ve spotřebě plynu jste na ruském plynu stoprocentně závislí. V červnu Evropská komise odmítla kvůli nedostatečné přípravě společný projekt s Finskem na výstavbu dvou terminálů na zpracování zkapalněného plynu. Budete v projektu pokračovat?
Nyní máme v plánu pokračovat v projektu, který by obě země propojil plynovodem. Až bude projekt terminálů přepracován a shodneme se, ve které zemi by se měly postavit, uvidíme, budeme-li peníze z Evropské unie pro svůj záměr potřebovat peníze. EU by do energetické bezpečnosti měla investovat. Když jste propojeni jen s jednou zemí a ta z politických důvodů přestane plyn dovážet, máte problém.

Autor: Jan Pavec