Elmar Brok: Spolupráce v Evropě je dnes důležitější, než kdykoli předtím

© EURACTIV.cz

Junckerova Komise byla velmi úspěšná, vyvedla nás z mnoha krizí a těžkých časů. Nyní musíme pokračovat s novým přístupem,“ říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz Elmar Brok, stálice německé i evropské politické scény.

Elmar Brok (CDU, EPP) se poprvé chopil europoslaneckého mandátu již v roce 1980. Během své čtyřicetileté kariéry v Evropském parlamentu se například účastnil vyjednávání klíčových unijních smluv, například Smlouvy z Nice nebo Amsterdamu, a dvě volební období předsedal výboru pro zahraniční věci. Redakce EURACTIV.cz hovořila s Elmarem Brokem při příležitosti debaty o novém složení Evropské komise, která se uskutečnila koncem září v Praze.

Co si myslíte o nové kompozici Evropské komise? Odvedla Ursula von der Leyenová dobrou práci?

Zvolená předsedkyně Komise našla velmi dobrý balanc mezi politickými stranami i geografickými aspekty. Myslím, že odvedla dobrou práci a její Komise je dobře vyvážená.

V České republice panuje přesvědčení, že jsme společně se Slováky získali slabší portfolia než ostatní země. Myslíte si to také?

Česká kandidátka se má stát místopředsedkyní Evropské komise, čímž získá důležitou roli. Bude se podílet na přípravě schůzí Komise a bude mít v porovnání s ostatními komisaři mnohem blíže k předsedkyni. To samé platí i pro pana Šefčoviče. Rozdělování portfolií je vždy o rovnováze. Nikdo obvykle nedostane to, co chce. Francouzi a Italové také chtěli jiné portfolio. Jde o kompromis, který se musí akceptovat.

Stavba nové Komise je ve finále. Dominovat jí budou silní místopředsedové a zelená agenda

Už příští týden začne „grilování“ nastávajících eurokomisařů před Evropským parlamentem. Kdo nakonec projde sítem? Jak bude fungovat nová struktura Evropské komise a co mohou priority nové předsedkyně znamenat pro Česko?

V čem by se měla Ursula von der Leyenová poučit od svého předchůdce Jeana-Claudea Junckera? Co by měla dělat jinak?

Předsedkyně bude muset řešit stejné záležitosti, které řešil i Jean-Claude Juncker, od migrace a bezpečnosti až po změny klimatu. Všechna tato témata stále zůstávají na stole. Mohla by zkusit změnit taktiku a pustit se do toho se svěží a otevřenou myslí. Bude také muset bránit evropskou demokracii a vládu práva.

Česká republika patří mezi euroskeptické státy. Myslíte, že by to obměna ve vedení unijních institucí mohla změnit?

Doufám, že již nebude docházet k nedorozuměním, kterých jsme byli svědky v minulosti. Musím ale podotknout, že Junckerova Komise byla velmi úspěšná, vyvedla nás z mnoha krizí a těžkých časů. Nyní musíme pokračovat s novým přístupem, se kterým budeme v současném mezinárodním prostředí postupovat vpřed. V tomto prostředí mají jednotlivé státy nulový vliv. Spolupráce v Evropě je tak dnes důležitější, než kdykoli předtím.

Německo, odkud von der Leyenová pochází, bylo vždy vnímáno jako most mezi západní a východní Evropou. Říká se také, že Němci mají pro střední Evropu pochopení. Můžeme očekávat od von der Leyenové podobný přístup?

Jsem si tím docela jistý. Jedna z jejích prvních cest také vedla do Polska a již se setkala s českým premiérem. Ukázala tím, že rovnocenné partnerství je její prioritou. Mít dobré vztahy se sousedními zeměmi, jako je Česká republika nebo Polsko, je navíc v zájmu Německa.

Jakým výzvám podle Vás bude čelit nová Komise?

Má před sebou spoustu výzev. Například státy jižní Evropy nás požádaly o dokončení hospodářské a měnové unie. Bude to velmi důležitým tématem i vzhledem k návrhům, které představil francouzský prezident Emmanuel Macron. Samozřejmě budeme stále čelit migraci. Musíme vše dobře zorganizovat nejen doma v Evropě, ale také se zasadit o omezení migrace a nastavení správné politiky vůči Africe. Dalšími důležitými oblastmi bude obchod nebo obrana. Jsme svědky toho, jak si Čína a Spojené státy snaží rozdělit svět mezi sebe. Evropané ale musí ukázat, že i oni jsou ve hře. Je to také důvod, proč bychom měli tady v Evropě více spolupracovat.

Sledujeme živě: Grilování Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové

Geopolitická Komise“. Právě tímto termínem označila zvolená předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová svůj nový tým. Koho členské státy vyslaly do Evropské komise, jaké portfolio dostali jednotliví kandidáti na starost a jak si vedli během tzv. grilování v Evropském parlamentu?

Zmiňujete obranu. Můžeme očekávat, že von der Leyenová bude na tuto agendu klást důraz, vzhledem k tomu, že do nedávna působila jako ministryně obrany?

Ano. Například již vytváří generální ředitelství pro obranu, což je důležitý krok vpřed. Je tu také stálá strukturovaná spolupráce (PESCO) a Evropský obranný fond, na kterých pracovala již předtím na půdě Rady jako ministryně obrany. Opravdu doufám, že EU po vojenské stránce posílí.

Kromě nové Komise máme také nový Evropský parlament. Jak moc se jeho složení liší od toho předchozího?

Není nijak zvlášť odlišný. Evropská lidová strana (EPP) je stále nejsilnější frakcí a bude ještě silnější, protože sociální demokraté, liberálové a zelení ztratí křesla, která získali ve Spojeném království. Ke schválení různých legislativ také nadále budeme potřebovat různé koalice mezi EPP, liberály, zelenými, sociálními demokraty, ale také reformisty a konzervativci.