Balázs Jarábik: Orbán Brusel záměrně provokuje, připravuje se na volby

Maďarsko CEU

© Carnegie Endowment for International Peace

V Maďarsku vznikl mediální gigant blízký vládě. Mnoho nezávislých medií je v kampani proti Orbánovi, což je také důvod, proč se řada lidí naopak obrací k provládním médiím. Fidesz tak má možnost předávat zprávy, které považuje za nezbytné pro výhru v příštích volbách, říká v rozhovoru Balázs Jarábik z Carnegieho nadace pro mezinárodní mír.

Balázs Jarábik je nerezidentní spolupracovník Carnegie Endowment for International Peace. Zaměřuje se na oblast východní a střední Evropy, zejména na Ukrajinu. EurActiv s ním hovořil zejména o situaci v Maďarsku, kde Jarábik žije.

Evropská komise s Maďarskem formálně zahájila první fázi řízení (tzv. infringement) kvůli novému zákonu o vysokých školách, který mnozí vnímají jako pokus o uzavření Středoevropské univerzity (CEU). Co se to v Maďarsku děje?
Za rok budou v Maďarsku volby. Vládnoucí strana Fidesz začala testovat půdu a hledá obětního beránka, kterého by mohla použít k mobilizaci voličů. Viktor Orbán se zaměřuje hlavně na konzervativní voličskou základnu ve venkovských oblastech. Přišla doba tradicionalistů. Lze to pozorovat nejen v Maďarsku, ale i jinde. Dělicí linie mezi městskými a venkovskými oblastmi – z hlediska příjmů, politických tradic nebo hodnot – je globální jev. Orbán se už dlouho snaží profilovat jako bojovník za tradicionalismus.

Jaký má smysl napadání George Sorose nebo Středoevropské univerzity?
Kampaň před parlamentními volbami v roce 2018 se bude v Maďarsku zaměřovat na korupci a protikorupční opatření. Orbán obviňuje nevládní organizace a další instituce financované Sorosem, že tuto problematiku oživily, protože Fidesz to vnímá jako pokus zlikvidovat vládu – hovoří například o podobnosti s událostmi na Ukrajině.

Spor o CEU Orbánovi pomáhá polarizovat společnost a pokud uspěje, Maďaři budou hlasovat pro Fidesz. Ne proto, že chtějí, ale proto, že mají pocit, že neexistuje jiná možnost.

Když mluvíte o Středoevropské univerzitě, můžeme se ptát, proč si Orbán hraje s ohněm. Myslím, že je to určitá forma testu. Protestní hnutí a západní tlak byly natolik úspěšné, že vládu donutily k ústupkům. Domnívám se však, že původním cílem nebylo zavřít CEU, ale vytvořit konflikt. Protestní akce za CEU mohou Orbán a Fidesz zneužít a říci: Jestli nebudete hlasovat pro nás, tak přijde tohle.

To také ukazuje, že Fideszu dochází argumenty. Maďaři mohou dojít k názoru, že už jim Orbán vládl dost dlouho a že by mohli vyzkoušet něco nového. Přesně tomu se snaží vyhnout. Je to „buď my, nebo nikdo“. Spor o CEU Orbánovi pomáhá polarizovat společnost a pokud uspěje, Maďaři budou hlasovat pro Fidesz. Ne proto, že chtějí, ale proto, že mají pocit, že neexistuje jiná možnost.

A je to pravda? Žádná jiná možnost než Fidesz neexistuje?
(Krajně pravicová strana) Jobbik je nyní jediným seriózním konkurentem, pokud jde o ochranu národních zájmů, což je pro tradicionalisty a jejich voličskou základnu nejdůležitější téma, které ale získává význam i v hlavním městě. Socialisté se také snaží o návrat, ale zbytky liberálů nebo Demokratická koalice vedená bývalým socialistickým premiérem Ferencem Gyurcsánym budou pravděpodobně soupeřit navzájem spíše než s Orbánovou národní vizí.

To znamená vizi neliberální demokracie?
Média toto téma bohužel interpretují tak, že se jedná o postup proti demokracii. Když si ale poslechnete Orbánův známý projev z července 2014, uvidíte v něm tento vzkaz: liberalismus se ubírá špatným směrem a my chceme chránit naše národní zájmy před nadnárodními společnostmi, které chtějí Maďarsko kolonizovat. Není to politicky korektní a není to nic, to by chtěly evropské elity slyšet, ale zároveň je to ozvěna té ochrany národních zájmů, která je důležitá pro voliče.

Boj proti korupci volby nevyhraje

Když hovoříme o Jobbiku, je zajímavé, že přidal na stranu podporovatelů CEU.
To je pravděpodobně to, o co se Orbán snaží – změnit obraz Jobbiku jako strany, která chrání národní zájmy, na stranu, která chrání zájmy Sorose. Myslím, že to byla jen předehra. Volby se očekávají na jaře roku 2018, takže to bude dlouhá kampaň. A nemyslím si, že je náhoda, že Jobbik přišel s obrovskou protikorupční kampaní jen pár dní před „zákonem o CEU“. Billboardy, na kterých stojí „Vy pracujete – oni kradou“ jsou po celé zemi.

Domníváte se, že protikorupční rétorika může v Maďarsku fungovat?
Osobně si myslím, že pouze s tématem korupce nemůže opozice vyhrát. Je to velmi disruptivní téma, a opozice byla také zkorumpovaná, když byla u moci a když do země lákala zahraniční investice. Podívejte se na to tak – dnes má Maďarsko nejvyšší podíl přímých zahraničních investice na HDP mezi zeměmi Visegrádu, a k tomu bojovníka neliberální politiky ve svém čele. A Jobbik dnes podporuje Lajos Simicska, který se předtím po dobu dvou dekád staral o financování Fideszu.

Dnes má Maďarsko nejvyšší podíl přímých zahraničních investice na HDP mezi zeměmi Visegrádu, a k tomu bojovníka neliberální politiky ve svém čele.

Na Slovensku můžeme také vidět masivní protikorupční protesty. Minimálně některé voliče to oslovit může. Otázkou je, zda je možné uspět ve volební kampani, pokud nebudete nabízet další témata.
Korupce je jedním z nejvážnějších problémů zemí střední Evropy, ale ten největší problém spočívá v tom, co se bude dít dál. Kdo a jak bude zemi vládnout? Na Slovensku byly protesty iniciovány nevládními organizacemi a mediálními osobnostmi. Dřív nebo později budou muset říct, co se stane dál a jaké vize mají. Nezapomeňme také, že korupce má různé úhly. V Maďarsku spočítali, že v roce 2016 získaly společnosti blízké Orbánovi čtyři procenta všech veřejných zakázek. Některé nevládní organizace tvrdí, že jde o kleptokracii. Ano, pravděpodobně mohlo dojít k manipulaci s pravidly. Ale Fidesz chce poukazovat na to, že nadnárodní společnosti se dopouštějí podobných manipulací, aby prosadily vlastní zájmy.

Boj proti korupci je důležitý, ale protesty obvykle vysílají negativní zprávu. Voliče je třeba mobilizovat také pozitivně. V USA padlo hodně kritiky na adresu Donalda Trumpa, že je negativní. Ve skutečnosti má hluboce pozitivní poselství: “Make America great again“. To je tak pozitivní, jak jen může být.

Orbánovi jde o podobu EU, ne její existenci

Jak Orbán vnímá EU? Je proti EU? Jak je EU vnímána lidmi?
Přibližně 70 % Maďarů Evropskou unii podporuje. To je také důvod, proč Orbán hledá jiné obětní beránky, a ne EU. Velkým tématem byli v Maďarsku migranti, ale situace se změnila. Vláda v loňském roce prohrála referendum o kvótách, protože nebyla schopna voliče mobilizovat a účast nepřesáhla 50 procent.

Ale Orbán je vůči EU kritický.
Orbán pravidelně hovoří o tom, že EU musí akceptovat národní zájmy svých vlastních členů. Z pohledu maďarské vlády se jedná o charakter Unie a její funkčnost, ne o to, zda by země měla patřit do EU, či nikoliv. Velkou otázkou v regionu ovšem není Maďarsko, ale Polsko. Vzhledem k jeho velikosti a váze bude vztah mezi Bruselem a Varšavou rozhodující a Orbán to ví. On EU záměrně provokuje a využívá kritiku z Bruselu k tomu, aby lidem v Maďarsku říkal, že se Bruselu nelíbí, když brání národní zájmy.  Vzhledem k reakci zejména z Evropské lidové strany, jejíž součástí je i Fidesz a která nikdy Orbána nepotopila, si pravděpodobně uvědomil, že tentokrát zašel příliš daleko a že boj proti mezinárodní solidaritě s CEU nemůže vyhrát.

Pokud bude Komise podporovat opozici proti Orbánovi, v získání kredibility v očích členských zemí jí to nepomůže. Pokud ovšem zůstane nad věci, přistoupí k věci čistě technicky – v souladu se svým mandátem – a nabídne objektivní právní analýzu situace, může to její kredibilitu posílit.

A co národní konzultace s titulem „Zastavme Brusel“, kterou vláda nedávno zahájila?
Do všech domácností byl rozeslán dotazník se šesti otázkami. Žádná z nich ovšem nesouvisí s pravomocemi EU, takže je to směrem k veřejnosti zavádějící kampaň. Hlavním poselstvím je opět to, že „EU nám nedovoluje chránit naše národní zájmy“. Fakt, že maďarská vláda tuto kampaň rozjíždí, ovšem neznamená, že jsou Maďaři proti EU – i když v Bruselu to tak bylo pochopeno.

Je také velmi důležité, že Fidesz vytvořil vlastní média. Vznikl mediální gigant blízký vládě, který může v Maďarsku publikovat zprávy podle jejího přání. Mnoho nezávislých medií je v kampani proti Orbánovi, což je také důvod, proč se mnoho lidí naopak obrací k provládním médiím. Takže mají možnost předávat zprávy, které považují za nezbytné pro výhru v příštích volbách.

Jak má Evropská komise k Maďarsku přistupovat? Pokud se pokusí zasáhnout, může být reakce lidí v Maďarsku negativní.
Orbán o slabosti Evropské komise v tomto konkrétním případě ví. Úvaha je taková, že po referendu o brexitu nemůže EU ztratit žádný další členský stát. Těžko lze také uvěřit tomu, že by někdo vyloučil členský stát z EU kvůli soukromé univerzitě. Pokud bude Komise podporovat opozici proti Orbánovi, v získání kredibility v očích členských zemí jí to nepomůže. Pokud ovšem zůstane nad věci, přistoupí k věci čistě technicky – v souladu se svým mandátem – a nabídne objektivní právní analýzu situace, může to její kredibilitu posílit.

Druhou část rozhovoru týkající se vztahů Maďarska s Ruskem a situace na Ukrajině si můžete přečíst zde.