Blokování rozhodnutí v Radě kvůli nesouvisejícím otázkám musíme zastavit, říká německý velvyslanec v České republice Andreas Künne. V rozhovoru pro EURACTIV.cz také odhaduje, že kontroly na německých hranicích nezmizí bez plně funkčního Paktu o migraci a azylu.
Na obnovu po povodních může Česko využít i dotace z Evropské unie. Kolik by to mohlo být? Jak rychle budou k dispozici? A jaká je vůbec budoucnost unijních dotací? V podcastu Evropa zblízka odpovídá náměstek ministra pro místní rozvoj Radim Sršeň (STAN).
Neziskové organizace vyzvaly otevřeným dopisem premiéra Petra Fialu, aby vláda nebrala právní stát jako samozřejmost. Jeho reakci však nepovažují za dostačující. Jak je na tom Evropa a Česko s dodržováním demokratických principů? Odpovídá Lukáš Kraus, vedoucí analytického týmu Rekonstrukce státu.
Přestože volby do Evropského parlamentu dávno skončily, hrozby pro budoucí volby v EU přetrvávají, říká Daria Azariev North, vedoucí programu pro Evropu a Eurasii v Mezinárodní nadaci pro volební systémy. Jaké byly nejčastější narativy v Německu nebo Polsku? A jaké jsou současné trendy v evropském informačním ekosystému?
Podcast Evropa zblízka přináší další z rozhovorů s europoslaneckými nováčky. Tentokrát byl hostem poslanec za Motoristy Filip Turek (Patrioti). Čeho chce v Parlamentu dosáhnout? A jak jeho práci ovlivňuje cordon sanitaire vůči frakci Patriotů?
Ekonom Mario Draghi tento týden představil dlouho očekávanou zprávu o konkurenceschopnosti EU. Co zpráva přináší a jsou Draghiho doporučení vůbec politicky průchozí? V podcastu Evropa zblízka odpovídá hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
Pokračovat v „business as usual“ nepřipadá v úvahu. Právě to je jedním ze závěrů celoevropského jednání o budoucnosti zemědělské politiky v Evropě, popisuje seniorní analytik evropské zemědělské politiky z ekologické organizace Greenpeace Marco Contiero.
Podcast Evropa zblízka přináší další z rozhovorů s europoslaneckými nováčky. Tentokrát byl hostem poslanec za koalici Stačilo Ondřej Dostál (NI). Proč je podle něj „cordon sanitaire“ nedemokratický? Jak se spolupracuje nezařazeným v Evropském parlamentu? A jakou agendu bude řešit?
Léto skončilo a Evropská unie je opět v chodu. V nové epizodě podcastu Evropa zblízka proto redakce EURACTIV.cz rozebírá, co přinese podzim. Co budou řešit na druhém plenárním zasedání europoslanci? A co čekat od nové Evropské komise?
V závěrečném díle letní minisérie Evropa po volbách se redakce ptala Čechů a Češek na budoucnost EU. Jaké priority budou v příštích letech dominovat? Změní se něco na fungování EU? A bude se do budoucna blok více integrovat nebo spíše dezintegrovat?
Češi se sice naučili uskladňovat energii, kterou si vyrobí na vlastních střechách, ale chybí jim podobné řešení na celostátní úrovni. Řeč je o velkokapacitních úložištích. Právě v jejich budování je Česko na chvostu Evropy, říká ředitel Asociace AKU-BAT Jan Fousek.
Evropa zblízka přináší minisérii Evropa po volbách a třetí díl patří maďarskému předsednictví.Jak si vysvětlit kontroverzní kroky maďarské vlády z úvodu předsednictví? Může Budapešť o předsednictví přijít? A co ještě očekávat? Odpovídá politolog z Masarykovy univerzity Vratislav Havlík.
Evropa zblízka přináší minisérii Evropa po volbách a druhý díl patří Evropské komisi. Co čekat od grilování kandidátů na komisaře a komisařky v europarlamentu? Kdy začne nová Komise fungovat? A jaké politické priority bude mít? Odpovídá zpravodajka Českého rozhlasu v Bruselu Zdenka Trachtová.
Evropa zblízka přináší minisérii Evropa po volbách a první díl patří Evropskému parlamentu. Na to, jaký v něm mají vliv Češi a jak může jeho nové složení do budoucna ovlivnit směr EU, odpovídají redaktorky Aneta Zachová, Barbora Pištorová a politolog David Broul.
Podcast Evropa zblízka přináší další rozhovor s nováčkem v Evropském parlamentu. Tentokrát byl hostem Ondřej Kolář z TOP 09. Čemu se hodlá v europarlamentu věnovat? V čem podle něj proevropské strany neuspěly? A co očekává od grilování kandidátů na eurokomisaře?
Česko je po 20 letech členství v Evropské unii dospělé a mnoho věcí v ní může ovlivňovat. Podle vedoucí Zastoupení Evropské komise v Česku Moniky Ladmanové by toho mělo využít pro dobro celého společenství. Musí ale mít jasno v tom, kam chce směřovat.
Jde nám o to, aby adaptační opatření nevytvářela další emise. Vždy proto hledáme řešení v souladu s přírodou, říká o projektech dolnorakouské agentury Tino Blondiau, tamní odborník na oblast klimatu. Češi jsou podle něj úspěšní například v obnově říčních koryt.
Pokud se soustředíme úzce na klimatickou politiku, nebudeme schopni se posunout dál. Posunout se musíme i v sociální dimenzi, říká v rozhovoru pro Euractiv.cz Anna Kárníková.
Podcast Evropa zblízka přináší další rozhovor s nováčkem v Evropském parlamentu. Tentokrát byla hostkou Nikola Bartůšek z Přísahy. Do jakého výboru chce zamířit? A jak chce změnit evropskou migrační politiku?
Klimatická změna není izolovaná záležitost, ale zatím k ní přistupujeme jak, kdyby byla, říká v rozhovoru pro server Euractiv.cz americký vynálezce Jamie Hyneman.
Revizi Green Dealu v oblasti úspor energie nepotřebujeme, musíme spíše kultivovat politické prostředí, aby zbytečně nepolarizovalo společnost, říká Michal Čejka, expert na úsporné stavebnictví z Centra pasivního domu.
Podcast Evropa zblízka přináší další rozhovor s nováčkem v Evropském parlamentu. Tentokrát byl hostem Jan Farský ze STAN. Jak hodnotí výsledek voleb? Do jakého výboru chce zamířit? A kde vidí Evropu za dalších pět let?
Mám pocit, že evropské země se od sebe někdy spíše vzdalují, rostou mezi nimi propasti, říká starosta města Slavičín Tomáš Chmela (STAN). Přeshraniční spolupráce si podle něj zaslouží více podpory.