Rada Evropské unie není Evropská rada. Volit můžeme europoslance, jak se ale člověk stane šéfem Evropské komise? Podívejte se v přehledné grafice, čím se zabývají jednotlivé instituce EU.
Tisíce běženců dál nelegálně prchají do Evropské unie, a to i více než dva roky od vypuknutí tzv. migrační krize. Do června 2018 se mají členské země dohodnout na reformě azylového systému. Situace je přesto o něco klidnější, protože od krize v roce 2015 počet uprchlíků mířících do Evropy výrazně klesá. Podívejte se, jaké trasy v současnosti používají a jaké jsou kroky Bruselu.
Česká vláda schválila novelu zákona o zbraních, kterou reaguje na novou evropskou zbraňovou směrnici. Změní se například délka platnosti zbrojních průkazů a vzniknou dvě nové kategorie zbraní, přičemž jedna z nich bude zakázaná.
Pro mnoho lidí je nové nařízení pro ochranu osobních údajů (GDPR) velkým strašákem, který přináší množství nových povinností. V následující infografice přinášíme ve zjednodušené formě informace, co si pod novým nařízením vlastně představit a jaké nejdůležitější změny přináší.
Evropská unie je významným tématem české prezidentské volby. Co si kandidáti Miloš Zeman a Jiří Drahoš myslí o migraci, terorismu, budoucnosti EU a přijetí eura?
V prosinci roku 2017 obdrželo české ministerstvo financí zprávu od Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), a to kvůli kauze Čapí hnízdo. V čem vlastně spočívá práce úřadu OLAF?
Stále častější kybernetické útoky nemíří jenom na velké firmy nebo instituce. Obětí se může stát každý jednotlivec, a to skrze e-mail, mobilní telefon nebo zařízení, které má doma a které je připojeno k internetu. S krádeží informací nebo napadením počítače má už zkušenost většina Evropanů a taky 80 procent evropských firem, uvádí nová statistika Europolu.
Evropská unie podporuje rozvoj venkova svou společnou zemědělskou politikou. Jaké další fondy mohou přispívat k vyšší kvalitě života na venkově? O synergiích mezi jednotlivými fondy se dozvíte v přehledné infografice.
Evropa má jeden měsíc na to, aby se rozhodla, zda se na jejím území bude moci i nadále prodávat a používat glyfosát. Látka používaná pro hubení plevele je totiž pro zemědělce velmi důležitá, na druhou stranu ale může být nebezpečná pro lidský organismus.
Evropská unie pracuje na vytvoření společného azylového sytému již dvacet let, a přesto na migrační krizi stávající legislativa nestačila. Jaké změny Unie chystá po zkušenostech z roku 2015, kdy o azyl v Evropě žádalo více než milion lidí?
Revize směrnice o vysílání pracovníků rozděluje Evropu - zatímco starší členské státy v čele s Francií ji vítají a chtějí pro vysílání přísnější podmínky, nové členské státy včetně České republiky vyjádřily s revizí nesouhlas. O co vlastně v této diskusi jde, se dozvíte v přehledné infografice.
Členské země EU a europoslanci projednávají evropský cíl pro obnovitelné zdroje do roku 2030. Podívejte se v naší infografice, jak si ČR v současné době stojí ve srovnání s jinými zeměmi EU, pokud jde o zelenou energii.
Současné rozpočtové období v EU končí až v roce 2020. Už teď se ale rozehrává hra o to, odkud kam evropské peníze potečou v budoucnu. Debatu ovlivní brexit, tlak na hlubší integraci eurozóny, ale také bezpečnostní rizika, kterým EU čelí. Pro Česko bude zásadní otázkou nastavení evropských fondů připravených pro chudší regiony. V infografice se můžete podívat, jak evropský rozpočet funguje dnes.
Hospodářská krize snížila v Evropě chuť k investicím, V roce 2015 proto vznikl Evropský fond pro strategické investice, který tvoří páteř takzvaného Junckerova balíčku. Podívejte se v infografice, jak fond funguje.
Internet a sociální sítě jsou čím dál častěji nedílnou součástí našich životů. Například na Facebooku je již každý druhý Evropan. V rámci EU se však rozšiřují i tzv. chytrá města.
Nejlepší energie je ta, kterou není potřeba vyrobit, tvrdí dlouhodobě Evropská komise, která loni v listopadu navrhla cíl pro energetickou účinnost do roku 2030. Intenzivně teď o něm jednají členské země a ve vyjednáváních už pokročili i europoslanci. Podívejte se v naší infografice, co vlastně cíl pro energetickou účinnost znamená.
Evropský parlament v polovině května schválil usnesení, ve kterém žádá, aby se v Unii odstranily překážky pro darování potravin a zlepšilo informování o datech použitelnosti potravin. Obě opatření mohou podle europoslanců plýtvání snížit. Bojovat má proti němu také balíček pro oběhové hospodářství, který se v EU aktuálně projednává. Cílem je snížit do roku 2030 objem potravinového odpadu v EU na polovinu. Podívejte se na naši infografiku.