Načítám Akce

« All Akce

  • akce již proběhla.

Obchodní dohody EU: Jižní Korea a Japonsko

Říjen 30, 2012 @ 12:00 am

Zastoupení Evropské komise v ČR a Informační kancelář Evropského parlamentu v ČR ve spolupráci s CEBRE – Českou podnikatelskou reprezentací při EU zvou na debatu Obchodní dohody EU: Jižní Korea a Japonsko“.

Očekává se, že do roku 2015 bude 90 % budoucího hospodářského růstu generováno mimo evropský trh. Orientace na Asii – ekonomicky rychle rostoucí kontinent, může pro Evropskou unii znamenat obchodní příležitosti, potenciál pro zahraniční investice, hospodářský růst a tvorbu pracovních míst. Evropská unie uzavřela v roce 2011 dohodu o Zóně volného obchodu s Jižní Koreou s cílem uvolnit obchod se zbožím, službami, investicemi a duševním vlastnictvím, a zároveň harmonizovat regulatorní předpisy v oblasti veřejných zakázek a cel. Rok po implementaci této dohody se zdá být vhodným okamžikem pro zhodnocení, do jaké míry dohoda skutečně přispěla k naplnění stanovených cílů.

V červenci letošního roku požádala Evropská komise členské státy EU o mandát k oficiálnímu zahájení jednání o Zóně volného obchodu s třetí největší ekonomikou světa – Japonskem. Přestože Japonsko přistoupilo na podmínky EU spočívající převážně v odstranění netarifních bariér, existují vážné obavy, že řada z nich nebude ze strany Japonska odstraněna. Evropský automobilový průmysl se rovněž obává, že je dohoda s Japonskem nevyrovnaná a může tak v konečném důsledku znamenat destruující dopad na toto odvětví v situaci, kdy se evropská ekonomika nachází v recesi.  

 Jak se promítlo uzavření obchodní dohody EU s Jižní Koreou v ČR? Došlo k naplnění ambiciózních očekávání nebo nadále přetrvávají obchodní bariéry? Ohrozila dohoda růst některých odvětví? Podpoří obchodní dohoda EU-Japonsko růst české ekonomiky nebo ji naopak zabrzdí?

Diskusi zahájí Jan Michal, vedoucí Zastoupení Evropské komise v České republice.

V rámci debaty vystoupí níže uvedení řečníci reprezentující široké spektrum pohledů a názorů:

  • Antonio Parenti, Koordinátor týmu pro udržitelný rozvoj, administrativní, rozpočtové a personální záležitosti – oblast Dálný východ, Generální ředitelství Evropské komise pro obchod;*
  • Anna Teličková, ředitelka Odboru mnohostranné a společné obchodní politiky Ministerstva průmyslu a obchodu ČR;
  • Dagmar Kuchtová, ředitelka sekce mezinárodních vztahů, Svaz průmyslu a dopravy ČR;
  • Ladislav Novák, ředitel Svazu chemického průmyslu ČR (bude potvrzeno).

*Tlumočení do českého jazyka bude zajištěno.

Moderuje Alena Vlačihová, ředitelka CEBRE – Česká podnikatelská reprezentace při EU.

Kdy: 30. října 2012, od 17.00 do 19.00

Kde: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1

Registrace: do 29. září emailem na prague@cebre.cz.   

Podrobnosti

Datum:
Říjen 30, 2012
Čas:
12:00 am
Webová stránka:
http://ec.europa.eu/ceskarepublika/news/calendar/121030_debata_obchodni_dohody_cs.htm

Místo konání

Praha, Evropský dům

Pořadatel

Zastoupení Evropské komise, Informační kancelář EP, CEBRE