Načítám Akce

« All Akce

  • akce již proběhla.

Dopady brexitu na českou politiku vůči Evropské unii

Listopad 23, 2017 @ 5:00 pm - 7:00 pm

Referendum o Brexitu z června roku 2016 zvýšilo tlak na reformu Evropské unie. V březnu 2017 tak Evropská komise představila při příležitosti šedesátého výročí podpisu Římských smluv bílou knihu o budoucnosti Evropské unie. Své osobní představy ohledně budoucí podoby Evropy objasnil i předseda Evropské komise, Jean-Claude Juncker, a to sice v září 2017 ve své řeči o stavu Evropské unie. Své návrhy na reformu Evropské unie formuloval v projevu o principech evropské politiky i francouzský prezident Emmanuel Macron.

 

Česká republika nehrála v těchto debatách doposud důležitou roli. Budoucí vývoj v Evropě bude mít dopad avšak právě i na Českou republiku. Především v případě modelu tzv. dvourychlostní Evropy, respektive vytvoření rychlejšího „jádra“ Evropy, hrozí České republice nebezpečí, že jí v EU připadne místo spíše v „druhé lize“, a to sice z důvodu nevstoupení do eurozóny. Rozhodující pro budoucí českou politiku vůči Evropské unii jsou především výsledky voleb do Poslanecké sněmovny České republiky z druhé poloviny října 2017. S cílem přispět k základní reflexi budoucí pozice České republiky v Evropské unii, a tím se také připravit na změny, které v EU následkem Brexitu nastanou, zadala Friedrich-Ebert-Stiftung Praha přípravu studie, která zkoumá celkem tři možné scénáře budoucího politického vývoje v České republice a jejich konsekvence. Jedná se o tyto možnosti: silnější napojení na jádro Evropské unie, silnější napojení na Visegrádskou skupinu a za třetí o vystoupení z EU (tzv. Czexit).

Autor této studie, Zdeněk Sychra, v rámci setkání představí své závěry, které budou následně okomentovány dvěma českými politiky, kteří se evropskou politikou zabývají.

 

Čtvrtek, 23. listopadu 2017, 17:00-19:00

Ústav mezinárodních vztahů, Nerudova 3, 118 50 Praha 1

16:45-17:00    Registrace

17:00-17:30    Přivítání

Představení závěrů studie „Dopady Brexitu na českou politiku vůči Evropské unii“

Zdeněk Sychra, odborný asistent na Fakultě sociálních studií, Masarykova Univerzita, Brno

 

17:30-19:00    Reflexe a diskuze

Aleš Chmelař, státní tajemník pro evropské záležitosti (tbc.), Úřad vlády České republiky

Dita Charanzová, členka Evropského parlamentu, parlamentní skupina „Aliance liberálů a demokratů pro Evropu“

Moderátor:

Petr Kratochvíl, ředitel Ústavu mezinárodních vztahů, Praha

19:00              Číše vína

 

Prosíme Vás předem o registraci na následující e-mailovou adresu: registrace@iir.cz do 22. listopadu 2017.

Podrobnosti

Datum:
Listopad 23, 2017
Čas:
5:00 pm - 7:00 pm

Místo konání

Ústav mezinárodních vztahů
Nerudova 3
Praha,

Pořadatel

Fridrich Ebert Stiftung, zastoupení v ČR