Načítám Akce

« All Akce

  • akce již proběhla.

Debata Česká zahraniční politika v neklidném světě a představení Agendy pro českou zahraniční politiku 2017

Březen 22, 2017 @ 5:00 pm - 6:30 pm

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) zve na debatu Česká zahraniční politika v neklidném světě, která je spojena s prezentací výroční publikace AMO Agenda pro českou zahraniční politiku 2017.

V roce 2016 stála česká zahraniční politika před nejsložitější mezinárodní situací. Referendum o vystoupení Británie z EU, posilování pravicového populismu (nejen) v Evropě, pokračující válka v Sýrii nebo migrační krize byly jen některé události, se kterými se česká diplomacie musela v minulém roce potýkat.

Ani rok 2017 nebude v mezinárodní politice jednoduchý, a význam zahraniční politiky proto nepoklesne. Zásadní volby v Nizozemsku, Francii, Německu a v říjnu i v České republice napoví, zda v EU zvítězí štěpení, nebo spolupráce. Spojené království zahájí jednání o podmínkách svého vystoupení a sedmadvacítka se bude muset vážněji zabývat otázkou společného směřování. Z unijního seznamu úkolů nezmizí ani nutná reforma azylové a migrační politiky, protože příčiny migrační krize stále nepominuly a turecká dohoda je jen dočasnou a nespolehlivou náplastí. Česko se tedy bude muset vážně zamyslet nad tím, do jaké EU chce patřit. Minimálně stejně vážné potíže se rýsují také v globální politice: velký otazník visí především nad novou dynamikou vztahů mezi USA, Ruskem a Čínou.

Jaké jsou tedy úkoly pro českou zahraniční politiku v této neklidné době?

Řečníci:

Jakub Dürr, náměstek pro řízení evropské sekce, Ministerstvo zahraničních věcí ČR
Rudolf Jindrák, ředitel zahraničního odboru, Kancelář prezidenta republiky
Kateřina Šafaříková, Respekt

Publikaci Agenda pro českou zahraniční politiku 2017 představí její editoři:

Vít Dostál, AMO
Tereza Jermanová, AMO

Agenda pro českou zahraniční politiku je výroční publikací Výzkumného centra AMO vydávaná pravidelně od roku 2007. Publikace je zaměřena na prioritní oblasti české zahraniční politiky a obsahuje hodnocení vývoje a událostí předešlého roku i konkrétní doporučení pro následující období roku nového.

Moderátorka:

Vlaďka Votavová, AMO

Na akci se registrujte vyplněním tohoto krátkého formuláře.

Diskuze bude živě tweetována pod hashtagem #AMOagenda.

 

Podrobnosti

Datum:
Březen 22, 2017
Čas:
5:00 pm - 6:30 pm
Webová stránka:
http://www.amo.cz/cs/agenda-pro-ceskou-zahranicni-politiku/akce/ceska-zahranicni-politika-v-neklidnem-svete/

Místo konání

Braunův dům, Karlovo náměstí 24, Praha 1

Pořadatel

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO)