Načítám Akce

« All Akce

  • akce již proběhla.

Budoucnost eura a eurozóny

Říjen 11, 2018 @ 9:30 am - 3:00 pm

Srdečně Vás zveme na konferenci, která se uskuteční dne 11. října 2018 na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Konference se zaměří jak na současný stav a budoucnost jednotné měny obecně, tak na otázku přijetí eura v podmínkách České republiky. Každému z těchto dvou témat bude věnován samostatný panel.

Na konferenci předpokládáme vystoupení zástupců relevantních aktérů a názorových proudů z ČR. Pozvání prozatím potvrdili např. pánové Oldřich Dědek z ČNB, Radek Špicar ze Svazu průmyslu, europoslanec Luděk Niedermayer, Místopředseda PS PČR Petr Fiala, zástupce ČMKOS (bude ještě potvrzeno) aj. Na konferenci počítáme též s účastí hostů z Německa (předběžně by mělo jít o zástupce Nadace Konrada Adenauera a Česko-německé obchodní a průmyslové komory). Konference bude dvojjazyčná (česko-německá) se simultánním překladem.

Společná měna euro je, i přes všechny výzvy, kterým Evropská unie v současnosti čelí, stále klíčovým projektem společenství. Ani společné měně se však nevyhýbají potíže, zejména pak ve spojitosti s ekonomickými problémy některých zemí eurozóny. Spolu společenskými změnami a posuny v mezinárodním systému se také Evropská unie musí rozhodnout, jakou roli má společná měna hrát do budoucna. Konference se zaměří jak na obecnější otázky na úrovni eurozóny, tak na konkrétní výzvy přijetí eura v prostředí České republiky.

V první části se konference zaměření na možné reformy eurozóny s ohledem na současné výzvy, kterým EU čelí jako celek. Druhý panel se pak bude zabývat konkrétním případem České republiky, kde se vede dlouhodobá diskuse o tom, zda a kdy společnou menu přijmout.

Konference se uskuteční v rámci již tradičního tzv. Česko-německého dne na Masarykově univerzitě. Spolupořadatelem akce je Nadace Konrada Adenauera v České republice.

Předběžný program: 

9:30 – Registrace
10:00 – 10:20 – Zahájení
10:20 – 12:00 – Panel 1: Reforma eurozóny
12:00 – 13:00 – Přestávka na oběd
13:00 – 14:30 – Panel 2 – Euro a Česká republika
14:45 – Zakončení konference

Organizátoři: 

Mezinárodní politologický ústav Masarykovy univerzity
Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity
Konrad Adenauer Stiftung Česká republika

Kontaktní osoba:

Martin Jirušek
Mezinárodní politologický ústav Masarykovy univerzity
(t) +420 737 30 17 71
(@) jirusek.martin@mail.muni.cz

Podrobnosti

Datum:
Říjen 11, 2018
Čas:
9:30 am - 3:00 pm

Pořadatelé

Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity
Konrad Adenauer Stiftung Česká republika

Místo konání

Aula, Fakulta sociálních studií MU, Joštova 10, Brno