iHned.cz

Evropské finance 30-03-2019

Majitel ekologické ovčí farmy a zároveň učitel rozváží jehněčí až do domu a sní o agroturistice

Vystudoval politologii a začal pracovat na Úřadu vlády, kde měl na starosti programy pro školy, jako jsou například veřejné akce či dny otevřených dveří. Poté, co nastoupil do vlády Andrej Babiš, se Petr Musil rozhodl odejít na venkov.
Evropské finance 11-03-2019

Roboti nepotřebují pauzu na oběd

„V současném zemědělství je třeba se zaměřit na využívání nových technologií a robotů,  kteří dokážou výrazně ulehčit a zefektivnit náročnou práci,“ říká majitel rodinné farmy v Peršíkově Jan Frühbauer. 
Evropské finance 03-03-2019

Pštrosí farma u Roudnice nad Labem patří mezi nejvýznamnější v Evropě. Potíže jí dělá Afrika

Kousek od Roudnice nad Labem leží vesnice Židovice, která má zhruba tři stovky obyvatel. Na první pohled nijak výjimečná obec, na ten druhý ovšem zjistíte, že v ní jsou v početní převaze pštrosi oproti lidem. Nachází se zde totiž rodinná farma Lukáše Krejného, jemuž na jeho vlastním pozemku běhá téměř 400 nelétavých afrických opeřenců.
Evropské finance 02-03-2019

Zastropování dotací by nás mohlo zničit, říká ředitel zemědělského podniku

Zavedení limitu na evropské dotace pro farmáře by podle ředitele společnosti Zdobnice Josefa Duška mělo negativní vliv na zaměstnanost na českém venkově i na stav krajiny. Jeho zemědělský podnik by kvůli tomu musel výrazně omezit své podnikání.
Evropské finance 30-12-2018

Farmář z Kutnohorska chová lamy i vzácné jeleny. Do zemědělské krajiny chce více stromů

Necelých pět kilometrů od Kutné Hory se nachází malá vesnice Miskovice. Na jejím okraji se pasou nejen ovce, ale také jeleni evropští. Na tom by ještě nebylo nic tak zvláštního, kdyby se mezi nimi nepohybovaly i divoké patagonské lamy guanako.
Evropské finance 01-10-2018

Je smutné, že jsme včelařská velmoc, ale čistě český med lidé v obchodech téměř nenajdou, říkají majitelé největšího rodinného včelařství v Česku

Jana a Petr Cihlářovi provozují na statku v obci Kopeč na Mělnicku největší rodinné včelařství v Česku. Začínali se třemi včelstvy, letos jich zazimují 1200. Každý rok vyrobí až 40 tun medu.
Evropské finance 11-09-2018

Farmář Jiří Netík zaměstnává handicapované i vyhořelé lidi. Únik před stresem v jeho sadu hledá stále více lidí

Rodina Jiřího Netíka podniká v zemědělství už po tři generace, jeho dědeček byl jedním z mála soukromých sedláků i za komunismu.
Evropské finance 06-08-2018

Zájem o lokální potraviny neroste. Češi se o původ jídla nezajímají, říká farmář František Němec

Žádný projekt, který děláme a do kterého investujeme, by bez dotací nešel, říká zemědělec František Němec. Jeho rodina začala na zhruba dvaceti hektarech půdy hospodařit už v roce 1992, nyní na rozšíření jeho statku míří milionové investice.
Evropské finance 02-07-2018

Zemědělství je můj životní styl, říká sedlák David Smetana

Přijít na farmu k Davidu Smetanovi je hezký zážitek. Soukromý zemědělec nás vítá v pracovním, ukazuje celé stavení i pozemky a během toho ještě hrdě pózuje mezi hlávkami zelí a zemědělskými stroji fotografovi.