EURACTIV.cz

Infografika: EU řeší svou energetickou bezpečnost. Co přináší plán REPower EU?

S ruskou agresí na Ukrajině začala EU více řešit svou energetickou bezpečnost. Komise tak přišla s plánem, jak se zbavit energetické závislosti na Rusku a zajistit pro sedmadvacítku dostupnou a čistou energii. Co plán přináší? Podívejte se na infografiku.
Klimatická změna 29-06-2022

Podcast: Chceme pomoci Ukrajině mapovat válečné škody na životním prostředí, říká Hubáčková

Klimatická politika bude jednou z klíčových agend v době českého předsednictví, které odstartuje už tento týden. Čemu se tuzemsko nevyhne a jaká témata chce naopak aktivně zvedat? Poslechněte si podcast s ministryní pro životní prostředí Annou Hubáčkovou.
Doprava 29-06-2022

Zákaz spalovacích motorů? Ministři zemí EU se shodli, že emise u nových aut musí klesnout na nulu

Jak je to se zákazem spalovacích motorů po roce 2035? Bude možné si nadále kupovat auta na benzín či naftu? Server EURACTIV.cz přináší vysvětlení. 
Budoucnost EU 29-06-2022

Manželství pro všechny? ČR váhá, EU chce mezitím navrhnout vzájemné uznávání rodičovství napříč státy

Skupina českých poslanců opět navrhla uzákonění manželství se všemi právy pro všechny, tedy nejen pro heterosexuály. S právní úpravou by ale brzy mohl přijít i Brusel, rozdíly v rodinné politice napříč EU totiž komplikují jejím občanům právo na volný pohyb. 

Video: České předsednictví 2022 –⁠ Priority a očekávání

Po třinácti letech se Česko opět chopí předsednictví v Radě EU. Jaké úkoly má Česko před sebou a čeho by mělo v rámci předsednictví dosáhnout? Odpověď na tyto otázky nabídne konference pořádaná České předsednictví 2022 - Priority a očekávání.
Politika 25-06-2022

Zkušenosti z pandemie mohou urychlit přístup k novým lékům, říká Prinzová

Při kontrole nových léků před jejich uvedením na trh dělá 15 a více zemí naprosto stejnou práci, což zbytečně spotřebovává cenné zdroje. Určitě existuje efektivnější cesta, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz Heike Prinzová z vedení farmaceutické společnosti Bayer.
Politika 24-06-2022

Farmaceutická strategie pro EU: Šance vrátit Evropu na špičku

Dva roky pandemie ukázaly, že Evropa má v zajištění dostupnosti léčiv a ve vývoji těch nových co dohánět. Připravované evropské plány mají vrátit kontinent ve výzkumu a vývoji zpět na špičku, stejně jako zmenšit nerovnosti v přístupu pacientů k lékům.
Politika 24-06-2022

Inovace, nebo stagnace. Evropský farmaceutický průmysl stojí na křižovatce

Evropa čelí řadě krizových výzev, kterým se musí naučit odolávat. Mezi velké úkoly patří i zajištění soběstačnosti v oblasti léčiv. Nyní proto vymýšlí, jak pomoct tomu, aby se léky vyvíjely „doma“ a aby jich byl pro všechny dostatek.
Rozšíření 23-06-2022

Ukrajina dostala status, západní Balkán vstřícné gesto

Prezidenti a premiéři států EU podle očekávání odsouhlasili kandidátský status pro Ukrajinu a Moldavsko, Unii se přiblížila také Gruzie. Země západního Balkánu, frustrované nedostatkem pokroku na své cestě do EU, dostaly náznak naděje.
Rozšíření 23-06-2022

Ukrajině a Moldavsku se pootevírají evropské dveře, zásluhu na tom má i Česko

Lídři zemí EU dnes pravděpodobně odsouhlasí kandidátský status pro Ukrajinu a Moldavsko. Neměli by u toho ale zapomenout na západní Balkán, který klepe na evropské dveře už mnoho let.

Podcast: Změnu způsobu hlasování v zahraniční politice EU neočekávám, říká Lipavský

České předsednictví Rady EU se nezadržitelně blíží. Poslechněte si epizodu podcastu Evropa zblízka s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) o roli ministerstva zahraničí v předsednictví, českých prioritách nebo o budoucnosti V4.

Lipavský: EU prohrává debatu o tom, kdo může za nedostatek potravin v Africe. Musíme to změnit

Afrika a Asie čelí nedostatku potravin. Může za to ruská invaze na Ukrajinu, Rusko ale dotčeným státům tvrdí, že za nedostatkem stojí sankce EU. Podle ministra zahraničí Lipavského musí EU svou komunikaci zlepšit. Redakci EURACTIV.cz to sdělil při návštěvě Lucemburku.
Evropské finance 21-06-2022

Uhlíkové clo může spustit domino efekt a snížit emise, hrozí ale zdražování, říká odbornice Solilová

Celá skladba zdrojů rozpočtu EU se musí změnit, a to i v kontextu brexitu, říká Veronika Solilová z Mendelovy Univerzity v Brně. Environmentální daně, jako je například nově připravené uhlíkové clo, se podle ní jeví jako vhodná cesta. 

Fit for 55: České předsednictví musí najít kompromis mezi ambiciózními europoslanci a opatrnými státy

České předsednictví v Radě EU se zaměří na balíček Fit for 55, adaptaci na změny klimatu, biologickou rozmanitost, oběhové hospodářství a světelné znečištění. Česko chce také pozvednout téma obnovy životního prostředí na Ukrajině.
Politika 17-06-2022

EU se chystá zdanit zahřívaný tabák nebo nikotinové sáčky, Češi odstartují vyjednávání

Všichni důležití hráči v Evropě se shodují na tom, že kvůli velkým změnám na trhu s tabákovými výrobky se musí změnit zastaralé daně. Silně zní především hlasy volající po tom, aby nové daně odrážely škodlivost.
Budoucnost EU 16-06-2022

Video: Jak má EU chránit LGBTQ+?

Zatímco v ČR se politici stále nemohou shodnout, jak zákonně řešit svazky homosexuálů, EU se chce postarat o to, aby homosexuální páry při pohybu napříč Evropou netrpěly tím, že každý stát má jiné zákony. Sledujte debatu serveru EURACTIV.cz.
Evropské finance 16-06-2022

Peníze pro uhelné regiony v nich mají zůstat, ne končit na Kypru, říká Patočka z Re-setu 

České uhelné kraje se mají vyrovnat s útlumem uhlí i s pomocí zhruba 40 miliard korun z EU. Ty by podle Josefa Patočky měly ideálně řešit potřeby místních, zamýšlené projekty se však podle něj s problémy v regionech příliš nepotkávají. 

Jak zní priority českého předsednictví v EU? Ukrajina a energetika hrají prim

Evropa jako úkol. Právě tak zní motto českého předsednictví v Radě EU, které trvá od 1. července do 31. prosince 2022. Jaké priority si Česká republika stanovila? Server EURACTIV.cz přináší přehled klíčových témat.
Brexit 15-06-2022

Podcast: Brexit prosperitu nepřinesl, změna severoirského protokolu může roznítit nepokoje, říká Přibáň

Severoirský protokol. Kámen úrazu, který nadále kalí pobrexitové vztahy Spojeného království a Evropské unie. Poslechněte si novou epizodu podcastu Evropa zblízka o současném brexitovém dění v Británii s Jiřím Přibáněm.
Klimatická změna 14-06-2022

Zelená nálepka pro jádro a plyn je v ohrožení. Europoslanci se vzepřeli Evropské komisi

Jaderná energetika a zemní plyn měly být v EU považovány za přechodně udržitelné zdroje energie, což by usnadnilo jejich financování. Počítal s tím delegovaný akt Evropské komise v rámci tzv. taxonomie. Ten ale narazil na odpor poslanců Evropského parlamentu.
10-06-2022

Video: Ukrajinci mezi námi: Jak je začlenit do společnosti

Válka na Ukrajině způsobila mnoho bolesti a vyhnala miliony lidí za hranice. Výzvou pro ostatní evropské země je nejen poskytnout jim pomoc, ale i šanci „normálně žít“. Jak se to zatím v Česku a konkrétně v Jihočeském kraji daří?

Musíme zabezpečit východní sousedy EU, říkají europoslanci. Pomoct má i „vojenský Erasmus“

Dosavadní bezpečnostní a vojenská pomoc Ukrajině a dalším východním zemím pod hrozbou ruské agrese by se měla lépe ukotvit a pokračovat i do budoucna. „Vyhnat Rusko z okupovaných území nestačí, jinak se bude historie opakovat,“ zní z Evropského parlamentu.
Ekonomika 10-06-2022

Khazalová: Na evropském trhu nemovitostí začínají dominovat velcí hráči, trend přichází i do Česka

Čím dál tím více velkých investorů skupuje byty po celé Evropě. Mají díky tomu stále větší moc ovlivňovat celkovou bytovou politiku v Evropě. A nyní tento trend přichází i do Česka, říká novinářka a první česká držitelka Evropské novinářské ceny Gaby Khazalová.

EU kvůli wagnerovcům pozastavuje výcvik vojáků v Mali. Z regionu však odejít nehodlá

Výcviková mise EUTM v Mali pozastavila své fungování. Důvodem je aktivita ruské žoldnéřské skupiny Wagner Group. EU nyní řeší, jak v zemi zajistit stabilitu a zároveň nejít na ruku ruským zájmům.