„Nikdy jsem se netajila tím, že beru v úvahu, že Volkswagen zaměstnává 600 tisíc lidí a že je to nejvýznamnější automobilová firma v Evropě. Není to ale primární důvod, proč jsem po ní nechtěla peníze. Nechtěla jsem je, protože nemám kompetence k tomu, jak škodu vyčíslit,“ říká v rozhovoru pro EurActiv evropská komisařka pro ochranu spotřebitelů Věra Jourová. Jaký postup v aféře Dieselgate navrhuje?
„Kdybych mohl vyslovit osobní přání, chtěl bych, aby jednou Česko bylo v rámci EU takovou zemí, jako je Dánsko,“ říká novinář Ondřej Houska, který donedávna působil jako zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu. Proč zrovna Dánsko? A co by potřebovala česká debata o EU?
Řidič, který během jedné jízdy převáží náklad i přes několik států EU, je vysoce mobilní pracovník, a proto by neměl spadat pod pravidla směrnice o vysílání pracovníků. Myslí si to generální tajemník Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA Vojtěch Hromíř. Pokud by směrnice byla plošně na řidiče uplatňována, přinese především zdražení dopravy a zboží a snížení efektivity silniční dopravy, říká v rozhovoru pro EurActiv.
Evropští lídři se na bruselském summitu, který začíná zítra, chtějí dohodnout na dalším postupu při vyjednávání obchodní dohody CETA mezi EU a Kanadou. Uzavření dohody totiž od minulého týdne komplikuje nesouhlas belgického regionálního parlamentu. Pro EU to do budoucna může znamenat pokles důvěryhodnosti při jednání s dalšími třetími zeměmi.
O program ICT a sdílené služby je v ČR zájem, již v první výzvě byly předloženy projekty v celkové výši, která více než dvojnásobně překročila alokaci výzvy.
Z Junckerova investičního plánu, který má ambice rozhýbat v Evropě investice, byly dosud podpořeny projekty především z bohatších států EU. Včera to uvedla agentura Reuters s odkazem na studii Evropské investiční banky. Podle Evropské komise jsou ale prostředky a záruky k dispozici všem zemím EU.
Dokonce za „skvělý nápad“ označila evropská komisařka pro dopravu Violeta Bulcová návrh europoslanců, aby mladí lidé získali k 18. narozeninám lístek na vlak po Evropě zdarma. Včera to uvedla při diskusi v Evropském parlamentu. Dodala, že Komise se bude návrhem zabývat.
Nový návrh směrnice o vysílání pracovníků, který letos na jaře představila Evropská komise, vyvolává vlnu emocí. Na jedné straně stojí západoevropské státy, které po revizi pravidel dlouhodobě volají, a na straně druhé země střední a východní Evropy. Ty se netají obavami, že nová pravidla ohrozí konkurenceschopnost nejen jejich, ale i EU jako celku.
Evropská komise zveřejnila seznam doporučení, která by měla pomoct malým a středním podnikům v EU k lepšímu využívání prostředků, jež jsou pro ně k dispozici v evropských strukturálních a investičních fondech. Patří k nim například digitální archivace dokumentace projektů, aby ji příjemci nemuseli předkládat v každé jednotlivé fázi projektu.
Ve stávajícím období do roku 2020 Česká republika připravila a smluvně zajistila projekty, které ukrojí téměř 10 % z balíku, jež jsou pro ni připraveny v rámci evropských strukturálních a investičních fondů. Celkově může země během sedmiletého období vyčerpat až 650 miliard korun (24 miliard eur).
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker přednesl dnes dopoledne projev o stavu Unie, v němž již tradičně šéfové unijní exekutivy hodnotí uplynulý rok a představují priority Komise pro následujících dvanáct měsíců. Jaké jsou první reakce českých europoslanců? Pro EurActiv odpovídají exkluzivně.
EU se podle šéfa Evropské komise Jean-Claudea Junckera nenachází ve špičkové formě a následujících 12 měsíců bude pro ni zásadních. V nich se totiž rozhodně, jakou podobu nabere další integrace. Juncker to uvedl v dnešním projevu o stavu Unie, který přednesl v Evropském parlamentu ve Štrasburku.
Hlavní roli v agendě nových dovedností, kterou nedávno představila Evropská komise, musí hrát digitální dovednosti. V roce 2025 bude zvládnutí jejich určité úrovně nutné pro 90 % všech pracovních míst v Evropě. Shodli se na tom účastníci debaty, která nedávno proběhla v Praze.
Britský eurokomisař Julian King bude mít na starosti bezpečnosti unii, do které spadá například boj s terorismem, radikalizací nebo kybernetickým zločinem. Bývalý diplomat nahradí Jonathana Hilla, který na funkci eurokomisaře rezignoval v reakci na výsledky referenda o brexitu. Hill měl v Evropské komisi na starosti finanční stabilitu, služby a kapitálovou unii.
Ač Německo patří k zemím, které přiměly Evropskou komisi, aby představila novou směrnici pro vysílání pracovníků v EU, tamní firmy s postojem vlády nesouhlasí. „Nová směrnice není nutná. Problémy lze řešit v rámci stávajících pravidel,“ myslí si výkonná ředitelka Konfederace německých zaměstnavatelských svazů Renate Hornung-Draus.
„Vadí mi, že se tu bavíme o sociálním dumpingu uvnitř EU a nezabýváme se daleko větším rizikem, které v této oblasti hrozí z Číny,“ řekla v rozhovoru pro EurActiv česká europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL; EPP).
Velká část, bohužel velmi smutných, událostí minulý týden přicházela z Německa. Stranou však nezůstává ani Turecko, které se po nepovedeném pokusu o převrat mění k nepoznání. Co dalšího zažila Evropa v minulých sedmi dnech?
Evropská komise bude i nadále prosazovat revizi směrnice o vysílání pracovníků v EU. Žlutou kartu, kterou proti návrhu vzneslo několik národních parlamentů, včetně českého, odmítla s tím, že revize není v rozporu s principem subsidiarity.
Události v EU a jejím okolí dovolenou nemají. Minulý týden přinesl teroristický útok v Nice, pokus o vojenský převrat v Turecku nebo novou britskou premiérku. Co dalšího?
Manipulace s najetými kilometry u ojetých automobilů představuje problém, který trápí celou Evropu. Řešení by se proto mělo hledat na celoevropské úrovni. Europoslanci se kvůli tomu obrátili i na Evropskou komisi a žádají ji, aby představila pravidla pro všechny členské státy EU.
Tzv. žlutá karta, již novým a přísnějším pravidlům z dílny Evropské komisi vystavily národní parlamenty (včetně českého), bude předmětem jednání evropských komisařů a komisařek příští týden. Komise je povinna se postojem parlamentů zabývat a musí se rozhodnout, co s návrhem udělá. Ve hře je i jeho stažení.
Zdravotní systém v České republice stojí před výzvou v podobě stárnutí populace, které z dlouhodobého hlediska ohrožuje stabilitu českých veřejných financí. Ve svých doporučeních to zdůrazňuje Evropská komise. Jaká jsou možná řešení?