Instituce EU zahájily po červnových volbách nový pětiletý funkční cyklus. Ačkoli oficiálně začal 16. července, skutečné legislativní práce se rozbíhají teprve teď. Klíčovým hráčem v tomto procesu bude nová Evropská komise, kterou opět povede Ursula von der Leyen. Co přinese její druhý mandát?
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen požádala Maltu, aby vyměnila svého kandidáta na příštího eurokomisaře. Místo Glenna Micallefa, bývalého vedoucího kabinetu maltského premiéra, by země podle listu Times of Malta měla nominovat ženu.
Maďarsko mělo do 19. srpna vysvětlit Evropské komisi svou novou vízovou politiku, která zásadně usnadňuje vstup ruských a běloruských občanů do země, a tím i dál do schengenského prostoru. Lhůtu ale promeškalo a obavy z možného narušení evropské bezpečnosti rostou.
Česko letos slaví dvacet let členství v Evropské unii. Ta si mezitím prošla turbulentními roky spojenými s řadou krizí – od ekonomické přes migrační až po pandemickou a bezpečnostní.
Česko posílá do Evropského parlamentu 21 osobností. Většina z nich zasedne ve stranách, které se nepodílejí na většinové koalici složené z lidovců (EPP), socialistů (S&D) a liberálů (Renew). Jejich vliv tak bude záviset zejména na jejich vlastní politické obratnosti.
Nový britský premiér Keir Starmer pohostil více než 40 svých protějšků v Blenheimském paláci. Během tzv. „speed-dates“ využil možnosti seznámit se s řadou čelních představitelů Evropy a navázat bližší kontakty.
Na okraji summitu Evropského politického společenství podepsal premiér Petr Fiala bezpečnostní dohodu s Ukrajinou. Podle jeho slov je to důkaz dlouhodobé podpory země napadené Ruskem.
Spojené království se chystá na velký summit Evropského politického společenství. Čelí nesnadnému úkolu – ukázat, že má formát na mezinárodní scéně své místo. Kromě toho budou státy jednat o Ukrajině a nelegální migraci, Česko podepíše bezpečnostní dohodu s Ukrajinou.
Parlamentní volby ve Spojeném království vyhráli s velkým náskokem Labouristé. Ti během kampaně deklarovali, že chtějí „obnovit“ vztahy s Evropskou unií, což se už propisuje do reality. Jak a co můžeme čekat od vzájemných britsko-unijních vztahů do budoucna?
ČR by se okolo roku 2030 mohla stát čistým plátcem, což by mimo jiné znamenalo méně peněz z kohezních fondů. České subjekty se tak budou poohlížet například po komunitárních fondech. O co jde a jak je Česko čerpá v současnosti?
Pokud by měl osud Ursuly von der Leyen jako předsedkyně nové Evropské komise záviset jen na zemích Visegrádské čtyřky, musela by se o svůj druhý mandát opravdu hodně obávat.
Do jakých frakcí zamíří nově zvolení čeští europoslanci? Jaká jsou jejich prioritní témata? Právě o tom diskutovali zástupci koalic Spolu, Přísaha a Motoristé, a Stačilo! v debatě, kterou uspořádal server Euractiv.cz.
Evropská unie chce, aby se podniky více zajímaly o to, s kým a za jakých podmínek obchodují. Firmy tak budou mít nově zodpovědnost za to, jaký dopad má jejich byznys v celém distribučním řetězci, tedy od dodavatelů až po distribuci.
EU je připravena zavést předběžné clo až 38,1 procenta na dovoz čínských elektromobilů, oznámila dnes EK. Cla by platila od 4. července, pokud v jednáních s čínskými úřady v této záležitosti nenastane žádný průlom. Čína chystané opatření kritizuje.
Přinášíme velkou reportáž z volebních štábů Pirátů, koalice SPOLU, Přísahy a Motoristů i STANu. Kdo triumfoval a kdo naopak propadl? A jaká panovala ve štábech atmosféra? Přečtěte si dojmy redakce z volební noci.
Praha ve čtvrtek a v pátek hostila ministry zahraničních věcí NATO. Spojenci se během neformálního jednání věnovalo zejména podpoře Ukrajiny. Tím hlavním byla její finanční podpora a budoucí členství v alianci.
Na společné neformální jednání se dnes v Černínském paláci scházejí ministři zahraničních věcí všech členských států Severoatlantické aliance (NATO). Řešit budou předvídatelnost dodávek pro Ukrajinu nebo použitelnost evropských zbraní na cíle v Rusku.
Ve čtvrtek oficiálně odstartovala ministeriáda členů NATO. Nesla se ve více ceremoniálním duchu. Hlavní událostí se stala veřejná debata v Senátu. NATO potřebuje jasný plán, co dál, zdůraznil ministr zahraničí Jan Lipavský.
Česko se ve čtvrtek a pátek (30. a 31. května) stane hlavním centrem debat o bezpečnosti Evropy. Tentokrát však jen neformálně. Mezi témata jednání ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance by měla patřit především lepší koordinace pomoci pro Ukrajinu.
Mezi témata, která v předvolebním klání rezonují, se dostala i česká kuřata. Může za to kauza týkající se životních podmínek zvířat žijících na farmě dodávající kuřata i do řetězce Albert. V představenstvu společnosti sedí Zdeněk Jandejsek, kandidát uskupení Stačilo!.
Olomoucký kraj má po letech znovu své zastoupení v centru evropského dění. Od začátku května jeho zájmy reprezentuje Jihomoravský kraj. Tímto krokem se Olomoucký kraj připojil k šesti českým regionům, které v Bruselu v současnosti působí.
Po začátku ruské invaze na Ukrajinu se téma bezpečnosti stalo jedním z hlavních motivů všech jednání na unijní úrovni. Co říkají české strany na společné budování obranných kapacit? A poslala by některá z nich unijní vojáky na Ukrajinu?
Bohatství Čechů se za dobu 20 let v EU zvýšilo o více než 40 procent a to i navzdory horším výsledkům z posledních třech let. V přepočtu tak překonalo země jako Řecko, Portugalsko nebo Španělsko. Rychlost růstu ovšem není ve všech českých krajích stejná.
Evropská komise chce usnadnit cestování mladých lidí ve věku od 18 do 30 let mezi EU a Spojeným královstvím. Spojené království to však odmítlo ještě před předložením jakéhokoli návrhu.