Vrcholní představitelé vlád a států v noci z pátku na sobotu 23. června dospěli ke kompromisu o budoucí "Reformní smlouvě". Z původní ústavní smlouvy toho zůstalo poměrně dost. Jiří Sobota se v Respektu zabývá otázkou, proč nedošlo k razantnějším změnám.
Analýza se zabývá balíčkem energetických návrhů, který minulý týden zveřejnila Evropská komise. Jak složitá ale budou vyjednávání o konkrétní podobě společné energetické politiky?
Evropská unie má dohodu o rozpočtu. Co na tom, že vyjednávání nebyla právě krasojízdou, po sérii evropských zklamání je to průlom. A Česko navíc patří k těm zemím, jež na rozpočtu vydělají slušné peníze.
Zadržovat dech by měli vlastně všichni. Ve hře je obrat v osudu stovek milionů nejchudších lidí planety, pověst nejvýznamnějších světových politiků a stovky miliard dolarů ročně navíc, z nichž část by měla protéct i do peněženky průměrné evropské rodiny. Všechno se to rozhodne na blížícím se předvánočním jednání Světové obchodní organizace v Hongkongu, kde 148 ekonomických ministrů zpečetí osud čtyřletých jednání o liberalizaci světového obchodu. Je to poslední šance: nedojde-li k průlomu právě teď, nemusí se podobná příležitost opakovat kdovíjak dlouho.
Londýn svádí zásadní bitvu v celosvětové válce s terorismem al-Káidy. Mladí Evropané kladou bomby proti svým vlastním spoluobčanům. Kdo tito lidé jsou? Co chtějí? A jak se proti nim můžeme bránit?