Jiří Sobota

Budoucnost EU 25-06-2007

Kouzlo bruselského smíření

Vrcholní představitelé vlád a států v noci z pátku na sobotu 23. června dospěli ke kompromisu o budoucí "Reformní smlouvě". Z původní ústavní smlouvy toho zůstalo poměrně dost. Jiří Sobota se v Respektu zabývá otázkou, proč nedošlo k razantnějším změnám.
Budoucnost EU 02-05-2007

Skeptici se šinou do středu

Autor se zabývá vývojem postojů (nejen) českých euroskeptiků k evropské ústavní smlouvě, o jejíž oživení se pokouší německé předsednictví.
Eurozóna 16-01-2007

Evropa ohlašuje zelenou revoluci

Analýza se zabývá balíčkem energetických návrhů, který minulý týden zveřejnila Evropská komise. Jak složitá ale budou vyjednávání o konkrétní podobě společné energetické politiky?

V gravitačním poli EU

Analýza se zabývý snahou České republiky získat jednu z nejprestižnějších evropských agentur. Mělo by Galileo sídlit v Praze?
Aktuálně v EU 16-01-2006

Toryové jdou zase do módy

Thatcherismus v Británii definitivně končí. Důvodem nejsou vítězství Labouristické strany, ale radikální proměna konzervativců.
Budoucnost EU 23-12-2005

Evropa ucukla od propasti

Nový rozpočet Evropské unie je přece jen na světě. K promyšlené cestě vpřed se ale přirovnat nedá.
Budoucnost EU 22-12-2005

Vyšla hvězda nad Bruselem. Evropští lídři překročili svůj stín a vzkřísili Unii

Evropská unie má dohodu o rozpočtu. Co na tom, že vyjednávání nebyla právě krasojízdou, po sérii evropských zklamání je to průlom. A Česko navíc patří k těm zemím, jež na rozpočtu vydělají slušné peníze.
Obchod a export 11-11-2005

Velká hongkongská šance. O čem rozhodnou ekonomičtí ministři na jednání WTO

Zadržovat dech by měli vlastně všichni. Ve hře je obrat v osudu stovek milionů nejchudších lidí planety, pověst nejvýznamnějších světových politiků a stovky miliard dolarů ročně navíc, z nichž část by měla protéct i do peněženky průměrné evropské rodiny. Všechno se to rozhodne na blížícím se předvánočním jednání Světové obchodní organizace v Hongkongu, kde 148 ekonomických ministrů zpečetí osud čtyřletých jednání o liberalizaci světového obchodu. Je to poslední šance: nedojde-li k průlomu právě teď, nemusí se podobná příležitost opakovat kdovíjak dlouho.
Aktuálně v EU 28-07-2005

Evropa ve válce s al-Káidou. Madridem to začalo, Londýnem nekončí

Londýn svádí zásadní bitvu v celosvětové válce s terorismem al-Káidy. Mladí Evropané kladou bomby proti svým vlastním spoluobčanům. Kdo tito lidé jsou? Co chtějí? A jak se proti nim můžeme bránit?
Aktuálně v EU 18-07-2005

Evropa s hadem na prsou

V Evropě žijí lidé, kteří ji k smrti nenávidí. Šok z jejich teroristických útoků na Londýn však může přinést obrodnou krizi.