Rozvoj online obchodu v EU mimo jiné brzdí praktiky zeměpisného blokování, ale i vysoké ceny za dopravu balíků. S tím mají skoncovat návrhy, které na jaře vydala Evropská komise. Jak se na ně tváří Česko?
V září Komise představila dlouho očekávanou reformu autorského práva EU. Balíček zastřešuje celkem pět legislativních návrhů, dotkne se proto vícero odvětví a názory na něj se v EU různí.
Rozdílné obchodní podmínky a přemrštěné ceny za dopravu balíků jsou jen příkladem překážek, které Evropany odrazují od přeshraničního nakupování přes internet. Podle expertů je navíc třeba nejen chránit spotřebitele, ale také neklást zbytečné překážky malým a středním podnikům.
Češi obecně v e-shopech nakupují velmi rádi. Naprostá většina transakcí se ale uskuteční na českých stránkách. Od nákupů na zahraničních webech nás odrazuje příliš mnoho překážek, říká státní tajemník pro evropské záležitosti a koordinátor digitální agendy Tomáš Prouza. Co brání většímu rozvoji online obchodování?
Páté kolo volby nového generálního tajemníka OSN zamíchalo kartami. Po neúspěchu generální ředitelky UNESCO Iriny Bokovové z Bulharska ji v příštím kole hlasování nahradí místopředsedkyně Komise pro rozpočet Kristalina Georgieva.
Evropská komise se za minulý týden může pochlubit reformou pravidel v oblasti telekomunikací a autorského práva v EU. Český premiér zase oficiálně představil projekt, který má rozhýbat rozvoj e-Governmentu. Co mají představené iniciativy přinést?
Neformální summit v Bratislavě nastartoval půlroční proces, který má přinést posílení vnitřní i vnější bezpečnosti, snížit nezaměstnanost mladých a zvýšit hospodářský růst Unie.
Poté co Komise minulé pondělí představila návrh, podle kterého se mělo řídit ukončení roamingových poplatků v EU, ho předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nařídil po neúprosné kritice stáhnout a přepracovat.
Koncem loňského října Evropská komis oznámila, že v červnu roku 2017 v EU zmizí roamingové poplatky. Po včerejšku je jasnější, jak by Evropa bez roamingu mohla vypadat. Komise totiž zveřejnila návrh prováděcího nařízení, které stanovuje řadu opatření, aby ukončení poplatků za...
Co se dělo v Evropě poslední dny prázdnin a začátkem školního roku? Vztahům EU a Turecka začalo svítat na lepší časy, horší zase čekají společnost Apple.
Po negativním výsledku britského referenda, ve kterém se tamní obyvatelé rozhodli pro vystoupení z evropského integračního projektu, si lídři evropských států lámou hlavu, jak jejich občanům lépe zprostředkovat výhody členství v EU. To je téma také pro vládu Slovenska, které je do konce roku předsednickou zemí v Radě EU.
Překvapení a úspěch pro slovenskou diplomacii. Tak se dá označit včerejší třetí kolo hlasování o post generálního tajemníka OSN, ve kterém skončil slovenský ministr zahraničí a kariérní diplomat Miroslav Lajčák druhý.
Přerozdělování žadatelů o azyl mezi země EU představuje ve vztahu Česka s Německem dlouhodobě kámen úrazu. Po návštěvě v Praze a jednání se zeměmi V4 německá kancléřka včera kritizovala evropské státy, které odmítají přijímat muslimské uprchlíky – tedy i Česko, které podle ministra vnitra do konce roku nepřijme z Turecka žádného běžence.
Šifrované elektronické zprávy patří mezi nejčastější způsoby komunikace mezi islamistickými bojovníky. Po tragédiích ve Francii a Německu tyto země volají po evropské legislativě, díky které by služby elektronické komunikace musely s vládami při vyšetřování terorismu spolupracovat.
Po čtyřech letech Českou republiku navštíví německá kancléřka Angela Merkelová. Praha však není jediné evropské město, do kterého nejvyšší německá představitelka tento týden přijede. Během šesti dnů ji přivítají příznivci i odpůrci v šesti městech a podá si při tom ruku s 15 evropskými premiéry a prezidenty.
Dnes tomu jsou dva měsíce, co si občané Velké Británie odhlasovali odchod z Evropské unie. Lídři ostatních členských zemí proto nyní rozbíhají kola jednání o nových impulzech pro evropský integrační projekt.
V září Komise představí dlouho očekávanou reformu evropských telekomunikačních pravidel, jejichž úprava proběhla naposledy v roce 2009. Od té doby však technologický vývoj doznal řadu změn, a je proto potřeba, aby s ním Evropa srovnala krok.
Vysílací společnosti v EU jsou připravené jít do křížku s Evropskou komisí kvůli plánované reformě autorského práva, která má umožnit sledování televizních a sportovních pořadů online po celé Unii.
Evropská unie plánuje rozšířit telekomunikační pravidla zajišťující bezpečnost a soukromí v elektronické komunikaci na webové služby, jako je Skype, WhatsApp nebo Facebook. Nyní platí pouze pro telefonní operátory, kteří za sjednocení podmínek dlouhodobě bojují.
Eurostat dal dohromady údaje o vztahu mladých Evropanů k internetu. Z nich mimo jiné vyplývá, že informace o zdraví si na internetu hledají spíš ženy než muži, kteří zase hrají dvakrát častěji online hry než ženy. A jak jsou na tom mladí lidé v Česku? Jsou nadprůměrně aktivní při čtení online zpravodajství nebo při stahování a přehrávání hudby a filmů.
S ekonomickou situací své země jsou mezi státy Visegrádské čtyřky nejspokojenější Češi a podobně jsou na tom také Poláci. Hodnocení občanů Slovenska a Maďarska velmi příznivé není.
Vzhledem k rozsáhlým personálním čistkám a podpoře znovuzavedení trestu smrti tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem by Turecko mělo být vymazáno ze seznamu kandidátských zemí, uvedla včera dánská vládní strana.