Eliška Kubátová

Digitální agenda 18-10-2016

Konec geo-blockingu v EU: Nařízení nesmí nutit firmy prodávat povinně i přes hranice, tvrdí byznys

Rozvoj online obchodu v EU mimo jiné brzdí praktiky zeměpisného blokování, ale i vysoké ceny za dopravu balíků. S tím mají skoncovat návrhy, které na jaře vydala Evropská komise. Jak se na ně tváří Česko?
copyright
Aktuálně v EU 17-10-2016

Reforma copyrightu: Hudební průmysl tleská, filmový je vůči návrhu opatrný

V září Komise představila dlouho očekávanou reformu autorského práva EU. Balíček zastřešuje celkem pět legislativních návrhů, dotkne se proto vícero odvětví a názory na něj se v EU různí.
nakupování přes internet
Aktuálně v EU 13-10-2016

Při nakupování přes internet je třeba chránit spotřebitele, ale nedusit podnikatele

Rozdílné obchodní podmínky a přemrštěné ceny za dopravu balíků jsou jen příkladem překážek, které Evropany odrazují od přeshraničního nakupování přes internet. Podle expertů je navíc třeba nejen chránit spotřebitele, ale také neklást zbytečné překážky malým a středním podnikům.
Tomáš Prouza
Aktuálně v EU 10-10-2016

Tomáš Prouza: Český eCommerce si nesmí nechat ujet vlak. Konkurence v EU roste

Češi obecně v e-shopech nakupují velmi rádi. Naprostá většina transakcí se ale uskuteční na českých stránkách. Od nákupů na zahraničních webech nás odrazuje příliš mnoho překážek, říká státní tajemník pro evropské záležitosti a koordinátor digitální agendy Tomáš Prouza. Co brání většímu rozvoji online obchodování?
volba šéfa OSN
Aktuálně v EU 28-09-2016

Volba šéfa OSN: Bulharsko vyslalo do boje eurokomisařku Georgievu

Páté kolo volby nového generálního tajemníka OSN zamíchalo kartami. Po neúspěchu generální ředitelky UNESCO Iriny Bokovové z Bulharska ji v příštím kole hlasování nahradí místopředsedkyně Komise pro rozpočet Kristalina Georgieva.
digitální agenda EU
Aktuálně v EU 19-09-2016

Pestrý týden pro digitální agendu: Brusel ani Praha nezahálely

Evropská komise se za minulý týden může pochlubit reformou pravidel v oblasti telekomunikací a autorského práva v EU. Český premiér zase oficiálně představil projekt, který má rozhýbat rozvoj e-Governmentu. Co mají představené iniciativy přinést?
Summit v Bratislavě
Aktuálně v EU 17-09-2016

Summit v Bratislavě: Hlavním směrem „cestovní mapy“ je posílení bezpečnosti

Neformální summit v Bratislavě nastartoval půlroční proces, který má přinést posílení vnitřní i vnější bezpečnosti, snížit nezaměstnanost mladých a zvýšit hospodářský růst Unie.
Aktuálně v EU 12-09-2016

Juncker nařídil stažení návrhu o ukončení roamingu v EU. Komise se má „víc snažit“

Poté co Komise minulé pondělí představila návrh, podle kterého se mělo řídit ukončení roamingových poplatků v EU, ho předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nařídil po neúprosné kritice stáhnout a přepracovat.
roaming
Aktuálně v EU 06-09-2016

Konec roamingu v roce 2017: Komise ladí detaily

Koncem loňského října Evropská komis oznámila, že v červnu roku 2017 v EU zmizí roamingové poplatky. Po včerejšku je jasnější, jak by Evropa bez roamingu mohla vypadat. Komise totiž zveřejnila návrh prováděcího nařízení, které stanovuje řadu opatření, aby ukončení poplatků za...
Aktuálně v EU 05-09-2016

5 zpráv minulého týdne, které byste neměli přehlédnout

Co se dělo v Evropě poslední dny prázdnin a začátkem školního roku? Vztahům EU a Turecka začalo svítat na lepší časy, horší zase čekají společnost Apple.
komunikace o EU
Aktuálně v EU 31-08-2016

Slovensko má recept, jak zlepšit komunikaci o EU

Po negativním výsledku britského referenda, ve kterém se tamní obyvatelé rozhodli pro vystoupení z evropského integračního projektu, si lídři evropských států lámou hlavu, jak jejich občanům lépe zprostředkovat výhody členství v EU. To je téma také pro vládu Slovenska, které je do konce roku předsednickou zemí v Radě EU.
Aktuálně v EU 30-08-2016

Boj o křeslo šéfa OSN: Slovenský ministr Lajčák byl ve třetím kole druhý

Překvapení a úspěch pro slovenskou diplomacii. Tak se dá označit včerejší třetí kolo hlasování o post generálního tajemníka OSN, ve kterém skončil slovenský ministr zahraničí a kariérní diplomat Miroslav Lajčák druhý.
Aktuálně v EU 29-08-2016

Přijímání uprchlíků: Česko a Německo se neshodnou

Přerozdělování žadatelů o azyl mezi země EU představuje ve vztahu Česka s Německem dlouhodobě kámen úrazu. Po návštěvě v Praze a jednání se zeměmi V4 německá kancléřka včera kritizovala evropské státy, které odmítají přijímat muslimské uprchlíky – tedy i Česko, které podle ministra vnitra do konce roku nepřijme z Turecka žádného běžence.
Aktuálně v EU 25-08-2016

Německo a Francie po teroristických útocích vyzývají k regulaci šifrování elektronických zpráv

Šifrované elektronické zprávy patří mezi nejčastější způsoby komunikace mezi islamistickými bojovníky. Po tragédiích ve Francii a Německu tyto země volají po evropské legislativě, díky které by služby elektronické komunikace musely s vládami při vyšetřování terorismu spolupracovat.
Aktuálně v EU 24-08-2016

Rušný týden Angely Merkelové: Kromě Prahy navštíví pět dalších měst

Po čtyřech letech Českou republiku navštíví německá kancléřka Angela Merkelová. Praha však není jediné evropské město, do kterého nejvyšší německá představitelka tento týden přijede. Během šesti dnů ji přivítají příznivci i odpůrci v šesti městech a podá si při tom ruku s 15 evropskými premiéry a prezidenty.
brexit, reforma EU
Aktuálně v EU 23-08-2016

Kam má směřovat EU? Základem je prosperita a bezpečnost

Dnes tomu jsou dva měsíce, co si občané Velké Británie odhlasovali odchod z Evropské unie. Lídři ostatních členských zemí proto nyní rozbíhají kola jednání o nových impulzech pro evropský integrační projekt.
buriny
Aktuálně v EU 22-08-2016

4 zprávy minulého týdne, které byste neměli přehlédnout

Mají být zakázány burkiny? I toho se týkají zprávy z EU minulého týdne.
Digitální agenda 17-08-2016

Reforma telekomunikačních pravidel: Co Komise v září navrhne?

V září Komise představí dlouho očekávanou reformu evropských telekomunikačních pravidel, jejichž úprava proběhla naposledy v roce 2009. Od té doby však technologický vývoj doznal řadu změn, a je proto potřeba, aby s ním Evropa srovnala krok.
Digitální agenda 16-08-2016

Reforma autorského práva: Komisi čeká tvrdý boj

Vysílací společnosti v EU jsou připravené jít do křížku s Evropskou komisí kvůli plánované reformě autorského práva, která má umožnit sledování televizních a sportovních pořadů online po celé Unii.
Digitální agenda 16-08-2016

Některá telekomunikační pravidla by kromě operátorů mohla platit také pro Skype či WhatsApp

Evropská unie plánuje rozšířit telekomunikační pravidla zajišťující bezpečnost a soukromí v elektronické komunikaci na webové služby, jako je Skype, WhatsApp nebo Facebook. Nyní platí pouze pro telefonní operátory, kteří za sjednocení podmínek dlouhodobě bojují.

Eurostat: Internet nejvíce využívají mladí Finové, Češi zaostávají v online komunikaci s úřady

Eurostat dal dohromady údaje o vztahu mladých Evropanů k internetu. Z nich mimo jiné vyplývá, že informace o zdraví si na internetu hledají spíš ženy než muži, kteří zase hrají dvakrát častěji online hry než ženy. A jak jsou na tom mladí lidé v Česku? Jsou nadprůměrně aktivní při čtení online zpravodajství nebo při stahování a přehrávání hudby a filmů.
Aktuálně v EU 15-08-2016

4 zprávy minulého týdne, které byste neměli přehlédnout

Německo reaguje na teroristické útoky a na Krymu to opět vře, aneb co se v EU dělo minulý týden?
Aktuálně v EU 11-08-2016

PRŮZKUM v zemích Visegrádu: Češi hodnotí ekonomickou situaci nejpříznivěji, Slováci nejhůře

S ekonomickou situací své země jsou mezi státy Visegrádské čtyřky nejspokojenější Češi a podobně jsou na tom také Poláci. Hodnocení občanů Slovenska a Maďarska velmi příznivé není.
Aktuálně v EU 10-08-2016

Rozhovory o přistoupení Turecka do EU by měly být zastaveny, ozývá se z Dánska

Vzhledem k rozsáhlým personálním čistkám a podpoře znovuzavedení trestu smrti tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem by Turecko mělo být vymazáno ze seznamu kandidátských zemí, uvedla včera dánská vládní strana.