Bělobrádek: Nejlepší obranou proti útokům, jako byl v německém Kolíně, je prevence

„Policie v Kolíně nad Rýnem zřejmě selhala, ale hlavní vina je na politicích, kteří jí k její práci nevytvořili podmínky. Několikadenní utajování excesů ze strany policie, politiků a mainstreamových médií je pak skandální,“ říká k silvestrovským útokům v Německu místopředseda vlády a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
Pavel Bělobrádek
Pavel Bělobrádek

V Kolíně nad Rýnem a dalších německých městech o silvestrovské noci došlo ke krádežím a sexuálně motivovaným útokům na ženy. Podle zjištění německé policie je mají z velké části na svědomí migranti, mezi kterými byli i žadatelé o azyl ze Sýrie. Co podle Vás za silvestrovskými útoky stálo?
Podle dosavadních informací se bohužel zdá, že se do Evropy přesunula v muslimských zemích rozšířená forma hromadných sexuálně motivovaných útoků na ženy. Kolín nad Rýnem nebyl jediným městem, podobné ataky se odehrály v desítkách evropských měst. A nebyl ani prvním. Vyšlo najevo, že švédské úřady rok tajily podobné útoky na festivalu pro mládež.

Jednalo se o selhání německé „politiky otevřených dveří“, kterou jsme mohli v posledním roce sledovat ze strany německé kancléřky Angely Merkelové?
Jednoznačně je problém v tom, že Evropa a zejména Německo (na rozdíl od České republiky) naprosto nemá kontrolu nad tím, kdo přichází. Německá policie už před útoky varovala, že pouze asi deset procent běženců je registrováno a že za této situace masového a nekontrolovaného přílivu osob do země není schopna zaručit bezpečí a pořádek.

„Kolínské útoky nepochybně změní myšlení německé vlády.“

Považujete dosavadní reakce německých pořádkových sil a politiků za adekvátní? Jak by se měla podle Vás situace řešit?
Policie v Kolíně nad Rýnem zřejmě selhala, ale hlavní vina je na politicích, kteří jí k její práci nevytvořili podmínky. Několikadenní utajování excesů ze strany policie, politiků a mainstreamových médií je pak skandální. Řešení jsem naznačil v předchozí odpovědi: je zcela nezbytné získat kontrolu nad migračními toky, tedy chránit schengenskou hranici, konečně zprovoznit hotspoty, ekonomické migranty rovnou vracet a nepustit do EU nikoho, kdo není řádně registrován a prověřen.

Rovněž je třeba celkově omezit migraci do Evropy, neboť v tomto počtu lidí přicházejících v tak krátké době nelze občanům zemí EU dostatečně zaručit bezpečnost. Takové opatření znamená především spolupráci s vládami zemí původu běženců a řádové navýšení pomoci na zajištění důstojných podmínek v uprchlických táborech. Na tom by EU rozhodně neměla šetřit.

Měly by události silvestrovské noci změnit přístup evropských zemí k migrantům? 
Nepochybně změní myšlení německé vlády. První reakce byly takové, že berlínská vláda hodlá omezit přiliv uprchlíků a také začala běžence vracet. Ale my i další země Visegrádské skupiny nic měnit nemusíme, před bezpečnostními riziky nekontrolované masové migrace varujeme už dlouho.

Jakým způsobem mají evropské státy podobným incidentům bránit? Jak by se měly chovat vůči útočníkům, pokud se skutečně prokáže, že se jedná o osoby, které v Evropě usilují o získání azylu?
Nejlepší obrana je prevence. Jak už jsem řekl, je třeba omezit počet příchozích a mít je pod kontrolou. Odmítat evidentní nelegální ekonomické migranty, pomáhat přímo v místech, kde se konflikty odehrávají. To znamená zvýšit pomoc pro uprchlické tábory v regionech, což se nám podařilo prosadit. Dále samozřejmě důsledně chránit vnější hranice EU, a také zrychlit proces vyhošťování nelegálních imigrantů.

Lucie Bednárová

REKLAMA
REKLAMA