Nebezpečí slabé Evropy

„Pro americké diplomaty však nebezpečí nespočívá v tom, že se Evropa stane příliš silnou, nýbrž že bude příliš slabá,“ tvrdí známý americký politolog a teoretik mezinárodních vztahů Joseph Nye. V čem spočívá slabost Evropy, se dočtete v jeho komentáři.
vlajka EU USA
zdroj: shutterstock.com; autor: Kawin Ounprasertsuk

Po dlouhém období, kdy se Amerika zaobírala převážně Vietnamem a Čínou, vyhlásil v roce 1973 tehdejší americký ministr zahraničí Henry Kissinger „rok Evropy“. Když prezident Barack Obama před časem oznámil americký strategický „obrat“ neboli posun těžiště směrem k Asii, obávali se mnozí Evropané, že je Amerika bude zanedbávat. Dnes, kdy pokračuje uprchlická krize, kdy Rusko okupuje východní Ukrajinu a nezákonně anektovalo Krym, a kdy hrozí odchod Velké Británie z Evropské unie, by se rok 2016 mohl už z pouhé nutnosti stát pro americkou diplomacii dalším „rokem Evropy“.

Nehledě na slogany si Evropa zachovává působivé mocenské zdroje a pro Spojené státy představuje životně důležitý zájem. Ačkoliv je americká ekonomika čtyřikrát větší než německá, ekonomika osmadvacetičlenné EU se americké vyrovná a počet obyvatel unie je s 510 miliony podstatně vyšší než amerických 320 milionů.

Jistě, americký příjem na obyvatele je vyšší, avšak v oblasti lidského kapitálu, technologií a exportu je unie veskrze rovnocenným protějškem. Až do krize v roce 2010, kdy fiskální problémy v Řecku a jinde vyvolaly na finančních trzích úzkost, někteří ekonomové spekulovali, že euro možná brzy nahradí dolar v roli hlavní světové rezervní měny.

Pokud jde o vojenské zdroje, Evropa vynakládá na obranu necelou polovinu částky, kterou vyčleňují USA, avšak má ve zbrani více mužů a žen. Británie a Francie disponují jaderným arzenálem i omezenou kapacitou realizovat zahraniční intervence v Africe a na Blízkém východě. Obě země jsou aktivními partnery v leteckých úderech proti Islámskému státu.

Celý komentář si můžete přečíst na www.project-syndicate.org.

Další zdroje

REKLAMA
REKLAMA