Je relevantním trhem ČEZu i Slovensko?

Rozdílné výrobní náklady a geografické oddělení obchodních ploch jsou podle společnosti Candole Partners hlavními důvody, proč lze jako relevantní trh ČEZu označit pouze Českou republiku. V textu Power 2 Abuse to uvádí analytik Martin Bebiak.
Candole Partners
Candole Partners

Autorem analýzy je Martin Bebiak, analytik společnosti Candole Partners, který se zaměřuje především na hospodářskou soutěž a analýzu trhu.  

Tato analýza navazuje na text Power Abuse (EurActiv 29.6.2011), který pojednává o tom, jak ČEZ zneužívá svého dominantního postavení na trhu. Závěry této asi půl roku staré studie byly postaveny na tvrzení, že relevantním trhem ČEZu je Česká republika.  

Proti této premise se však ČEZ postavil s tím, že kvůli propojení českého a slovenského denního trhu, které bylo spuštěno v září 2009, jsou relevantními trhy ČEZu český i slovenský trh. Z tohoto důvodu jsou prý závěry první analýzy chybné. 

Cílem Bebiaka je nyní dokázat, proč propojení českého a slovenského trhu automaticky neznamenalo vznik jednoho relevantního trhu. Autor se zároveň snaží obhájit názor, proč je relevantním trhem ČEZu pouze ten český.  

Jak Bebiak připomíná, tato analýza vzniká v době, kdy Evropská komise začala prosazovat reformy, které by měly vést k vytvoření jednotného evropského velkoobchodního trhu s elektřinou právě prostřednictvím sjednocení denních trhů. Co by tato situace mohl přinést? A je tento ambiciózní projekt vůbec v silách Komise? 

Celá analýza je k přečtení na stránkách analytické společnosti Candole Partners pod tímto odkazem..

Další zdroje

REKLAMA
REKLAMA