Kampak, Evropo?

Dohoda nad řeckým dluhem a úvěrový program Evropské centrální banky výrazně snížily pravděpodobnost nakažlivého zhroucení pod vahou suverénního zadlužení a krachů evropských bank, a tak je načase pohlédnout vpřed. Kam budou Evropská unie, eurozóna a vysoce zadlužené země EU směřovat dál? Dokáže Evropa potlačit největší excesy svých sociálních států, aniž by došlo na ekonomické nesnáze a sociální nepokoje, které by vyvolaly pády vlád a v zemích na okraji podkopaly už dnes chatrné dohody s věřiteli?

Autorem komentáře je Michael Boskin, profesor Ekonomie na Standfordské univerzitě, který působil v Radě ekonomických poradců amerického prezidenta George H.W. Bushe (1989-1993).

Vliv na řešení těchto otázek budou mít některé globální novinky. Ekonomika Spojených států se postupně zotavuje, třebaže podle měřítek zotavení z hluboké recese pomalu. Čína, Brazílie a Indie se nezbavily závislosti na zákaznících v Evropě a Severní Americe, a tak zpomalují, přestože je pravděpodobné měkké přistání, bude-li evropská recese krátká a mírná, jak se předpovídá.

Ekonomický výstup i počet obyvatel EU je oproti USA vyšší, takže osud 27 zemí EU je záležitostí všech, od New Yorku po Nové Dillí a od São Paula po Šanghaj. Eurozóna, vzniklá zprvu jako oblast volného obchodu, se skládá ze 17 zemí. Propojení 17 různorodých ekonomik, kultur a institucí byl monumentální počin, obtěžkaný rizikem.

Toto je pouze část komentáře, jeho zbytek si můžete přečíst na stránkách The Project Syndicate pod tímto odkazem.

Další zdroje

REKLAMA
REKLAMA