Co nám vzkazuje Itálie?

Výsledek italských voleb by měl být pro evropské lídry jasným poselstvím: voliči odmítají jimi prosazované politiky úspor.

Autorem komentáře je Joseph E. Stiglitz, profesor Kolumbijské univerzity, nositel Nobelovy ceny za ekonomii a autor knihy Freefall: Free Markets and the Sinking of the Global Economy (Volný pád: Volné trhy a potápění globální ekonomiky).

Evropský projekt, typický značným idealismem, byl odjakživa úsilím vedeným shora. Je však něco úplně jiného pobízet k řízení zemí technokraty, čímž jako by se obcházely demokratické postupy, a vnucovat jim strategie vedoucí k všeobecné veřejné mizérii.

Evropští vůdci sice před tím slovem ucukávají, ale skutečnost je taková, že velká část Evropské unie je v depresi. Úbytek výstupu v Itálii je od začátku krize stejně velký, jako byl ve 30. letech 20. století. Nezaměstnanost mladých lidí v Řecku aktuálně převyšuje 60 % a ve Španělsku 50 %. Při takové destrukci lidského kapitálu se trhá evropské sociální předivo a budoucnost je v ohrožení.

Lékaři ekonomiky říkají, že pacient musí v léčbě vytrvat. Političtí lídři, kteří navrhují něco jiného, jsou označováni za populisty. Je však skutečností, že terapie nezabírá a není naděje, že zabere – tedy aniž by byla ještě horší než samotná nemoc. Vždyť vykompenzovat ztráty utrpěné během těchto úspor bude trvat přinejmenším dekádu.

Toto je pouze část komentáře, celý text si můžete přečíst na stránkách The Project Syndicate pod tímto odkazem.

Další zdroje

REKLAMA
REKLAMA