Dánské předsednictví hodlá oživit debatu o pěstování GMO v Evropě

Dánské předsednictví chce v nejbližších dnech představit návrh, který má ambice odblokovat zamrzlé rozhovory o kultivaci geneticky modifikovaných zemědělských plodin (GMO) v Evropě. Biotechnologické společnosti výměnou za možnost pěstovat GMO v některých členských státech EU slíbí, že se z jiných, které s technologií nesouhlasí, dobrovolně stáhnou, píše se v dánském návrhu.
Kukuřice
Zdroj: CreativeCommons.org, autor: Lars Ploughmann.

Je to již několik let, co debata o pěstování GMO, tj. plodin, u nichž byl změněn dědičný materiál (DNA) pomocí genových technologií, uvízla v Evropě na mrtvém bodě a nic dlouhodobě nenasvědčovalo tomu, že by se měl tento stav změnit. Nyní se ale předsednické role v Radě EU ujalo Dánsko a slíbilo, že zamrzlé rozhovory opět rozproudí. 

A není se čemu divit. V minulých týdnech se kvůli bezvýchodné situaci na poli GMO stáhly z evropského trhu hned dvě velké biotechnologické společnosti – německý chemický gigant BASF, který stojí za vývojem geneticky modifikované brambory Amflory, a nadnárodní agrární společnost Monsanto, která vyvinula hmyzu odolnou kukuřici. Obě firmy se rozhodly, že se budou raději soustředit na perspektivnější trh například ve Spojených státech nebo Asii (EurActiv 17.1.2012 a EurActiv 26.1.2012). 

Situace v Evropě, která na rozdíl od USA, jež vypěstují 55 % světové produkce GMO, stojí za 1 %, je totiž velmi nepřehledná. I přesto, že Evropská komise udělí některé takové společnosti povolení pěstovat v EU geneticky upravenou plodinu, státy mohou každý za sebe její rozhodnutí zvrátit a kultivaci na svém území neumožnit. 

Evropský komisař pro zdraví John Dallí proto v létě roku 2010 přišel s návrhem, který by pravomoci rozhodovat o zákazu či povolení GMO přesunul přímo na členské země (EurActiv 14.7.2010).  

Návrh se ale nesetkal s přílišným nadšením. Nejenže se proti němu postavili tradiční odpůrci GMO, jako je Francie nebo Itálie, ale určité pochyby vyjádřily i země, které jinak s pěstováním takových plodin nemají problém, například Španělsko nebo Německo. A důvod? Tyto státy se obávají, že návrh Komise ve skutečnosti nepřinese nic dobrého, protože se ještě více roztříští jednotný trh se zemědělskými produkty a navíc hrozí, že je proti regulím Světové obchodní organizace (EurActiv 28.9.2010). 

Dobrovolné opuštění trhu

Dánské předsednictví chce proto zkusit štěstí jinak. Jak informovala agentura Reuters, hodlá biotechnologické společnosti přesvědčit, aby se dobrovolně stáhly z trhů zemí, které plánují pěstování GMO na svém území zakázat. Výměnou za to získají příslib kultivace v jiných státech EU.  

„Pracujeme na tom. Návrh Komise je připravena zastavit blokační menšina, a my se proto snažíme najít řešení a dohodu mezi členskými státy,“ sdělil novinářům mluvčí dánského předsednictví, který ale nechtěl odhalit detaily plánu. 

O tom, že je situace vážná, svědčí i slova jednoho ze zástupců biotechnologického průmyslu v EU, které agentura citovala. „Tohle je pravděpodobně poslední vážný pokus, jak odblokovat rozhovory,“ prohlásil. Připustil ale, že není jisté, zda si dánský návrh najde dostatečnou podporu, aby mohl něco změnit. 

Podle Evropské komise je ale předčasné „házet flintu do žita“, protože dánský návrh prý skutečně obsahuje „některé zajímavé body“. Dánsko jej pravděpodobně předloží ministrům zemědělství na jejich setkání v Bruselu, které proběhne na začátku příštího měsíce (9. března). 

Ve členských zemích EU se v současné době může pěstovat pouze jediná geneticky upravená plodina, kterou je kukuřice Monsanto MON810, jíž dala EU zelenou v roce 1998. Důvodem, proč se takových plodin nemůže pěstovat více, jsou obavy z jejich dopadů na lidské zdraví a také z rizik, které pěstování těchto plodin s sebou přináší – například může dojít k přenosu genetického materiálu na běžnou plodinu, třeba plevel.

(EurActiv/Reuters).

REKLAMA
REKLAMA