Změna imigrační politiky EU není nutná, shodli se ministři

V souvislosti s tragickým utonutím více než 270 uprchlíků u italského ostrova Lampedusa projednali evropští ministři vnitra na své schůzce v Lucemburku i případnou reformu imigrační politiky EU. Ačkoli k její změně v dohledné době pravděpodobně nedojde, nově vzniklé iniciativy mají pomoct podobným neštěstím předcházet.
Uprchlíci loď
Zdroj: WikimediaCommons.org.

Smrt téměř tří stovek afrických utečenců, jejichž loď se minulý týden potopila u italského ostrova Lampedusa, přiměla evropské ministry vnitra, aby se na svém úterním zasedání  v Lucemburku věnovali i tématu aktuální evropské imigrační politiky. Při hlasování o nutnosti její reformy se ale většina ministrů postavila proti.

Na druhou stranu se ale shodli na nutnosti přehodnotit současné strategie tak, aby se podobným tragédiím do budoucna lépe předcházelo.

„Jsme uprostřed Středozemí a dosud jsme zachránili tisíce a tisíce životů, teď žádáme trochu pomoci od Evropy,“ řekl italský ministr vnitra Angelino Alfano, který dlouhodobě prosazuje, aby se členské státy rovnoměrněji podílely na udělování azylu uprchlíkům. Středozemí má totiž podle něj představovat africko-evropskou hranici, nikoliv africko-italskou.

Naopak německý ministr vnitra Hans-Peter Friedrich se domnívá, že současný stav je vyhovující a na italské požadavky reagoval tvrzením, že „Německo je zemí, která přijímá nejvíce uprchlíků“. Podle statistik EU přijala Spolková republika v loňském roce 22.165 uprchlíků, zatímco Itálie 9.275.

Změna je zřejmě neuskutečnitelná

Rozdílné postoje mezi evropskými politiky ohledně imigrační politiky EU lze podle některých komentátorů vysvětlit trvajícím rozporem mezi národním a nadnárodním principem integrace. Ačkoli smlouvy EU umožňují volný pohyb lidí v rámci tzv. schengenského prostoru, a ilegální přistěhovalci se tak mohou relativně snadno pohybovat z jedné členské země do jiné, podle Dublinské úmluvy je za imigranta zodpovědná ta členská země, do které vstoupil jako první.

Jeden z konkrétních návrhů na zlepšení současné situace, které během zasedání Rady zazněly, představila i evropská komisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová. Komisařka požaduje, aby došlo k navýšení rozpočtu Frontexu, agentury EU, která má na starosti ochranu vnějších hranic osmadvacítky, a rozšíření jeho agendy.

Analytici se domnívají, že komisařka si je vědoma toho, že změna evropské azylové politiky je kvůli neshodě členských zemí v současnosti neuskutečnitelná. Z tohoto důvodu se prý snaží zaměřit pozornost spíše na efektivnější pomoc uprchlíkům.

Zároveň je podle ní nutné, aby Europol (Evropský policejní úřad) intenzivněji pracoval na rozbíjení gangů, které obchodují s lidmi v zemích, jako Libye a Tunisko, a zajistil uprchlíkům bezpečnější vstup do EU.  

Evropská unie se již několik let snaží vytvořit Společný evropský azylový systém, který by zharmonizoval imigrační politiky jednotlivých členů. Avšak podobné iniciativy se podle některých názorů obvykle zaměřují pouze na sdílení informací a efektivnější ochranu hranic, nemají reálný dopad na to, co se stane s imigranty po vstupu do EU.

Součástí dlouhodobé celoevropské snahy o efektivnější kontrolu hranic je i systém Eurosur, který má začít fungovat od prosince letošního roku. Jeho hlavním úkolem bude vylepšit dosavadní technologii hledání a přispět k efektivnější koordinaci mezi členy EU. Náklady na realizaci projektu, který bude využívat satelity, drony a radarové systémy, se odhadují na 340 milionů eur.

Proč sem přišli?

Ostrov Lampedusa, který se nachází kousek od italských břehů a kde se minulý týden potopila loď s téměř třemi stovkami uprchlíků, včera (9. října) navštívil šéf Evropské komise José Manuel Barroso, komisařka pro vnitřní věci Cecilia Malmströmová, italský premiér Enrico Letta a italský ministr vnitra Angelino Alfano.

Navštívili i uprchlické centrum, kde přebývá více jak 150 uprchlíků, kteří katastrofu přežili. Jejich návštěva se ale nesetkala s přívětivým přijetím místních obyvatel. „Proč sem přišli? Aby viděli, že každý je mrtvý? Není správné, aby sem chodili,“ uvedl jeden z obyvatelů ostrova, které citovala Euronews.

Problematikou imigrantů, kteří přicházejí s vidinou lepšího života do EU, se bude na svém dnešním jednání zabývat i Evropský parlament. Na programu jednání má Evropský systém kontroly hranic Eurosur.

REKLAMA
REKLAMA