Sarkozy a Berlusconi budou jednat o změnách Schengenu

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy bude na dnešní (26. dubna) schůzce s šéfem italského kabinetu Silviem Berlusconim jednat o případných změnách schengenských pravidel, která umožňují volný pohyb osob po 25 evropských zemích. Schůzka se koná ve stínu ostrého sporu o imigranty, kteří k evropských břehům připlouvají ze severní Afriky.
Sarkozy a Berlusconi
zdroj: Rada EU.

O tématu číslo jedna pravidelného a v pořadí již 29. francouzsko-italského summitu, který proběhne dnes v Římě, nikdo nepochybuje. Bude jím ostrá potyčka mezi Paříží a Římem o imigranty, kterým Itálie již 14 dní uděluje dočasná povolení k pobytu (EurActiv 12.4.2011). Na jejich základě mohou uprchlíci, převážně z bývalé francouzské kolonie Tuniska, v souladu s schengenskými pravidly překračovat hranice a pokračovat v cestě za svými příbuznými či přáteli trvale usídlenými ve Francii (či v jakékoliv jiné signatářské zemi Schengenu).

Paříž se proti takovému kroku ohradila a pohrozila, že se bude bránit – třeba i dočasným obnovením hraničních kontrol na francouzsko-italském pomezí. Je totiž přesvědčená o tom, že za uprchlíky, kterých od vypuknutí nepokojů na severu Afriky ke konci loňského roku dorazilo na italské středomořské ostrovy více jak 25 tisíc, primárně zodpovídá země, do níž utečenci původně zamířili.  

Celá potyčka pak vyvrcholila minulý týden, kdy francouzské úřady na hraničním přechodu s Itálií na několik hodin zastavily vlaky s tuniskými imigranty (EurActiv 19.4.2011) a italská vláda následně obvinila Paříž z porušování schengenských pravidel.

I smlouvy stárnou

Celý spor nabral celounijního rozměru poté, co italský ministr financí Giulio Tremonti se před Velikonocemi nechal slyšet, že Evropská unie by měla zvážit revizi zakládajících smluv. Do nich by měla zakomponovat nové nástroje, které by pomáhaly lépe zvládat přiliv uprchlíků.

O víkendu mu dal za pravdu jeho kolega v italském kabinetu, ministr zahraničí Franco Frattini, který v deníku Il Sole 24 Ore prohlásil, že „ani smlouvy se nevyhnou stárnutí“. „Berlínská zeď severní Afriky se zhroutila a kontext, v němž byly tyto smlouvy, včetně Lisabonu, sepsány, se radikálně změnil,“ dodal.

Agentura AFP přinesla citaci spolupracovníka francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který prozradil, že francouzská strana bude usilovat o revizi schengenských pravidel. Ta by měla umožnit, aby země, která se ocitne v ohrožení, mohla dočasně obnovit kontroly na hranicích.

Italský deník La Stampa píše, že prezident Sarkozy a předseda italské vlády Silvio Berlusconi, kteří se dnes sejdou v Římě, vypracují společný dopis a zašlou jej předsedovi Evropské rady Hermanu Van Rompuymu a předsedovi Evropské komise Josému Manuelu Barrosovi.

Oba státníci v něm požádají zástupce unijních institucí, aby Evropská unie proti ilegální migraci ze severní Afriky zasáhla, obrátí se na ostatní státy EU, aby na svá území přijaly část uprchlíků a zároveň posílily kontroly na vnější hranici schengenského prostoru.

(EurActiv ve spolupráci s agenturou Reuters).

REKLAMA
REKLAMA