Reding: Ochrana osobních dat zatím nefunguje

Nedávné kauzy japonského elektrotechnického koncernu Sony a amerického Applu, v nichž došlo k narušení soukromí uživatelů, jsou důkazem toho, že „společnosti neberou ochranu osobních dat dostatečně vážně“. V rozhovoru pro EurActiv to prohlásila Viviane Reding, eurokomisařka pro spravedlnost, základní práva a občanství.
Viviane Reding
Viviane Reding; zdroj: Evropská komise.

„To, co se stalo během posledních týdnů, jen ukazuje, že věci nepostupují správným směrem. Ochrana osobních dat nefunguje tak, jak by měla,“ řekla v rozhovoru pro EurActiv evropská komisařka pro spravedlnost, základní práva a občanství Viviane Reding.

Na začátku měsíce totiž médii prolétla šokující zpráva o tom, že po útoku hackerů na herní síť PlayStation Network došlo k úniku citlivých osobních dat (včetně čísel kreditních karet) několika desítek milionů hráčů z celého světa. Česká republika nebyla výjimkou.

Společnost Apple zase čelila obvinění, že prostřednictvím svého best-selleru mobilního telefonu iPhone sbírala data o jeho uživatelích a sledovala jejich pohyb. Nedostatky v systému, na které upozornili odborníci, společnost přiznala, popřela ale, že by uživatele špehovala vědomě a záměrně.

Přísnější legislativa o ochraně dat v dohledu

Obě události jsou ale pro komisařku Reding jasným signálem k tomu, aby Evropská unie posílila unijní pravidla pro ochranu údajů.

„Není žádným překvapením, že důvěra spotřebitelů v naši informační společnost byla kvůli nedávným událostem narušena. Abychom ji obnovili, pracuji na reformě pravidel EU pro ochranu dat,“ prohlásila komisařka.

„Společnosti neberou ochranu osobních údajů dostatečně vážně,“ dodala. Ba co hůř, když dojde na nakládání s těmito citlivými daty, nechovají se podle eurokomisařky ani transparentně.

„Často dělají věci, které si lidi neuvědomují: výrobce GPS prodává informace třetí straně nebo dochází k tomu, že miliony výrobků firmy Apple ukládají data z radiových sítí, aniž by požádali uživatele o svolení,“ vysvětlila Reding.

Eurokomisařka, která je zároveň místopředsedkyní Barrosovy Komise, je přesvědčena o tom, že přísnější unijní legislativa donutí společnosti informovat zákazníky o případném narušení ochrany jejich osobních údajů.

A dodržovat pravidla budou muset i neevropské firmy, které shromažďují a skladují balíky informací na externích serverech (tzv. cloud computing), uzavřela Reding.

Celý rozhovor s komisařkou Viviane Reding si můžete v angličtině přečíst zde.

REKLAMA
REKLAMA