Merkelová: Při hledání dočasného domova pro uprchlíky musí být solidární všechny země

Země, které díky evropskému rozpočtu rozvíjejí své hospodářství, by měly být solidární, když dojde na uprchlíky. Svým kolegům v Evropské radě to vzkazuje německá kancléřka Merkelová.
Merkelová uprchlíci
© European Union, 2017

Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala státy Evropské unie k pokroku v dohodě o azylovém systému a varovala, že státy očekávající finanční podporu Unie musejí v řešení migračního problému projevit solidaritu. Prohlášení podle agentury DPA obsahuje na videu předtočený vzkaz kancléřky účastníkům neformálního summitu EU plánovaného na tento pátek.

Infografika: Jak by se měl změnit azylový systém EU? >>>>

„Věříme, že solidarita nemůže být jednosměrná,“ uvedla Merkelová. Kancléřka očekává, že pokroku bude dosaženo do letošního června. Jde prý o jednu z jejích priorit.

Některé státy z rozpočtu EU čerpají víc, než do něj přispívají, aby podnítily svůj hospodářský rozvoj, připomněla Merkelová. Německo jako jeden z čistých přispěvatelů je přesvědčeno, že solidarita musí být vzájemná.

Přijímání přistěhovalců a reforma systému pro udělování azylu jsou po letech migrační krize ve Středomoří a na Balkáně jedním z hlavních témat na summitech EU. Kvóty pro přijímání migrantů odmítají státy Visegrádské čtyřky, tedy Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko. Nepřipouštějí zároveň možnost, že by v této otázce mohly být přehlasovány.

Infografika: Kudy míří migranti do Evropy a kolik jich je. Podívejte se na přehled kroků EU >>>>

Podle německé kancléřky dělba úkolů dobře funguje při ochraně vnějších hranic EU a v boji s příčinami migrace. Méně dobře ale v řešení otázky dočasného domova pro přistěhovalce. Některé členské země jsou proti přijímání uprchlíků.

Merkelová je přesvědčena, že pokroku může být dosaženo právě na neformálním summitu EU v pátek a zvláště při unijním summitu v březnu, uvádí DPA.

 • senil

  Merkelové se to začíná rozpadat. AFD je druhá nejsilnější strana.

  AFD má
  dobře našlápnute. preference SPD budou klesat, protože je ve velké koalici. A
  navíc v Německu je stále více protestů proti Merkelové. Pro nás to je dobrá zpráva.

  http://www.epshark.cz/clanek/441/skutecny-zensky-pochod-protesty-proti-nasili-migrantu-a-islamizaci-v-berline

  • Ruprecht

   To je prd platné, že proti Merkelové je stále více protestů. Merkelová byla právě (protesty / neprotesty) zvolena jako Lídryně Německa. Takže pokud jsou Němci tak neuvěřitelně blbí – jako celek – pak si zaslouží, aby byla jejich země rozvrácena, jejich ženy permanentně znásilňovány exotickými primitivy, kterým končí hlava hned nad očima, jeich muži zabíjeni jen tak pro slávu Allaha a děti dány do musulmánské převýchovy. Hanba jim !!! násl. video ukazuje, jak jsou Němci neuvěřitelně blbí.!!
   https://www.youtube.com/watch?v=XKV3ddsz5eo

REKLAMA
REKLAMA