Mediální experti: V EU upadá svoboda médií, Komise, udělej s tím něco

Europoslanci a prominentní zástupci mediálního světa včera (3. března) na společném setkání v Bruselu zdůraznili, že některé členské státy mají velké nedostatky v respektování svobody vyjadřování. Zároveň vyzvali evropské instituce, aby nestály se založenýma rukama a vrátily Evropu na první příčky mezinárodních žebříčků.

Situace na mediální scéně je v některých členských zemích „extrémně nebezpečná“. Na tomto závěru se během včerejšího setkání na půdě Evropského parlamentu, které organizovala frakce Socialistů a demokratů (S&D) a jež neslo název „Svoboda médií v ohrožení: národní problémy, evropská řešení“, shodli přítomní europoslanci a zástupci evropského mediálního světa, kteří přijali pozvání.

Podle organizace Reportéři bez hranic ale problémy s respektováním svobody vyjadřování nemají jen některé evropské země, ale obecně řečeno – celý evropský kontinent. Index svobody tisku (Press Freedom Index), který organizace každoročně zpracovává a sleduje v něm na 178 zemí, označuje za jednoznačné vítěze skandinávské země – první příčka patří Finsku společně se Švédskem, které na pomyslně bedně vítězů doprovází ještě Nizozemsko.

Pokud to vezmeme z opačného konce, tak nejhorší umístění (v rámci Evropy) získalo Bulharsko spolu s Řeckem. Oba státy se dělí o 70. příčku. Například „kolébku lidských práv“ Francii najdeme na 44. místě, Itálii na 49. příčce (společně s Burkina Faso) a Českou republiku hledejme ve společnosti Maďarska na 23. místě.

Psychologické testy pro novináře

Xavier Vidal-Folch z vedení španělského deníku El País (Španělsko skončilo v hodnocení úrovně svobody médií na 39. místě) v průběhu včerejší diskuse uvedl, že situace je o to více znepokojivější, protože sestup Evropy z piedestalu mediální svobody započal v době, kdy Evropská unie přijala Lisabonskou smlouvu a Listinu základních práv EU.

Útoky na novináře a svobodu médií mohou mít podle jeho názoru několik podob. Nejčastěji v tomto ohledu dochází k zásahům do interní struktury veřejnoprávních médií, ke schvalování nových zákonů a stejně tak ke sledování (např. odposlouchávání) novinářů státními orgány.

Například Ioana Avadani, výkonná ředitelka Centra pro nezávislou žurnalistiku v Rumunsku, přidala k dobru zkušenosti ze své země. V rumunském parlamentu nyní leží návrh zákona, který novinářům nakazuje, aby každý rok podstupovali psychologické zkoušky. Pokud v nich neuspějí, nebudou smět vykonávat své povolání.

V Itálii se premiér Silvio Berlusconi a mediální magnát v jedné osobě připravuje podle Roberta Nataleho, prezidenta italské tiskové asociace FNSI, na rozšíření svého mediální impéria. Umožní mu to nový zákon, na němž se podle něj již pracuje.

Natale si také postěžoval, že Itálie trpí nedostatkem nezávislých novinářů, kteří by svou profesí nesledovali nějaké postranní obchodní záměry.

O potížích, s nimiž se potýkají francouzští a němečtí novináři, EurActiv již informoval, stejně tak se věnoval i problematice mediálních zákonů v Bulharsku a České republice.

Posílení role Komise

A co tedy s tím? Španěl Xavier Vidal-Folch vidí možné řešení ve větší aktivitě evropských institucí, zejména pak v roli Evropské komise.

S jeho názorem souhlasila i Ioana Avadani, která poukázala na pomalou reakci Evropské komise v době, kdy maďarský parlament schválil kontroverzní mediální zákon.

Podobná legislativa se podle Avadani připravuje prý i v Rumunsku a „slabá“ a pomalá reakce Komise neslibuje příliš nadějí na její zastavení. Avadani také uvedla, že maďarským zákonem se inspirovala již i Makedonie, která netají své ambice stát se členskou zemí EU.

Aidan White, generální tajemník Mezinárodní federace novinářů (IFJ), je přesvědčen o tom, že Evropská unie nemůže být ve světě považována za důvěryhodnou (ve smyslu svobody médií), pokud obrazně řečeno káže vodu a sama pije víno.

White navrhl, aby na evropské úrovni vznikl think-tank, který by připravil návrhy řešení, jak z této situace ven.

Konference se rovněž zúčastnili někteří zástupci Evropské komise, ale do diskuse se nezapojili.

REKLAMA
REKLAMA