Hrozba terorismu v EU roste. Státy musí lépe sdílet údaje

Hrozba terorismu je podle Europolu největší za posledních deset let. Zhoršující se bezpečnostní situaci má pomoci nové protiteroristické centrum, které bylo otevřeno u příležitosti dvoudenního jednání ministrů vnitra EU v Amsterdamu. Ti dnes také projednají další opatření v boji proti terorismu – společný systém sdílení údajů z rejstříků trestů lidí ze třetích zemí.
Terorista západ slunce
zdroj: shutterstock.com; autor: Oleg Zabielin

Europol včera oficiálně zahájil činnost nového Evropského protiteroristického centra (European Counter Terrorism Centre – ECTC), které má jako první svého druhu pomoci evropským státům v efektivnějším boji proti terorismu. Hrozba teroristických útoků v Evropě je v současnosti nejsilnější za posledních deset let, upozorňuje Evropský policejní úřad.

Avramopoulos: „Vyzývám členské státy, aby důvěřovaly a podporovaly ECTC, aby mu tak pomohly v této důležité misi uspět.“

Důkazem zvýšené teroristické hrozby jsou nejen pařížské útoky z loňského roku. Šéf Europolu Rob Wainwright u příležitosti včerejšího otevření protiteroristického centra představil i zprávu, podle které teroristé napojení na tzv. Islámský stát vyvinuli nový způsob boje. Jeho základem jsou speciálně vycvičené jednotky schopné operovat v zahraničí, a to hlavně v Evropě. Hlavním cílem teroristů je pak podle informací Europolu Francie.

Buďte v obraze: Znáte základní pojmy k terorismu?

„To by mohlo znamenat, že je v současné době plánováno a připravováno více takových útoků, jaké se odehrály v listopadu v Paříži,“ píše se zprávě. Ta dále vyzývá členské státy k lepšímu sdílení informací o teroristech, a to jak vzájemně mezi sebou, tak směrem k Europolu. Na tento problém dlouhodobě upozorňuje jak samotný Evropský policejní úřad, tak mnozí bezpečnostní odborníci.

„Problém je, že zdaleka ne všechny státy údaje doposud byly ochotny sdílet, či neví, jaký typ informací mají poskytnout, popřípadě se bojí, aby se ostatní nedozvěděli o jejich zdrojích,“ vysvětlil v nedávném rozhovoru pro EurActiv bezpečnostní analytik z Metropolitní univerzity Oldřich Bureš.

Právě lepší sdílení informací má být hlavním úkolem nového protiteroristického centra. „To je přesně ten druh spolupráce, který Evropa v boji proti organizovanému zločinu a terorismu potřebuje,“ tvrdí nizozemský ministr bezpečnosti a spravedlnosti Ard van der Steur, jehož země od ledna do června předsedá Radě EU, a který se včerejšího otevření také účastnil.

Státy musí centru důvěřovat

Kromě sdílení informací bude mít nové centrum i další úkoly. Jak uvedl Wainwright, ECTC bude nápomocné s přeshraničním vyšetřováním teroristických činů, a to například prostřednictvím poskytováním odborných analýz. V případě vážných teroristických útoků bude navíc moci koordinovat společnou reakci všech členských států.

Založení protiteroristického centra, kde v současnosti pracuje 39 lidí a 5 odborníků z členských států, Evropská komise navrhla už v dubnovém Evropském programu pro bezpečnost pro období 2015-2020. Založení centra bylo následně odsouhlaseno na zasedání ministrů vnitra a spravedlnosti, kteří se v listopadu mimořádně sešli po teroristických útocích v Paříži.

„Jak uvádí Evropský program pro bezpečnost, který předložila Komise, zřízení Evropského protiteroristického centra je pro EU příležitostí, aby bylo naše společné úsilí v boji proti terorismu efektivnější. Vyzývám členské státy, aby důvěřovaly a podporovaly ECTC, aby mu tak pomohly v této důležité misi uspět,“ uvedl u příležitosti otevření centra eurokomisař pro migraci a vnitřní věci Dimitris Avramopoulos

Sdílení údajů o kriminálnících ze třetích zemí

V boji proti terorismu má pomoci i v lednu představený návrh Komise na výměnu informací z rejstříků trestů občanů zemí mimo EU, který na dnešním jednání v Amsterdamu projednají ministři vnitra EU. Komise tak chce rozšířit dnes fungující Evropský informační systém rejstříků trestů (European Criminal Records Information Systém – ECRIS), který tento typ údajů shromažďuje v případě lidí s pasem jedné z 28 členských zemí EU. Součástí vyměňovaných informací by podle plánu Komise měly být i otisky prstů.

„Soudci, státní zástupci nebo policie tak budou lépe vybaveni pro spolupráci na celoevropské úrovni zajišťující bezpečnost všech občanů v celé EU. Tím, že zahrneme otisky prstů státních příslušníků zemí mimo EU, získáme důležitý nástroj umožňující řešit problém používání falešné totožnosti,“ vysvětlila záměr Komise česká eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost žen a mužů Věra Jourová.

Díky systému ECRIS vytvořenému v roce 2012 mohou evropské soudy a policie získávat informace o předchozích trestních odsouzeních v jiných členských státech, a to například pro potřeby soudního řízení nebo k trestnímu vyšetřování. Rychlá výměna informací tak umožňuje předcházet páchání trestné činnosti, například terorismu, napříč všemi zeměmi EU.

Modernizovaný systém ECRIS musí schválit Rada i Evropský parlament. V platnost bude moci vstoupit rok po jeho zveřejnění v Úředním věštníku EU.

Autor: Eliška Kubátová

REKLAMA
REKLAMA