Evropa začíná s výprodejem vakcín proti prasečí chřipce

Francie, Německo, Španělsko a další evropské země začínají rozprodávat přebytky vakcín proti prasečí chřipce. Na podzim totiž vyšlo najevo, že k účinné ochraně stačí poloviční dávka očkovací látky. Ukazuje se také, že virus prasečí chřipky zřejmě není tak nebezpečný, jak se původně zdálo. Veřejnost navíc o očkování jeví daleko menší zájem, než vlády očekávaly.

Francie začala s výprodejem milionů přebytečných vakcín, Německo chce zrušit objednávku na polovinu očkovacích látek, které si objednalo v počáteční fázi pandemie, a Španělsko doufá, že se mu výrobce podaří přesvědčit, aby od něj přebytečné vakcíny odkoupily.

Podobně je na tom i Velká Británie a Nizozemsko, kde je poptávka po očkování daleko nižší, než vlády obou zemí předpokládaly. Na jednu stranu je to tím, že virus prasečí chřipky není zřejmě tak nebezpečný, jak se původně myslelo, a na druhou stranu nedůvěrou veřejnosti k očkování proti tomuto viru. Přebytky hlásí i další země, například Kanada nebo Švýcarsko.

Odborníci nyní přiznávají, že zima nepřinesla obávaný nárůst výskytu infekce a že zájem o očkovací plány, které země přijaly v reakci na varování Světové zdravotnické organizace (WHO) přijala veřejnost spíše vlažně.

WHO vloni v červnu zvýšila stupeň pandemického ohrožení na nejvyšší šestý stupeň a oznámila, že se jedná o první pandemii (celosvětové rozšíření viru) po 41 letech. Evropské vlády se v důsledku jejího varování začaly připravovat na dramatický nárůst onemocnění, k němuž mělo podle předpokladů WHO dojít s blížící se zimou. Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) v této souvislosti odhadovalo, že se virem H1N1 nakazí 30 % Evropanů.

Přehnaná reakce?

Informace o tom, že se vlády chtějí nadbytečných zásob vakcín proti prasečí chřipce zbavovat vyvolalo vlnu kritiky, která politiky viní z toho, že jejich reakce na ohrožení virem H1N1 byla přehnaná.

Francouzské ministerstvo zdravotnictví informovalo, že pro svých 64 milionů obyvatel objednalo u čtyř autorizovaných výrobců vakcíny (Sanofi-Pasteur, GlaxoSmithKline (GSK), Novartis a Baxter International) 94 milionů dávek v celkové ceně 870 milionů eur. Předpokládalo totiž, že na k očkování jednoho člověka bude zapotřebí dvou vakcín. Na podzim ale vyšlo najevo, že k očkování stačí jediná dávka a vládě tak nyní zbylo obrovské množství očkovací látky, pro kterou nemá využití.

Francouzi navíc o očkování nejeví příliš velký zájem. K dnešnímu dni se ve Francii nechalo očkovat pět milionů obyvatel. Výskyt nových onemocnění podle tamních lékařů navíc začal v posledních týdnech prudce klesat.

Paříž proto začala jednat o prodeji přebytečných vakcín. S Katarem nedávno uzavřela dohodu o odprodeji 300.000 dávek a o dalších dvou milionech vakcín nyní jedná s Egyptem. Jednání se podle ministerstva zdravotnictví vedou i s Ukrajinou, kde je nyní vlna prasečí chřipky na vrcholu, a s Mexikem.

S přebytečným množstvím vakcín se potýká i Německo. Tomu sice ještě všechny vakcíny z původní objednávky na 50 milionů kusů nedorazily, už nyní ale vláda oznámila, že hodlá miliony vakcín prodat. Vláda teď jedná s firmou GSK a doufá, že se jí podaří polovinu objednávky zrušit. Také Německo počítalo s tím, že k očkování jednoho pacienta budou zapotřebí dvě dávky.

Virus se šíří hlavně na východě

Podle posledních informací WHO počet nových výskytů onemocnění virem prasečí chřipky ve většině zemí západní Evropy klesá. Nízkou aktivitu viru H1N1 hlásí i Česká republika. S rostoucím počtem onemocnění se podle WHO potýkají spíše naši východní sousedé. Virus je nyní nejaktivnější v zemích jako je Polsko, Řecko, Bulharsko, Srbsko, Ukrajina a některých částech Ruska.

U většiny pacientů nakažených virem prasečí chřipky má nemoc mírný průběh, ale přesto bylo po celém světě k dnešnímu dni zaregistrováno více než 12.000 úmrtí. V Evropě zatím v důsledku onemocnění tímto virem zemřelo 1.700 lidí, v Česku 56 (údaj k 30. prosinci 2009).

(Článek vznikl ve spolupráci s agenturou Reuters.)

REKLAMA
REKLAMA