EU prozkoumá, zda Google Books neporušuje autorská práva

Evropská komise se bude zabývat plánem společnosti Google zveřejnit na internetu milióny knih. Oznámila to poté, co si Německo stěžovalo, že aplikace Google Books porušuje autorská práva EU. V Německu totiž sídlí největší evropské vydavatelské domy.

Ministři EU zodpovědní za konkurenceschopnost vyzvali na svém čtvrtečním zasedání Evropskou komisi, aby prozkoumala, jaký vliv má dohoda Googlu s autory ve Spojených státech na práva spisovatelů v Evropské unii. Elektronická knihovna slouží podle Googlu ke vzdělávacím účelům, což je podle amerických zákonů legální.

„Komise bude celou záležitost pečlivě studovat a pokud to bude nutné, přijme potřebná opatření,“ řekl na tiskové konferenci český ministr průmyslu Vladimír Tošovský, který zasedání v rámci českého předsednictví EU řídil.

Německo na zasedání Rady v Bruselu oznámilo, že Google skenuje knihy z amerických knihoven bez toho, aby si nejdříve obstaralo svolení držitelů autorských práv.

„Mezi naskenovanými knihami se objevuje řada knih, jejichž autorská práva vlastní Evropané,“ praví se v dokumentu, který Německo předložilo.

Velká Británie a Francie se k německým obavám připojily.

Američtí spisovatelé a vydavatelé uzavřeli s Googlem dohodu o zpřístupnění miliónů knih online. Tato dohoda, která ještě musí být soudně schválena, se vztahuje i na díla evropských autorů vydaná ve Spojených státech, ačkoli oni mohou od dohody odstoupit.

„Postup Googlu je neslučitelný se zásadami evropského zákonu o autorských právech, podle kterého je ke zveřejní díla na internetu nutný autorův souhlas,“ píše se v německé zprávě.

Google vyjádřil ochotu konstruktivně jednat o budoucí dostupnosti knih a o autorských právech.

„Teď budeme mít možnost Evropské komisi vysvětlit, na čem se Google se spisovateli a vydavateli ve Spojených státech dohodl a jak bude dále postupovat,“ řekl mluvčí společnosti v Bruselu.

Evropská unie v listopadu spustila vlastní internetovou knihovnu s názvem Europeana.eu.

 (EurActiv ve spolupráci s agenturou Reuters)

REKLAMA
REKLAMA