Merkel svým projevem o přistěhovalectví přilila olej do ohně

Německé pokusy vytvořit multikulturní společnost „zcela selhaly,“ řekla v sobotu (16. října) kancléřka Angela Merkel. Ještě více tím rozvířila debatu o islámu a přistěhovalectví, která názorově rozděluje i její Křesťanskodemokratickou unii (CDU).
Angela Merkel
Zdroj: Evropská rada

Na setkání mladých křesťanských demokratů Angela Merkel uvedla, že se v Německu, kde žijí čtyři miliony muslimů, neujala strategie, která dovoluje lidem z rozdílných kulturních zázemí žít vedle sebe, ale do společnosti se neintegrovat.

„Tento (multikulturní) přístup selhal, zcela selhal,“ řekla Merkel na setkání v Postupimi na jihu Berlína.

Část CDU na Merkel tlačila, aby zavedla tvrdší přístup vůči těm imigrantům, kteří se nechtějí přizpůsobit německé společnosti. Cílem projevu proto zřejmě bylo utišit tyto kritiky z vlastního tábora.

Kancléřka řekla, že v minulosti bylo po přistěhovalcích vyžadováno příliš málo. Zopakovala poté obvyklý názor, že by se imigranti měli naučit němčinu, která je základní podmínkou úspěchu ve škole a později i na pracovním trhu.

Studie německého Ministerstva vnitra ukazuje, že Turci jsou německou menšinou s nejvýraznějšími integračními problémy. Přibližně jedna pětina z celkových 2,5 milionů Turků žijících v Německu mluví německy špatně nebo vůbec. Jazykové problémy jsou chápány jako hlavní překážka začlenění tureckých přistěhovalců.

Debata o cizincích v německé společnosti se rozproudila poté, co dnes již bývalý člen rady Německé centrální banky, Thilo Sarrazin, vydal knihu, která obviňuje muslimské imigranty ze snižování celkové inteligence německé společnosti.

Tento názor byl odsouzen veřejnými představiteli a Sarrazin byl odvolán z Bundesbanky. Jeho kniha je však velmi populární a většina Němců se s jeho argumenty ztotožňuje.

Merkel svým projevem zjevně chtěla uspokojit oba tábory. Mluvila tvrdě o integraci, zároveň však řekla Němcům, že musejí přijmout mešity jako součást svého prostředí.

V sobotu také uvedla, že by vzdělání nezaměstnaných Němců mělo dostat přednost před najímáním pracovní síly ze zahraničí. Přesto však uznala, že by se Německo bez kvalifikovaných zahraničních pracovníků neobešlo.

Ve víkendovém rozhovoru představila ministryně práce Ursula von der Leyen, že by v rámci boje proti nedostatku kvalifikovaných pracovníků v největší evropské ekonomice bylo možné snížit překážky pro vstup některých zahraničních pracovníků do Německa.

„Po několik let naši zemi více lidí opouštělo, než do ní přicházelo,“ řekla pro Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. „Kdekoliv je to jen možné, musíme snížit vstupní překážky pro ty, kteří naší zemi posouvají kupředu.“

Ve stejném duchu poukázala Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK) na to, že zemi chybí 400 tisíc kvalifikovaných pracovníků.

Opačný názor zastává  Horst Seehofer, předseda Křesťansko-sociální unie (CSU), sesterské strany CDU. Odmítl jakékoliv uvolnění přistěhovaleckých zákonů a řekl, že v Německu již není prostor pro další  lidi „odlišných“ kultur.

(EurActiv ve spolupráci s agenturou Reuters).

REKLAMA
REKLAMA