Makedonie dostala od Füleho žlutou kartu

Makedonii, která od roku 2005 usiluje o členství v EU, se dostalo varování od eurokomisaře pro rozšíření Štefana Füleho: pokud nepřidá v reformním procesu a neurovná spory se sousedním Řeckem, může o status kandidátské země lehce přijít. Komisař to uvedl v rozhovoru pro makedonskou televizi.
Füle a Gruevski (Makedonie)
Nikola Gruevski, makedonský premiér, Štefan Füle, eurokomisař pro rozšíření; zdroj: Evropská komise.

Makedonii, která získala status kandidátské země v roce 2005, vystoupení eurokomisaře českého původu Štefana Füleho v pořadu jedné z posledních nezávislých televizních stanic v zemi TV channel A1, rozhodně nepotěšilo.

Komisař Füle totiž na dotaz, co si myslí o rozhodnutí vlády makedonského premiéra Nikoly Gruevského vztyčit sochu „bojovníka na koni“ připomínající významnou postavu makedonských i řeckých dějin Alexandra Makedonského na náměstí v hlavním městě (EurActiv 17.6.2011), odpověděl, že není správné, ať už v bilaterálních vztazích mezi dvěma státy nebo v osobních vztazích mezi dvěma sousedy, zbytečně provokovat.

„Se vší vážností, jestliže máte souseda, a teď nehovořím o dvou státech, a mezi vámi je nějaký problém nespecifikované povahy, a vy se upřímně snažíte o jeho vyřešení, předpokládám, že se vyhnete čemukoliv, co by váš soused mohl označit za provokaci. To je naprosto logické. Očekával bych, že vláda ve Skopje to udělá zrovna tak,“ vysvětlil Füle.

Evropská komise není podle komisaře ani příliš spokojena s průběhem reforem v Makedonii. Té se proto dostalo od Füleho varování, že pokud i nová vláda, jež vzešla z voleb 5. června (EurActiv 6.6.2011), nabere stejný kurs, Komise bude nucena přehodnotit doporučení na zahájení přístupového procesu, který této západobalkánská zemi udělila v prosinci 2005.

„Ptáte se, jestli jsem spokojen s tempem reforem? To opravdu nejsem. Jakmile se zformuje nová vláda a my uvidíme jasné náznaky toho, že hodlá znovu nastartovat reformní tempo v zemi, není jediný důvod, proč bychom měli naše doporučení jakkoliv měnit. Pokud ale budeme mít pocit, že pokrok střídá návrat k původnímu stavu, že se namísto postupu kupředu, jde zpátky, tak pravděpodobně doporučení na zahájení přístupového procesu skutečně přehodnotíme,“ řekl.

I když tento krok zatím reálně nehrozí, v případě, že by někdy v budoucnosti Komise své doporučení přece jen stáhla, jednalo by se o zcela bezprecedentní krok, který zatím nemá v historii evropské integrace obdoby.

Makedonie už i tak jedno „prvenství“ má. Od doby, co získala kandidátský status (a nezahájila přístupové rozhovory), uběhlo více jak šest let. To se dosud zatím žádné zemi nepodařilo.

REKLAMA
REKLAMA