Kosovo má novou hlavu státu – policejní důstojnici Atifete Jahjagu

V kosovských prezidentských volbách, které proběhly včera (7. dubna), jasně zvítězila společná kandidátka hlavních koaličních a opozičních stran Atifete Jahjaga. Zemi ale povede jen do doby, než bude změněn způsob volby prezidenta. Poté bude zvolen prezident nový.

Ústavní krize, kterou vyvolal kosovský ústavní soud, když prohlásil únorové prezidentské volby za protiústavní, je zažehnána. Kosovský parlament totiž zvolil novou hlavu státu, kterou se stala třicetišestiletá policejní důstojnice Atifete Jahjaga

Čerstvě zvolená prezidentka, která nikdy nebyla členkou žádné politické strany, ve volebním klání porazila protikandidátku Suzane Novoberdauli. Získala 80 poslaneckých hlasů, zatímco Novoberdauli pouhých 10, dalších 10 hlasů bylo prohlášeno za neplatné. Volby se účastnilo 100 kosovských zákonodárců z celkových 120. 

„Do včerejška jsem ani nesnila jít do vysoké politiky. Jsem ale připravena sloužit své zemi,“ nechala se po složení prezidentské přísahy slyšet Jahjaga. 

V úřadu kosovského prezidenta se ale pravděpodobně příliš dlouho neohřeje. Koalice premiéra Hashima Thaçiho, jež zemi vládne od prvních parlamentních voleb od vyhlášení samostatného kosovského státu, které proběhly v prosinci loňského roku (EurActiv 13.12.2010), se totiž s opozicí dohodla na tom, že Jahjaga Kosovo povede do té doby, než se podaří změnit způsob volby hlavy státu z nepřímé na přímou. Poté bude zvolen nový prezident a do 18 měsíců od změny ústavy proběhnou i parlamentní volby. 

Dohodu pomohl vyjednat americký velvyslanec v Kosovu Christopher Dell. Nová prezidentka Jahjaga se tak evidentně těší podpoře USA. Před tím, než začala vykonávat vysokou funkci u kosovské policie, vystudovala v Prištině práva a praxi získávala u FBI v USA. 

Nezávislost Kosova, které kosovská vláda jednostranně vyhlásila v únoru roku 2008, dosud uznalo 69 států včetně USA a 22 členských zemí EU.

REKLAMA
REKLAMA