Vybrané kroky mohou nastartovat ekonomický růst, věří vláda

Do konce funkčního období současné vlády by měla být realizována alespoň část prorůstových opatření, mezi která patří vytvoření jednotného kontaktního místa pro exportéry nebo přijetí důležitých strategií. Pracovní skupina NERVu připravila několik desítek kroků, které by měly nastartovat hospodářský růst. Ten nelze oživit finančním dopingem, je přesvědčen premiér.
Růst, zelená křivka nahoru
zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: jscreationzs

Českou ekonomiku by měl pomoci nastartovat balík několika desítek prorůstových opatření z dílny pracovní skupiny Národní ekonomické rady vlády (NERV), ve které spolupracují zástupci ekonomických ministerstev, členové NERVu a reprezentanti byznysu (EurActiv 30.8.2012).

Balík se zaměřuje na podporu hospodářského růstu, podnikání a zaměstnanosti. Materiál již projednali šéfové zainteresovaných rezortů a v pondělí (3. prosince) se jím bude zabývat NERV. Do poloviny prosince by jej měla projednat vláda.

Do konce jejího funkčního období by pak měla nastat realizace 18 vybraných prioritních opatření, mezi která patří například aktualizace Státní energetické koncepce a Surovinové politiky ČR (EurActiv 6.11.2012), přijetí nové podoby programu Zelená úsporám (EurActiv 18.7.2012), aktualizace strategie Digitální Česko (EurActiv 28.11.2012) nebo přijetí nového programu pro podporu technického vzdělávání (EurActiv 30.8.2012). Mělo by být také vytvořeno jednotné kontaktní místo pro exportéry, důraz je kladem i na snížení počtu operačních programů pro čerpání evropských financí (EurActiv 28.11.2012).

Vybraná opatření by mohla alespoň částečně nahradit Strategii mezinárodní konkurenceschopnosti ČR z minulého roku, jejíž realizace prozatím vázne.

„Došli jsme k závěru, že vláda již nemá potřebnou sílu na to, aby dokument rozpracovala. Proto jsme vyjádřili požadavek, aby se vybraly rozhodující výseky strategie, a ty byly dotaženy,“ řekl EurActivu v nedávném rozhovoru Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, jenž se při vzniku prorůstového balíku angažoval.

Celkově dokument míří na snížení administrativní zátěže a zpřehlednění legislativy, zvýšení konkurenceschopnosti, podporu inovací a vzdělávání, rozvoj exportu a efektivní čerpání evropských fondů.

„Jak je vidět z návrhů i konkrétních kroků, chceme nastavit podmínky pro dlouhodobý udržitelný růst, který nebude pouze dočasně podpořen finančním dopingem. Zajímají nás přitom názory českých firem,“ napsal ve svém článku v Hospodářských novinách premiér Petr Nečas. Ekonomický růst by měl podle něj být založen právě na podpoře konkurenceschopnosti, vzdělávání a inovací.

REKLAMA
REKLAMA