Komise postoupila protipirátskou smlouvu ACTA Soudnímu dvoru EU

Evropská komise včera (4. dubna) předala kontroverzní mezinárodní dohodu proti padělkům a pirátskému sdílení digitálního obsahu Soudnímu dvoru EU. Věří, že soudci poskytnou odpovědi na otázky, které v posledních měsících trápí evropskou veřejnost a některé členy Evropského parlamentu. Zelení a sociálnědemokratičtí europoslanci totiž minulý týden avizovali, že při hlasování v plénu smlouvu odmítnou.
DVD
zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Jeroen van Oostrom.

Evropský komisař pro obchod Karel De Gucht, který platí za velkého zastánce mezinárodní pirátské dohody ACTA (z angl. Anti-Counterfeiting Trade Agreement), včera vyzval Evropský parlament, aby „respektoval rozhodnutí Soudního dvora EU (ESD) a před tím, než bude o dohodě rozhodovat, vyčkal na jeho rozsudek“.

Europoslanci, především z řad zelených a sociálních demokratů, totiž minulý týden prohlásili, že na plenárním zasedání, které proběhne v létě, protipirátskou dohodu odmítnou. Je více než jisté, že do té doby soudci ESD rozhodnout nestihnou.

ESD bude na popud Evropské komise posuzovat kompatibilnost textu s evropským právem, především pak s Listinou základních práv EU. Proti smlouvě ACTA, která nejprve neúspěšně vznikala na půdě Světové obchodní organizace (WTO), aby ji v roce 2006 mohly oživit Spojené státy spolu s EU a Japonskem, se totiž zvedl odpor mezi evropskou veřejností.

V ulicích evropských měst proti podpisu, který k dohodě na konci ledna připojilo více než 20 zemí včetně České republiky, protestovaly desítky tisíc demonstrantů (EurActiv 27.1.2012). Důvodem jejich protestů byly obavy z toho, že dohoda ohrožuje svobodu vyjadřování a právo na informace. V neposlední řadě se jim také nelíbil fakt, že text vznikal za zavřenými dveřmi a byl do posledních chvil před veřejností utajován (EurActiv 3.2.2012).

Zatímco některé země včetně Česka kvůli odporu veřejnosti ratifikaci smlouvy pozastavily, Evropská komise věří, že i tak bude nakonec přijata.

„Věřím, že Evropská komise je schopná poskytnout demokraticky zvoleným zástupcům v parlamentu a široké veřejnosti dostatek potřebných informací,“ nechal se včera slyšet eurokomisař De Gucht, který tak reagoval na postoj Evropského parlamentu z minulého týdne.

„Většina kritiky, která se na ACTA od evropské veřejnosti snesla, se týkala jejího potenciálního negativního dopadu na naše základní práva. Bude na evropském nejvyšším soudu, aby nezávisle posoudil, zda jsou tyto obavy skutečně na místě,“ uvedl.

Podle některých právníků bude trvat minimálně rok až dva, než soudci svůj rozsudek vynesou. Zástupci několika evropských federací, které působí v oblasti ochrany práv duševního vlastnictví, proto věří, že tak získají čas k tomu, aby evropské veřejnosti vysvětlili klady a zápory dohody (EurActiv 6.3.2012).

Smlouva může vejít v platnost, jakmile ji ratifikují členské státy EU a souhlas jí udělí i Evropský parlament a Rada EU. Úspěšná ratifikace zatím neproběhla v žádném evropském státě.

REKLAMA
REKLAMA